Társfüggőség és szégyenérzet – hogyan szabadulj meg tőlük?
2020-07-23  /  Szerző:   /   Egyéb, Párkapcsolat

A társfüggőség egy tanult viselkedési forma, amely nagyon gyakran már gyerekkorban kialakul, és jellemzően többgenerációs probléma egy családon belül.

Társfüggőségről beszélünk, amikor valaki az életének középpontjába egy másik embert helyez, és mindenben neki akar megfelelni, miközben legbelül súlyos önértékelési zavarokkal küzd. Képtelen kifejezni, vagy egyáltalán felismerni a saját igényeit, a partnere felé viszont nem tud határt szabni, és „nemet” mondani a kéréseire. Az ilyen problémával szenvedő ember megtanulta, hogy mindig a másik a fontos, őt kell szolgálnia, mert ezáltal elkerülheti az érzelmi vagy sajnos akár fizikai bántalmazást, mind a családi, mind pedig a szerelmi kapcsolataiban.

A szégyenérzet nehezebben beazonosítható személyiségzavar, hiszen a tünetek, mint a szapora szívverés, az izzadás, vagy épp hidegrázás, könnyen összetéveszthetők más érzelmekkel. De a szégyenérzet nem csupán fizikai szinten jelenik meg, annál sokkal mélyebben gyökerezik. Gyakran ered egy komoly önértékelési problémából, akár önutálatból. Mintha Te lennél önmagad legnagyobb és legrosszabb kritikusa, aki folyamatosan lebecsmérel, és csak a negatívumokra koncentrál.

Ez a mardosó szégyenérzet gyakran vezet különböző fokozatú társfüggőséghez. Azok az emberek, akik ugyanis elégedetlenek önmagukkal, és nem tartják elég értékesnek a saját életüket, keresnek valaki mást, akihez kötődhetnek, akinek adnak a véleményére, és ezáltal hamis biztonságérzetbe ringatják magukat.

Pontosan ez figyelhető meg egy hasonló problémákkal szenvedő családban. A társfüggő szülő ugyanis csak arra koncentrál, hogy mindenben megfeleljen a párjának, hogy így tartsa fenn hosszú távon a kapcsolatot, miközben elfelejti szeretni és támogatni a gyerekeit.

Ez az érzelmi üzenet viszont arra tanítja a gyerekeket, hogy nem elég jók ahhoz, hogy a szüleik figyeljenek rájuk, és nem érdemlik meg a szeretetüket. Sosem lesznek ugyanis elég tökéletesek, és hibátlanok, így képtelenek lesznek valaha is megfelelni önmaguknak, vagy másoknak.

Mivel mind a szényenérzet, mind pedig a társfüggőség tanult viselkedési formák, szerencsére van kiút belőlük. Bár nem egy könnyű, és korántsem gyors folyamat, mégis felismerhető és orvosolható.

Hogyan szabadulhatsz meg tőlük?

Beszélj az érzéseidről!

A gyógyulás a felismeréssel kezdődik, és a probléma gyökereinek feltárásával. A szégyen egy rejtett érzelem, amelyet előbb felszínre kell hozni. A legjobb, ha egy szakember előtt nyílsz meg, és meséled el a legbelső kételyeidet, harcaidat. Az ő segítségével könnyebb lesz legyőzni és elengedni ezeket a negatív gondolatokat.

Ezt is olvasd el! - Miről ismered fel a valódi, önzetlen szerelmet?

Csinálj valami újat!

Próbálj ki valami olyan tevékenységet, amire esetleg már régóta vágysz, de sosem mertél belefogni. Ez segíthet elterelni a figyelmedet, másrészt az apró sikerélmények építeni kezdik majd az önbizalmadat is.

Koncentrálj az emberi kapcsolataidra!

De ne a társadra, aki esetleg csak kihasznál. Keress az életedben olyan pozitív személyiségeket, akik támogatnak, motiválnak, és visszaadják az önértékelésed. Az ő mintájuk által új viselkedési formákat tapasztalhatsz, és sajátíthatsz el, amely segít kilépni a szégyenérzet és társfüggőség okozta ördögi körből.

Sokan küzdenek önértékelési zavarokkal, amelyeken nem egyszerű felülkerekedni. Az első lépés mindig a probléma felismerése, amelyet megnehezít a romboló környezet, és párkapcsolat. De, ha legbelül érzed, hogy valami nincs rendben, akkor nem szabad tovább elviselned. Ez a Te életed, csak magadnak kell megfelelned, és Te vagy a legfontosabb!