Mindent a fenntartható vásárlásról
2020-01-26  /  Szerző:   /   Rúzs

A környezetet szebbé tenni, egymást segíteni, valami jót tenni önmagáért. Mindezt egyszerre, és nap mint nap. Ezt nevezzük fenntarthatóságnak.

Mindannyian vásárolunk, s akadnak köztünk olyanok is, akik mindennap. Ugyanakkor mindannyian másképp csináljuk. Vannak, akik pazarlóan vásárolnak be, néhányan egész egyszerűen nem is gondolnak bele, megint mások pedig sokat gondolkodnak azon, hogyan cselekedhetnének a lehető leginkább a fenntarthatóság szellemében. De ez nem olyan nehéz – nem kell újra feltalálni a kereket. Talán csak a komfortzónáját kell elhagynod. És nap mint nap feltenni a kérdést: valóban szükségem van erre? Vagy: vehetném ennek a környezetbarát változatát is? Még a kis lépések és rituálék is kevésbé energiapocsékolóvá teszik a mindennapi vásárlást. A számok azt mutatják, hogy erre szükség van, és minden egyes ember hozzájárulása számít. Egy ember évente átlagosan 587 kg hulladékot termel. Ennek körülbelül egyharmadát újrahasznosítják, 15 százalékát komposztálják. A többit szemétlerakóban helyezik el vagy elégetik. De mi történne, ha mindannyian tennénk érte, hogy ez a hihetetlenül nagy szemétmennyiség csökkenjen?

Kezdetnek elegendő lenne évente és fejenként néhány kilogrammal kevesebb szemetet termelnünk. A többi már magától jön. Ha elkötelezzük magunkat a fenntartható vásárlás mellett, már el is kezdtük. A hulladékot pedig nem kell teljesen kiküszöbölnünk, csak tudatosan csökkentenünk. Bár tulajdonképpen lehetséges teljes mértékben csomagolóanyagok, a műanyag és társai nélkül boldogulni.

Egy osztrák nő példája ezt bizonyítja. Miután megnézett egy figyelemfelkeltő dokumentumfilmet, úgy döntött, hogy nem akar többé a gépezet része lenni. Annemarie Miesbauernek sikerült megvalósítania, hogy egy éven belül csak annyi szemetet termeljen, amennyi egy másfél literes befőttesüvegbe belefér. Mindezt napjainkban és egy olyan nagyvárosban, mint Bécs. Meggyőződésből és akaraterővel.

Tapasztalatairól blogján számol be – érdemes átfutni a képeket! De mi került végül a szemetesbe? „A fele gyógyszer, sajnos sokat voltam beteg, és ezeket műanyagba csomagolják” – válaszolta a 27 éves nő. És a többi? „Olyan apróságok, mint a hőpapír blokkok, a bőröndcímkék vagy más műanyag fóliák, vagy a csomagolásnak olyan részei, amelyeket figyelmetlenségből vásároltam meg.”

Pozitív mellékhatások

Természetesen nem mindenki tud vagy akar olyan életet élni, ami majdnem teljesen mentes a hulladéktól. A mindennapi élet így túlságosan szabályozott lenne. A szokásokról és a kényelemről nehéz lemondani. Ám a fent említett projekt is azt mutatja, hogy működhet. Számtalan lehetőség van arra, hogy vásárláskor odafigyeljünk a fenntarthatóságra.

Annemarie Miesbauer azt javasolja, hogy lassítsunk. „Különben gyorsan legyőz minket az a rengeteg dolog, amit hulladékba csomagolnak, és ez elveszi tőle a kedvünket.” Haladjunk lassan, például amikor legközelebb bevásárolni megyünk a szupermarketbe, vigyünk magunknak néhány többször használatos bevásárlótáskát. Gondold át: milyen termékeket használsz gyakran? Helyettesítheted őket mással? Szánj rá időt, nézd meg a csomagolást és tedd fel a kérdést: melyik újrahasznosítható legalább?

Ha a műanyag helyett üveget válaszodt, amikor és ahol csak lehet, már azzal sokat teszel. Italok, sajt- és szendvicskrémek, joghurt és ketchup – sok termék kapható üvegpalackban is. Előre csomagolt gyümölcs, zöldség, sajt és hús helyett vásárolj friss élelmiszert, és szállítsd haza a magaddal hozott kosárban, bevásárlótáskában és dobozokban.

