Tócsni alaprecept – Ahogy nagymamáink készítették!
A tócsni kétségtelenül a hagyományos magyar konyha egyik legnépszerűbb, örökérvényű sztárja. Nagyon sok verziója létezik. S talán a szóban forgó ételt nem mindenki ezen a néven ismeri – sok helyen például lepcsánkának vagy lapcsánkának nevezik-, ha egyszer megkóstoltuk, már egyáltalán nem számít, mi a neve: egész biztosan sűrűn és szeretettel készítjük majd a család legnagyobb örömére.
Az igazán finom tócsni készítés ugyanis nem igényel komolyabb gasztronómiai tudást vagy tapasztalatot, ám tény, mint a legtöbb finom étel esetében, itt is nagyon sok múlik az alapanyagok gondos összeválogatásán, s persze nem árt ismerni egy-két sokat próbált fortélyt is, amivel a tócsni sütés profi szintre emelhető.
Ha egy minden szempontból tökéletes tócsni recept után kutatsz, a legjobb helyen jársz!
Régi ízek nyomában, avagy a tócsni (lepcsánka vagy lapcsánka) eredete
A tócsni gyökerei a régi magyar konyhába nyúlnak vissza. S bár a konkrét eredete nem ismert, azt csak találgatjuk, nagy valószínűséggel felvidéki ételről beszélünk (szlovákul a szó „kenyérkét” jelent). Egyszerű, mégis ízletes és laktató étel ez, amely nagyon sokáig a falusi emberek asztalának egyik nélkülözhetetlen eleme volt, hiszen alapvető, könnyen beszerezhető hozzávalókból készült.
Ma már nem csak a népi konyhában találkozhatunk vele, hanem gasztronómiai fesztiválokon és éttermekben is.
A tócsni készítésének titka
Ahhoz, hogy tökéletes krumplis tócsnit süthess, nem elég csak az alapanyagokat megfelelőn összeválogatni. Sok minden múlik például a készítés módján, a sütés hőmérsékleten, és azon, hogy mennyire figyelsz az apró, ámde annál kardinálisabb részletekre. Ezeket persze nem tartjuk titokban – ám előtte lássuk azt az alapreceptet, amelynek láttán még nagymamáink is elismerően csettintenének.
Tócsni alaprecept
Hozzávalók
- 500 g burgonya
- 1 közepes méretű tojás
- 2-3 evőkanál liszt
- só és bors ízlés szerint
- olaj a sütéshez
Elkészítés – így lesz tökéletes az eredmény!
- Első lépésként mosd meg alaposan, majd hámozd meg a krumplikat. Miután ezzel megvagy, közepes (vagy nagyobb lyukú) méretű reszelőn reszeld le a burgonyát.
- A reszelt burgonyát egy tiszta konyharuhával alaposan nyomkodd ki, hogy minél kevesebb nedvesség maradjon benne.
- Tedd egy tálba a lereszelt krumplit, add hozzá a tojást, lisztet, sót és borsot, majd keverd össze az egészet, hogy finom, homogén masszát kapj.
- Egy serpenyőben olajat forrósítunk. Az összeállítás egyszerű. Evőkanál segítségével vegyél a burgonyamasszából kisebb adagokat, tedd az olajba és nyomkodd laposra, amíg kis lepényekre nem emlékeztetnek.
- A forró olajban aranybarnára sütjük a tócsni mindkét oldalát kb 5-5 percig.
- Ha a kis lepénykék aranybarnára sültek, papírszalvétára szedjük, hogy a felesleges zsiradékot leitassuk.
- A tócsnikat a legjobb frissen, melegen tálalni, sima tejföllel, fokhagymás tejföllel, fokhagymás mártogatóssal, házi majonézzel vagy akár ízletes salátával. Remekül passzol hozzá például a friss kapor.
Tócsni sütőben sütve
A tócsni sütése a sütőben egészségesebb alternatíva a hagyományos olajban való sütéssel szemben. Az alaprecept változatlan és a lepénykék megformázása is ugyanúgy működik ebben az esetben, mint ahogyan azt fent leírtuk, a különbség kizárólag az elkészítés mikéntjében áll. Melegítsd elő a sütőt 190 fokra. Bélelj ki egy tepsit sütőpapírral és helyezd erre a krumplikorongokat, majd kend meg mindegyik tetejét egy leheletnyi olajjal. Süsd a tócsnikat a sütőben körülbelül 15-20 percig, vagy amíg aranybarnák és ropogósak nem lesznek. Félidőben fordítsd meg őket, hogy mindkét oldaluk szépen megbarnuljon. Ezek a tócsnik nemcsak finomak, de egészségesek is. Ennél egyszerűbb már nem is lehetne, igaz?
Tippek, trükkök, hogy tökéletes legyen a röszti
Fektess fokozott figyelmet a tócsni legfontosabb összetevőjének, a burgonyának a kiválasztására! A piacon vagy a szupermarketben válaszd a keményebb, sárga húsú burgonyát – ezek ugyanis kevésbé engednek vizet, így a tócsni nem lesz túl lágy.
A reszelésnek is megvan a maga trükkje, amely szintén sokat dob a végeredményen. A burgonyát próbáld ne túl finomra reszelni, maradj a közepes- vagy a nagyobb méretű reszelőnél.
Miután a burgonyát alaposan megmostad, meghámoztad és lereszelted, hagyd kicsit állni, majd ne felejtsd el kinyomkodni a felesleges nedvességet abból. Ezzel szintén a tócsni textúráját javítod, elkerülve, hogy az túl vizes, lágy legyen.
Használj jó minőségű olajat a sütéshez, és ügyelj arra, hogy a tócsni azaz krumplilepény közepes hőmérsékleten süljön. Így belül is átsül a finom tészta, kívülről viszont gusztusosan ropogós lesz.