A természet ajándék - Ismerd meg a gyógyfüvek erejét!
2021-02-24  /  Szerző:   /   Egyéb, Rúzs

A kakukkfű, az eukaliptusz és az édesgyökér fontos szövetségeseink a megfázás elleni harcban.

Csak egy kis megfázás, mégis hihetetlenül kellemetlen tud lenni. Pedig ha köhögünk és folyik az orrunk, az azt mutatja, hogy hamarosan jobban leszünk. „A fokozott váladéktermeléssel a szervezetünk megtisztítja magát azoktól az anyagoktól, amik nem tesznek jót neki – mondja Petra Zizenbacher általános orvos. – A legjobb, ha mielőbb nyugalmat biztosítunk számára, és már az első tünetek megjelenésekor gyógynövényekkel segítjük felépülését.”

 

Egy tízperces meleg, gyógynövényes – kakukkfüves, eukaliptuszos vagy édesgyökeres – kéz- és lábfürdő enyhítheti a kellemetlen tüneteket, főleg akkor, ha utána egy fél órára meleg vizes palackot is teszünk a hasunkra és gyógynövényteát iszogatunk. Sokat segíthet továbbá, ha átállunk a növényi étrendre és növeljük a folyadékbevitelt. A gyökérzöldségekből, például tormából vagy zellerből főzött levesek hurutoldó és vízhajtó hatásúak. Az egy darab almából és fél liter vízből készített kompót is sok gyógyulást segítő, értékes anyagot tartalmaz. Aki héjastól főzi meg a gyümölcsöt, még gyulladáscsökkentő anyagokhoz és pektinhez is juttatja szervezetét. Ha tovább szeretnénk fokozni gyógyhatását, és különlegesebb ízélményre vágyunk, tegyünk egy ág kakukkfüvet is a főzővízbe.

Megfázás esetén a gyógynövényteák kedvezőbb hatásúak, mint a koffeintartalmú italok, tehát a fekete vagy a zöld tea. Egy kanál mézzel további gyógyulást támogató, értékes anyaggal gazdagíthatjuk azt.

Száraz köhögés esetén Petra Zizenbacher gyógynövényes inhalálást javasol: készítsünk el negyed liter, megfázás tüneteit enyhítő teát, majd ugyanazt a filtert öntsük fel még egyszer forró vízzel, és azzal inhaláljunk. Így a gyógynövények illóolajai eljutnak a tüdőnkig. Ezt követően kezdjük el a mellkasunkat fentről lefelé haladva finoman veregetni, erősítve ezzel a hörgőket.

Hogy a váladékot könnyebben fel tudjuk köhögni, a doktornő túrós borogatás készítését ajánlja: keverjük össze a túrót némi morzsolt kakukkfűvel vagy egy csepp eukaliptuszolajjal, majd töltsük egy tiszta zokniba, és tegyük fél órára a mellkasunkra.

Sok gyógynövény bizonyul hatékonynak a megfázás kezelésében; ilyenek például a zsálya, az echinácea, az izlandi zuzmó, a lucés az erdeifenyőrügyből készült termékek, a bodza, a kamilla, valamint a borostyán. Hatásspektrumaik szerint pedig vírusok, baktériumok és gombák ellen váltogatva ajánlott őket használni.

A továbbiakban három olyan gyógynövényt mutatunk be, melyek hatásosan enyhítik a megfázásos tüneteket és gyorsítják a gyógyulást – alkalmazási tippeket is adunk hozzájuk.

 

KAKUKKFŰ – A MINDENES

A kakukkfüvet már az ókor óta előszeretettel használják sokoldalú gyógynövényként. Hildegard von Bingen is a rajongói közé tartozott. Ő a kakukkfüvet görcsoldó hatása miatt ajánlotta „női panaszok”, mint a menstruációs fájdalom, valamint a bőr és a légutak megbetegedéseinek kezelésére. Főzete állítólag a fejtetvek irtására is alkalmas. Gyógyerejét a növény elsősorban timol nevű hatóanyagának köszönheti – antimikrobiális és fertőtlenítő hatású illóolajának egyik komponense ez a kámfor és a mentol mellett. Hurutoldó és gyulladáscsökkentő hatása miatt a 2006-os év gyógynövénye a megfázás tüneteit is enyhíti – legyen szó hurutos vagy száraz köhögésről, torokfájásról, légszomjról vagy orrdugulásról.