Ez automatikusan azzal a pozitív mellékhatással jár, hogy több helyi terméket vásárolsz. A csomagolásmentes termékeket általában a piacokon találod meg, de vannak csomagolásmentes üzletek is. Újra kötődni tudsz az élelmiszerhez, mert tudod, honnan származik. Együtt élsz az évszakokkal, szezonálisan és adalékanyagot minimálisan tartalmazó élelmiszereket főzhetsz. Annemarie Miesbauer csak megerősíteni tudja ezt: „Teljesen megváltozott az egészséghez való hozzáállásom. Ma már tudom, ha nem veszek decemberben Spanyolországból származó epret, azzal a környezetért és a szervezetemért is tettem valamit.”

Méltányos kereskedelem

Még, amikor drogériában vásárolunk, akkor is megvalósítható a fenntartható vásárlás, legalábbis részben. Vannak bőrápoló krémek és dezodorok, amelyeket üvegtégelyben árulnak, valamint kaphatóak fésűk és hajkefék, amelyek fából és természetes szőrből készültek. A borotváknál kerüljük az egyszer használatos termékeket, a papír zsebkendőből válasszuk a kartondobozba csomagoltat, vécépapírból pedig az újrahasznosított anyagból készült változatot. A folyékony szappanok adagolói újratölthetőek. Használhatunk biológiailag lebomló és komposztálható termékeket, például bio vattakorongot vagy hagyományos szappant, amit nem műanyagba csomagoltak. A fenntarthatóság azonban nem csak a természetet védi. Ha fenntartható módon vásárolunk, azzal a termékeket előállító emberek életét is jobbá tesszük.

Méltányos munkakörülmények, méltányos bérek, méltányos kereskedelem. A méltányos kereskedelem feltételei közé tartoznak a szabályozott munkakörülmények vagy a kizsákmányoló gyermekmunka tilalma. A termelési költségeket előre fizetik, minimálárat és prémiumot állapítanak meg, amelyeket betartanak. A gazdálkodók családjai, vagyis az ültetvényeken dolgozók demokratikusan döntik el, hogy ezeket milyen szociális, ökológiai vagy gazdasági célokra használják fel.

Végül is, mint oly gyakran az életben, nem lehet szétválasztani a dolgokat. Ha a környezetnek jól megy, az embereknek is jól megy. Ha a fogyasztónak jól megy, hajlandó méltányos árakat fizetni. Ha a termelőknek jól megy, jó minőségű és fenntartható termékek kerülnek a polcokra. Ha a termékeket energiatakarékos módon állítják elő, a környezet profitál belőle. És így tovább.

Így kikristályosodik: aki fenntartható módon vásárol, tudatosabban él. Az ember elgondolkodik azon, hogyan befolyásolja a világot és a környezetet saját fogyasztói magatartásával: „Mire van valójában szükségem? – kérdezi Annemarie Miesbauer. – Egy kicsit persze korlátok között élek, de kellemes módon.”

Könnyedén lemondani

Ha lépésről lépésre haladsz, hamarosan megfelelő rutint szerezhetsz. Sok minden magától értetődő, van, ami könnyű, és van, ami kihívás. Ám ami biztos: ha fenntartható módon akarsz vásárolni, akkor előre kell tervezned. Mindig vigyél magaddal elég tárolóedényt. Mindig tudnod kell, mit mibe teszel. És azt is meg kell oldania, ha még sincs nálad elegendő. De ez nem igazán számít, ahogy Annemarie Miesbauer is tudja: „Igen, bizonyos dolgokról le kell mondani. De ezt nem érezni lemondásnak. Hosszú távon a tetteimnek pozitív hatásuk van, ami sokkal fontosabb, mint a rövid távú kényelem.”

Összegzés: 5 tipp a fenntartható vásárlásért

  • Vigyél magaddal saját szatyrot a bevásárláshoz.
  • Csak azt vedd meg, amire tényleg szükséged van.
  • Előre csomagolt élelmiszerek helyett frisseket vásárolj.
  • Aki a csomagolásról nem tud lemondani: válasszon újrahasznosítható verziókat.
  • Keresd a környezetbarát megoldásokat.

 

Forrás: Activebeauty

Hasonló bejegyzések