Palácsik-Ráthonyi Tímea végre anya lett
Számos sikertelen lombik és vetélés után valóra vált Vajna Tímea álma, ami nem más, mint hogy édesanya lehessen. Andy Vajna özvegye tavaly novemberben még az IVF-kezeléseket folytatta, és minden nap injekcióznia kellett magát, ám a 42 éves modell testileg és lelkileg is nehezen viselte a folyamatot. Bármit megtett volna azért, hogy kisbabája születhessen, így béranyát fogadott, és megszületett az első gyermeke. Sőt, kiderült, már úton van a második csöppség is!
Palácsik-Ráthonyi Tímea béranyát fogadott, majd megszületett az első kisbabája, a második pedig úton van. Tímea éveken át küzdött az anyaságért, több sikertelen lombik és vetélés után nézett anyai örömök elé. Az endometriózis miatt sok nehézségen ment keresztül, de végül sikerült szülővé válnia.
Palácsik-Ráthonyi Tímea – korábbi nevén Vajna Tímea – az elmúlt időben egyre inkább megmutatta a közösségi médiában a kisbabáért folytatott harcát, amelynek során évek óta vállalta a különféle kezeléseket, programokat és injekciókat. A modell fontosnak tartja, hogy a nők ne 35 éves koruk után kezdjenek el az anyaság gondolatával megbarátkozni, mert akkor már késő lehet.
Tímea pénzt és időt nem kímélve küzdött azért, hogy szülővé váljon, s a hagyományos orvoslás mellett a holisztikus módszereket is kipróbálta: becslések szerint több millió forintot költött. Az endometriózisa miatt többször műtötték, de próbálkozott talpkezeléssel és a még kísérleti fázisban lévő tüszőstimuláló hormon használatával is. Az egyik tragikus eset 2022 év végén történt, amikor a hét és fél hetes magzatát veszítette el úgy, hogy már elkezdte a testén érezni a várandósság jeleit: a pocakja szépen kerekedett, ő pedig már készült élete legboldogabb időszakára. Négy vetélés után sem adta fel a harcot, a kitartása pedig kifizetődött, ugyanis megszületett az első gyermeke egy béranya által, közben pedig már várandós a második babájával.
„Mindig imádtam a gyerekeket, és ez kölcsönös volt. Régen óvónő vagy tanítónő szerettem volna lenni. Elvégeztem a dadaképzőt is a közgazdasági egyetem után, mert magánovit szerettem volna nyitni. A húgom 11 és fél évvel fiatalabb nálam, és gyakorlatilag úgy kezeltem, mintha én lennék az anyukája. Tisztába tettem, magamra kötöttem és vigyáztam rá, jobban, mint bárki más. Igazából 34 éves koromig nem foglalkoztam az anyaság gondolatával, de Andy nagyon szeretett volna egy kisbabát, így Amerikában megtettük a szükséges lépéseket egy lombikhoz. Már akkor jelezte az orvos, hogy figyeljek oda, mert korai petefészek-kimerülésem van. Már megvolt az időpontunk, 2019 februárjában történt volna meg a beültetés, de Andy januárban meghalt. Pár éve az első kudarc, az első sikertelen lombik után szinte görcsösen ragaszkodtam hozzá, hogy minél előbb anyává váljak” – mesélte.
Rögös út a célig
Őt és a férjét, Ráthonyi Zoltánt egyaránt megviselte az elmúlt pár év, hiszen a modell 15 hormonstimuláción és 17 műtéten esett át, emellett számos stresszforrás is érte a megörökölt cége és a negatív kommentelők miatt.
„Már szinte minden barátnőmnek kisbabája volt, csak nekem nem. Folyamatosan emésztettem magamat, és tucatszámra vásároltam az ovulációs teszteket. Amikor hét és fél hetesen elvetéltem, mert a baba szíve megállt, azt hittem, nincs tovább. Egy évvel később ismét teherbe estem természetes úton, de sajnos a baba nem volt egészséges, úgyhogy többet nem is próbálkoztunk a természetes fogantatással” – árulta el a mindenre elszánt üzletasszony.
Templomba járt, imádkozott, emellett nagyon sokat olvasott, tulajdonképpen önmaga szakértője lett. Továbbá hitt a biológiában és egy kis angyali szerencsében, hogy még van remény számára
„Szinte minden praktikát kipróbáltam: COQ10, egészséges ételek, folsav, mozgás, akupunktúra, talpreflexológia, NAD-infúzió, vitaminok, teák, étrend-kiegészítők, ricinusolaj-pakolás… De sajnos szembesített az orvos, hogy az endometriózis és a korom miatt tízből talán egy egészséges petesejtem van, és a beültetés sikeres kimenetele igen alacsony, valamint kezdtem átlépni az előmenopauzába, elfogytak a petesejtek, hőhullámok törtek rám és összevissza jött meg a ciklusom. Teljesen kimerültem. Amikor már úgy éreztem, végre készen állok egy embrió beültetésére, az orvos szembesített vele, hogy méhpolipom van, amit meg kell műteni. Mivel nagyon kevés embriónk maradt, béranyát javasolt, hogy többet ne kockáztassunk, mert egy nő, aki már szült, s nincs endometriózisa, a fiatal szervezetével 60-70 százalék eséllyel indul, míg én 30-40 százalékkal. Nekem csaknem fél évre volt szükségem, hogy ismét felépüljek. Minden lombik nagyon sok idő és hosszú folyamat. Több petesejtleszívást törölni kellett, mert egyszerűen a hormonok már nem hatottak” – mondta.
