A bioritmus felborulásának tünetei és típusai
Állandóan fáradtak, kedvetlenek vagyunk, és gyakran dönt le a lábunkról valamilyen betegség? Ezek bizony a bioritmus felborulásának tünetei is lehetnek.A biológiai óra egy olyan szabályozó rendszer, ami 24 órás ciklusokra bontva felügyeli a hormonális rendszer működését, az alvás- ébrenlét változását, a testhőmérsékletet, a szervezet önregenerálási mechanizmusát, és még számos egyéb létfontosságú folyamatot a szervezetben. Ha ennek a biológiai órának a működésében zavar keletkezik, akkor az betegséghez vezet, amit a szakirodalom cirkadián ritmuszavarnak nevez.
A bioritmus felborulásának tünetei és típusai
A biológiai óra zavarának legjellemzőbb tünete az alvás-ébrenlét ritmusának felborulása, ami álmatlansággal, nappali aluszékonysággal, elalvási nehezítettséggel, valamint az alváshiány egyéb tünetével jár.
A betegség egyik leggyakoribb, szerencsére csak átmeneti formája a jet lag, vagyis az időzónaváltás szindróma, ami akkor jelentkezik, ha rövid idő alatt több időzónán haladunk át. Ebbe a kategóriába sorolható a váltott műszakos munkavégzés is.
A késleltetett alvási fázis szindróma jellemzően a pubertás kor körül szokott jelentkezni, amikor is a hormonális változások mellett egyéb tényezők – például a telefon, a számítógép vagy a TV éjszakai használata – késleltetik az alvást. A betegek hajnali 2 óra előtt nem alszanak el, reggel pedig nem tudnak felébredni. Így a nappali aktivitásuk is zavart szenved, nem tudják elvégezni feladatukat az iskolában, munkahelyen.
A fentiek ellentéte az előrehozott alvási fázis szindróma, ami főleg idősebb felnőtteknél fordul elő. A betegek már kora délután elalszanak, ezután az éjszaka közepén felébrednek, nem tudnak visszaaludni.
A cirkadián ritmuszavar gyógyítása
A cirkadián ritmuszavar betegségek hosszú távon a hormonháztartás felborulásához, az immunrendszer működészavarához, szív-érrendszeri betegségek kialakulásához, pszichés problémákhoz vezethetnek. Sajnos a biológiai óra működése – ha hosszútávon fennállnak a tünetek – már nem áll helyre magától, ilyenkor szakszerű segítségre van szükség a kezeléshez, illetve a terápia sikeréhez. Alvásszakértő felügyeletet mellett egyénre szabott, szigorúan betartott szabályokkal, súlyosabb esetben gyógyszeres kezeléssel lehet megküzdeni a betegséggel.
Forrás: Activebeauty