Veszélyes a hajfestés a várandósság alatt?
A kismamáknak ebben az izgalmas és kihívásokkal teli időszakban mindenképpen érdemes törekedniük arra, hogy a lehető legjobban érezzék magukat a bőrükben. Sokak számára a ragyogó hajszín és a frissen festett hajtő elengedhetetlen a jó közérzethez. Mivel azonban a hajfestés egy kémiai folyamat, vannak pontok, amikre a várandósság alatti hajfestés kapcsán tanácsos odafigyelni.
Dr. Gudrun Lorenz-Eberhardt nőgyógyász az alábbiakban válaszolt néhány olyan kérdésre, amit a kismamák a hajfestéssel kapcsolatban szoktak feltenni neki. Az interjúalany nőgyógyász és szülész szakorvos Grazban és Heiligenkreuz im Larnitztalban.
Sok várandós hölgy tart attól, hogy a kisbabájának árt azzal, ha a várandósság hónapjai alatt befesteti a haját. Ez csak egy mítosz, vagy a hajfestés valóban káros hatással lehet a magzatra?
Teljesen érthető, hogy a kismama aggódik a méhében cseperedő magzat egészségéért. Egy leendő édesanya sem szeretne a gyermekének ártani. A hajfestés egy kémiai folyamat, és az ahhoz felhasznált szerekkel kapcsolatban jogosan merülhet fel bennünk a kérdés, hogy milyen hatással lehetnek ránk és a kisbabánkra. Az EU-ban használt hajfestékek – az állatkísérletek eredményei alapján – egyikéről sem bizonyosodott be, hogy kárt tennének a magzatban, tehát ezek biztonsággal használhatók.
Mire tanácsos odafigyelni a várandósság alatti hajfestésnél?
Mindenképpen érdemes végiggondolni, hogy egy olyan természetes állapotban, mint a terhesség, esetleg a hajunk is kaphatna-e néhány „természetes” hónapot. Ha mindenképpen szükségét érezzük a festésnek, akkor – biztos, ami biztos – a 16. terhességi hét utánra ütemezzük azt.
Vannak olyan hajfestékekben előforduló kémiai anyagok, amikkel a várandósoknak nem szabad kontaktusba kerülniük?
Igen, az olyan vegyi anyagokkal, mint az ammónia, a para-fenilén-diamin, a para-toluylén-diamin és az aminofenol. Ezeket az anyagokat azonban nem csak a várandósság alatt ajánlott kerülni.
Van különbség aközött, hogy a hajunkat festetjük vagy szőkíttetjük?
A szőkítéshez több hidrogén-peroxidra (akár 12 %) van szükség, ezért gondolom azt – tudományos bizonyíték nélkül is –, hogy ha lehet, a festési eljárást tanácsos választanunk.
Ha választhatna, Ön festetné vagy színeztetné a haját a várandósság alatt?
A színezéshez kevesebb hidrogén-peroxidra van szükség, mert ebben az esetben nem bontják meg a haj szerkezetét, csak a hajszál külső felületét fedik be pigmentekkel.
A várandósság alatti hajfestést mindenféleképpen bízzuk a fodrászra, vagy otthon is veszélytelenül elvégezhetjük?
A szupermarketben megvásárolható hajfestékek melletti leírásban benne áll, hogy a gyártók mire vállalnak felelősséget. Ha a fodrászszalonban vásároljuk meg a festéket, akkor a fodrászszalon tulajdonosa tartozik felelősséggel az esetleges károkért. A terhesség alatt mindenképpen tanácsos a hajfestést szakemberre bízni. A fodrászszalonban használt színezőanyagoknak meg kell felelniük az EU-s előírásoknak.
Mi a festés legveszélytelenebb módja?
Ha várandósan festjük a hajunkat, akkor a „back to back” metódust ajánlott alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy minden egyes vékony hajtincset papírba csomagolva festünk be, így a hajfesték nem érintkezik a fejbőrrel, aminek köszönhetően az esetleges káros összetevők sem juthatnak be a szervezetbe, és allergiás reakciót sem válthatnak ki.
Van még valami, ami elmondana a kismamáknak a hajfestés kapcsán?
A várandós pacienseimnek azt ajánlom, hogy ha be szeretnék festetni a hajukat, akkor azt olyan profi kezekre bízzák, amikben megbíznak, és ha lehet, natúrkozmetikai palettáról válasszák ki a hajfestéküket.