Nem akart béranyát, végül mégis így született meg a kisfia
Timi nem titkolja, először hallani sem akart arról, hogy béranya hozza világra a gyermekét, mert ő maga szerette volna megszülni a kisbabáját és szoptatni őt, de egészségügyi okok miatt ezt az utat javasolta az orvosa. Mint mondja, az első beültetés a fiatal béranyánál sem járt sikerrel.
Nagyon nehéz, áldozatokkal teli út volt, mire megfogant a kisbabánk, de békét találtam abban a tudatban, hogy ez a legbiztonságosabb út, és a kisbabánk a legjobb esélyt kapja az élethez a béranyaságon keresztül, és ez az, ami egy igazi édesanya számára a legfontosabb
– jegyezte meg a béranyaprogram kapcsán.
Testileg és lelkileg is fel kellett épülnie, visszatekintve viszont megannyi tanulságot tudott megfogalmazni. Mára már másképp csinálná...
„Visszagondolva, több időt kellett volna hagynom a szervezetemnek, hogy regenerálódjon, de görcsösen hajtottam, hogy ne fussak ki teljesen az időből. Nehéz volt elengedni a vágyat, hogy megtapasztaljam a terhességet. A legutóbbi sikertelen beavatkozás után fél évig nem hormonoztam, aztán az orvosom tanácsára elkezdtem egy hathetes Lupron-kúrát, ami megküzd az endometriózissal, majd Svájcba utaztam, hogy az autoimmun betegségemet kezeljék. Egy kedves, 45 éve, amerikai nő, aki hasonló egészségügyi gondokkal küzdött, az Alan Beer Reprodukciós Immunterápia-központot ajánlotta, és ez volt a kulcs. Először le kellett győznöm a szervezetemben lévő gyulladást” – emelte ki az újdonsült anyuka, aki pajzsmirigygyógyszert szedett és IVIG-infúziót kapott, valamint vérhígítót kellett beadnia magának az embrióbeültetés előtt. Az orvosok nem sok jóval kecsegtették, mégis sikerrel jártak az utolsó embrió beültetésénél.
Sikerült a beültetés
„Mivel nagyon magas volt az ölősejtjeim száma, így a szervezetem megtámadta a beültetett embriót. Megpróbáltam több napig ágyban maradni, és csoda történt, sikerült a beágyazódás, ráadásul ez a megmaradt embrió nem volt olyan jó minőségű, de mégis sikerült, pedig az orvos majdnem törölte a beültetést, mivel a méhnyálkahártya épp a határértékén volt. Semmiképp nem szabad feladni, látjátok, nekem is csak sikerült valahogy 42 évesen. De mindenképp azt javaslom, ha lehetséges, minél korábban kezdjék el a családalapítást, de legalábbis a lányok fagyasszák le a petesejtjeiket, amit akár 10 év múlva is felhasználhatnak. Viszont kalkulálni kell azzal is, hogy sok megsérül a fagyasztás során, és ne felejtsük el, hogy ebből még egészséges embriót kell gyártani! Minden szervezet más, és különböző terápia szükséges, de lombiknál én sem gondoltam volna, hogy ennyi múlik az immunrendszer és a pajzsmirigy működésén” – fűzte hozzá.
A kisfia megszületése óta szinte kicsattan a boldogságtól, ráadásul a várandósság örömeit is megtapasztalhatja, hiszen várandós is.
Milyen érzés volt először a karomban tartani a gyermekemet? Egy csoda! Istentől a legnagyobb ajándékot kaptuk!
– áradozott a kicsi születéséről és a tesó érkezéséről.
„A férjemet, Zolit láttam benne, mintha újszülöttként visszakaptam volna. Ahogy a kisbabánk ránk nézett, egyből éreztük a köteléket. A férjemmel mindketten nagyon meghatódtunk és úsztunk a boldogságban. Alig aludtunk, állandóan a kisbaba légzését figyeltük. A várandósságom első 12 hetében mindennap nagyon izgultam, hogy biztosan megmarad-e a baba, ne történjen semmi baj. Minden ultrahang előtt majd' kiugrott a szívem! Önfeledten örülni viszont csak akkor fogok igazán, ha már a karomban tarthatom őt is. Jelenleg a legnagyobb kihívás, hogy a kisfiamnak sokszor fáj a hasa a tápszertől és a tejbankból vásárolt anyatejtől. Megviseli a lelkemet, amikor sír, és hogy nem tudom szoptatni. Nagy pocakkal emelgetni is már egyre nehezebb, pedig imádja, ha a karomban járkálok vele, szinte csak így tud elaludni” – magyarázta Timi, majd kiemelte: mindössze fél év lesz a gyermekei között.
Szinte ikrek lesznek. Remélem, jó testvérekként majd szépen eljátszanak egymással, és nem lesz köztük testvérféltékenység. Az biztos, hogy mire világra hozom a második kisbabánkat, addigra profi leszek, mert a kisfiamnál mindent megtanulok az újszülöttekről
–mondta boldogan.