Használatát tekintve is rendkívül sokoldalú: fogyaszthatjuk teaként, inhalálhatunk vele, bevehetjük szirup formájában vagy elszopogathatjuk pasztillaösszetevőként. Fürdőadalékként enyhíti a depressziós tüneteket és segíti az elalvást. Petra Zizenbacher szerint igazán jótékony hatású, ha reggelente kakukkfűteával öblögetünk vagy gargarizálunk.

Véleménye szerint a mediterrán gyógynövényt a konyhában is érdemes gyakrabban használni: „Ha az örökzöld növényt az ablakpárkányon nevelgetjük, akkor egész évben csippenthetünk belőle – használhatjuk például mediterrán jellegű levesek elkészítéséhez.” A legjobb, ha délben szedünk belőle, mert akkor a legmagasabb az értékes összetevő-tartalma.

DIY-tipp: Köhögés elleni szirup

HOZZÁVALÓK KB. 350 ML-HEZ:

50 g szárított vagy 100 g friss kakukkfű

200 ml víz

egy bio citrom leve

150 g méz

ELKÉSZÍTÉS:

Aprítsuk fel a gyógynövényt, öntsük fel a vízzel, és egy edényben forraljuk fel. Ezt követően hagyjuk legalább 30 percig állni. Szűrjük le, majd engedjük körülbelül 35 fokra hűlni. Csak ezt követően keverjük bele a mézet és a citromlevet, és töltsük egy steril üvegbe.

 

EUKALIPTUSZ – A GYULLADÁSGYILKOS

A klasszikus torokcukorka – az eukaliptusz csíp és hűsít egyidejűleg. Aromáját az illóolaja adja, amit több mint 20-féle eukaliptusz leveleiből és ágaiból nyernek ki, melyek elsősorban Ausztráliában és Indonéziában honosak. A különböző fajták olajai más-más összetevőket tartalmaznak, és ezért különböző célokra használják őket. Az eukaliptusznak általánosságban gyulladáscsökkentő, antimikrobiális és hurutoldó hatást tulajdonítanak. Így a gyógynövény megfázás és nátha, orrmelléküreg-gyulladás és hörghurut, valamint torokfájás és mandulagyulladás kezelésében lehet nagy segítségünkre. Az eukaliptuszolaj enyhíti a hurutos köhögést és kidugítja az orrot. Ezért használják gyógynövényfürdők vagy bemasszírozható olajkeverékek alkotórészeként.

Köhögés enyhítésére szopogathatjuk, teaként kortyolgathatjuk, és gargarizálhatunk is vele. A főzethez egy teáskanál összevágott levelet öntsünk le fél liter vízzel, és hagyjuk 10 percig lefedve állni.

Petra Zizenbacher az eukaliptuszolajat illatlámpákba is ajánlja, mert elpárologtatva fertőtleníti a levegőt. Az ő tippje náthás gyermekek szüleinek: Építsenek egy eukaliptuszsátrat! Tegyen egy csepp olajat egy benedvesített lepedőre, és terítse a gyermek ágya fölé – annak párája kidugítja a kicsi orrát.”

Ha kéz- vagy lábfürdőbe teszünk az olajból egy cseppet, akkor a hatóanyagok a bőrön át is felszívódnak. Egy balzsam részeként bemasszírozva az illatos növény a hűsítő, lazító és vérkeringés-serkentő tulajdonságainak köszönhetően enyhíti az izomlázat, nem utolsósorban pedig ápolja az érzékeny bőrt.

DIY-tipp: megfázás elleni olaj

ELKÉSZÍTÉS:

Keverjünk össze 10 csepp eukaliptuszolajat körülbelül 50 ml mandula-, napraforgó- vagy bogáncsolajjal, esetleg kombináljuk más gyógynövények, például a kakukkfű olajával. Megfázás esetén dörzsöljük be vele a mellkasunkat és a hátunkat.



