Sportolsz, de nem érzed a fejlődést? Mi lehet az oka?!
Ha belevágtál valamilyen sportba, de nem érzed azt a fajta fejlődést, amit megálmodtál magadnak, annak több oka is lehet.
Vannak olyan paraméterek, amik nem feltétlenül a mérleg által mutatott számokban keresendők, hanem sokkal inkább a rendeződő vérnyomás- vagy vércukorérték, a jobb tüdőkapacitás, a sejtszintű anyagcsere fokozódása.. és még számtalan „rejtett” tényező mutatná meg a fejlődés igazi arcát.
De természetesen érthető az is, ha a külső átalakulást is szeretnéd már látni.
Egyrészt: türelem.
Az izomépítéshez és a zsírégetéshez IDŐ kell, az nem megy végbe 2-3 hét alatt. (A drasztikus fogyókúra vagy túledzés során tapasztalt súlyvesztés leginkább víz- és izomvesztésnek köszönhető..) 1 kg testzsír elégetéséhez 7000 kalóriányi deficit kell, amit ráadásul egyenletesen kellene megteremteni. (Tehát pl 500 kcal/ nap). Innen már érthető, hogy miért általános szabály az, hogy 14 nap alatt várható 1 kiló fogyás (azaz: heti fél kiló).
Másrészt: gondold át, hogy táplálkozást tekintve elősegíted-e a folyamatokat!
Az izmosodáshoz fehérjére van szükség, méghozzá nagyobb mennyiségben, mint az átlagos ajánlás egy ülő életmódot folytató ember számára. Ilyenkor 1,5 – 2 g/ testsúlykg fehérje is elfogyasztható -ha segítségre, tanácsra van szükséged a kiszámolásához, keress fel szakembert! És ne feledkezz meg a vitaminokról, ásványi anyagokról sem! A B1, B6 vitaminok segítenek kitolni a fáradságérzetedet, és a vércukorszinted optimalizálásában. A B12 vitamin (és a vas) segíti a sejtek megnövekedett oxigénigényének ellátását, a C-és E-vitaminok pedig antioxidáns tulajdonságuknak köszönhetően igyekszenek semlegesíteni az oxidatív stresszt.
Tehát megint oda lyukadunk ki, hogy egy minél színesebben összeállított, zöldségekkel teli, megfelelő szintű fehérjét biztosító étrend elengedhetetlen, de ne feledkezzünk meg természetesen a szénhidrátról sem, mert ha azt szigorúan megvonjuk magunktól, akkor nem/ alig lesz energiánk edzeni.
Harmadrészt: a pihenő szakaszok elengedhetetlenek.
Az izmok nem edzés során épülnek, hanem pihenéskor. Edzés során megteremtjük azokat a terheléseket, azokat a „mikrosérüléseket”, amiket a szervezet pihenés közben visszaépít. És mivel mindig egy kicsit többet épít vissza (ezt hívják hiperkompenzációnak), ettől nő az izom. De ez pihenő szakasz nélkül, megfelelő táplálkozás nélkül nem megy végbe.
Összefoglalva tehát: ha belekezdtél az edzésbe, az szuper!
De ha nem csak stresszlevezetésnek szánod, hanem szeretnéd, hogy minél több fronton kamatoztasd a befektetett energiádat, akkor figyelj oda a helyes étkezésre, a vitaminok bevitelére, és a pihenésre. Mindezek mellé adj magadnak időt, és meglásd, a hatás nem marad el!