Ezért félsz a szerelemtől!
2023-02-06  /  Szerző:   /   Egyéb, Szerelem

Te mit gondolsz a szerelemről? Alig várod, hogy Ámor nyila ismét eltaláljon? Vagy épp ellenkezőleg, inkább bezárkózól a négy fal közé, csak nehogy véletlenül beleess valakibe?

Talán ez utóbbi kissé furcsán hangzik, de a szerelembe eséstől való félelem egy létező jelenség.

Vannak emberek, akiknek már a puszta gondolattól is görcsbe rándul a gyomruk, ha a párkeresésről, ismerkedésről van szó. Ez a nyugtalanság olyan szinten képes elhatalmasodni rajtuk, hogy az már zavarja a mindennapi életüket. A jó hír az, hogy ezen a válságos állapoton túl lehet esni, igenis helyreállítható a bizalom mások iránt, és bárki képes lehet egy elkötelezett szerelem megélésére.

Első lépésként viszont tisztázni kell az okokat, amelyek kiváltják belőled a félelem érzését. Ezek a következők lehetnek:

Túl sok múltbéli terhet cipelsz.

Ha az exed összetörte a szíved, akkor érthető, hogy óvatosabb lettél. Félsz, mert esetleg valaki más ugyanezt teszi Veled. A fájdalom és a gyász ilyen esetekben teljesen érthető, adj időt magadnak a feldolgozásra.

2. Képtelen vagy mások előtt megnyílni, és bízni valakiben

Az elköteleződéstől tartasz? Az érzelmi összefonódástól? Ha igen, az akkor sem jelenti azt, hogy feltétlenül magányosan kell élned, vagy hogy antiszociális lennél. Csak eddig még nem találkoztál olyan emberrel, akiben bízni tudtál volna.

3. Jobban szereted a függetlenséged, mint bármi mást

Számodra a párkapcsolat és a szerelem olyan, mint egy társadalmi elvárás, amelynek képtelen vagy megfelelni. Te nem szeretnél kompromisszumokat kötni, és bárkihez alkalmazkodni.

4. Egy gyerekkori trauma váltja ki a félelmeidet

Ha a családodban gyerekként szembesültél párkapcsolati problémákkal, az rányomhatja a bélyegét a felnőtt életedre, és a szerelemhez való hozzáállásodra is.

Ez is érdekelhet! - Miért félnek a férfiak az elköteleződéstől?

Hogyan lehetsz úrrá a félelmeiden?

Ha van valaki, aki változtathat az előítéleteiden és hozzáállásodon, akkor az egyedül Te vagy. Abban a pillanatban, amikor elfogadod, hogy problémád van, és az okokat is felismered, rálépsz a gyógyulás útjára. Mit tegyél ezután? Az alábbi 5 módszert követheted!

Próbálj megnyílni: Nem szabad attól félned, hogy ha sebezhetőnek tűnsz, akkor gyengének tartanak majd. Éppen ellenkezőleg. A sebezhetőség felvállalása hihetetlen erő. Megmutatja a valódi érzéseidet, és nem kell többé elbújnod egy álarc mögé.

Keresd meg a problémák gyökerét, és tedd a helyükre: Mi történt a múltban? Valaki visszautasított? Vagy egy ártatlan szemtanúja és elszenvedője voltál a családodban fennálló párkapcsolati problémáknak? Ha igen, akkor lépj vissza egyet, és ezeket a sérelmeket helyezd vissza a múltba. Mert oda tartoznak. De nem befolyásolhatják a jelenedet.

Fogadd el, hogy mindenhez idő kell: Apró lépésekkel haladj a célod felé minden nap. De ne fordulj vissza félúton, ragaszkodj ahhoz, amit elterveztél.

Ne idealizáld a párkapcsolatokat: Ha túl sokat vársz, akkor valószínűleg csalódni fogsz. Ha szingliként jól érzed magad, attól még nem számíthatsz arra, hogy a leendő partnered mindent hozzád hasonlóan fog csinálni. Egy párkapcsolathoz két ember kell, és két ember sohasem egyezik meg mindig mindenben. Ragaszkodj az elvárásaidhoz, de ne tedd túl magasra a lécet, hiszen senki nem tökéletes.

Találj egy olyan embert, aki megért: Egy párkapcsolatot stabil alapokra kell fektetni. Hosszú távon csak úgy tud két ember egymás mellett kitartani, ha hasonló értékrendet követnek, és tisztelik egymást. Amíg ez nincs meg adott partnerrel, addig folytasd a keresést.