ÉDESGYÖKÉR – A CSODAGYÖKÉR

Az édes nem (csak) bűnös dolog lehet – ahogy azt az édesgyökér is bizonyítja. Hiszen a 2012-es év gyógynövénye nemcsak kellemesen édeskés ízű, hanem erős gyógyhatást is tulajdonítanak neki. Az édesgyökereknek kb. 20 fajtája ismert, az európai fajtából készítik a medvecukrot is. A növénynek 2-3 évet kell növekednie ahhoz, hogy a gyökértörzsét be lehessen gyűjteni.

Manapság elsősorban a Földközi-tenger vidékén és Nyugat-Ázsiában termesztik. Jóllehet ötvenszer intenzívebben édesít, mint a háztartási cukor, nálunk mégis kiszorította a répacukor – talán azért, mert a gyökér ízének intenzív ánizsos jellege van.

Már az ókorban is előszeretettel használták a növényt egészségtámogató hatása miatt. Akkor is tudták róla, hogy csillapítja az éhséget és a szomjúság érzését. Ez volt az egyik oka annak, amiért az energiában gazdag növény a római katonák alapfelszerelésének része volt.

Manapság kizárólag a növény fás részeit használják gyógyszerként – melyből például teát készítenek. Másodlagos növényi anyagai – a kumarin és a flavonoid – mellett az egyik legfontosabb hatóanyaga a glicirrhizin – a glicirrhizinsav sóinak egy keveréke, amely serkenti a testben a gyulladásgátló kortizon termelődését. Ezért használható az édesgyökér mindenféle gyulladással járó betegség kezelésére, mondja Petra Zizenbacher. A növényt eme tulajdonsága miatt találjuk meg a Hildegard-féle gyógyító receptúrákban is. Ezenkívül a csodagyökér serkenti az immunvédekezésben fontos szerepet játszó interferonok termelését, mely fehérjéket a különböző kórokozók által megtámadott szervezet sejtjei bocsátják ki. Továbbá segíti a váladék felköhögését, de görcsés hurutoldó hatása is ismert. Ezeknek köszönhetően enyhülést hozhat megfázás, influenzás fertőzés, köhögés, hörghurut és a felső légutak egyéb betegségei esetén.

Emellett a növényt az arcápolás területén is használják, hiszen nyugtatja az érzékeny, irritált bőrt, valamint a kipirosodások ellen is hat. 

DIY-tipp: édesgyökértea

ELKÉSZÍTÉS:

Tegyünk egy csapott teáskanál felvágott édesgyö- keret 250 ml forró vízbe, majd hagy- juk tíz percig állni.

 

További gyógynövények megfázás ellen:

A gyömbér többek között olyan hatóanyagokat tartalmaz, melyek serkentik a vérkeringést és beindítják az izzadást. Hatékonyan csillapítja a hidegrázást és a lázat.

Az echinacea purpurea, a bíbor kasvirág segít a megfázás megelőzésében és támogatja a gyógyulási folyamatot. Ezt a gyógynövényt leginkább gyógyszertárban vagy drogériákban kapható készítmények formájában ajánlott használni.

A zsálya egy gyógyhatású multitalentum. Vírusés baktériumölő hatású, valamint természetes megoldás szájüregi és a garatot érintő gyulladásokra. A legjobb, ha leforrázva naponta többször gargarizálunk vele.

A fehérmályva egy magas nyálkatartalmú növény. A mályvatea azzal enyhíti a megfázásos panaszokat, hogy nyugtatja a nyálkahártyákat és sok nedvességgel látja el őket.

A valódi kamillának gyulladáscsökkentő s a megfázás tüneteit enyhítő hatást tulajdonítanak – főzetét megihatjuk, valamint inhalálhatunk és gargarizálhatunk is vele.

A rozmaring serkenti a vérkeringést és melegít – tökéletes gyógyító fürdőadalék!

Forrás: Activebeauty