Minden, amit tudnod kell a zsigeri zsírról
2022-03-10  /  Szerző:   /   Egyéb, Tudtad-e?

Zsír és zsír között is van különbség. Meglepő módon a hasi zsír jelentősen károsabb a csípő, fenék és comb területén lerakodó zsírrétegnél. Ezen belül is a has belsejében található, úgynevezett zsigeri zsír a legveszélyesebb.

 

Mi a zsigeri zsír?

A has területén található bőr alatti zsírt könnyedén össze tudjuk csípni, ezzel ellentétben a zsigeri zsír a hasüregben, a belső szervek körül rakódik le. A szakemberek még nem jöttek rá, hogy egyeseknél miért a hasüregen belül rakódik le a zsír, de a befolyásoló tényezők közé sorolják az életkort, a nemet, illetve a hormonális és genetikai tényezőket. A férfiaknál sokkal gyakoribb jelenség a zsigeri zsír.

Miért veszélyes?

A zsigeri zsír olyan hírvivőanyagokat termel, melyek befolyással vannak a szervezetünk különböző folyamataira: például gyulladási folyamatokat indítanak el, növelik a vérnyomást, és kedveznek az inzulinrezisztencia kialakulásának. Minél több a zsigeri zsír a testünkben, annál nagyobb eséllyel alakulhatnak ki szív- és érrendszeri (szívinfarktus, agyvérzés), illetve anyagcsere betegségek (diabétesz).

Így tehetsz ellene

A legtöbb esetben a túl magas kalóriabevitel kedvez a zsigeri zsír kialakulásának, de genetikai tényezők, illetve mentális és szociális faktorok is okozhatják. Amennyiben az egészségtelen életvitel okozza ezt a problémát, akkor az étkezi szokásaink megváltoztatása és a rendszeres testmozgás hozhatnak javulást, azaz csökkenthetik a zsigeri zsír mennyiségét.



5 tipp, ami segít a zsigeri zsír legyőzésében:

1. Figyeljünk oda a kalóriabevitelre. Ha többet eszünk, mint amit elégetünk, akkor értelemszerűen hízni fogunk. Az ideális kalóriabevitel sok tényezőtől függ – így a nemtől, a testmagasságtól, a testsúlytól és az aktivitástól.

2. Csökkentsük a cukorbevitelt, illetve mellőzzük a zsíros ételek fogyasztását is. Kerüljük az édes vagy épp zsíros nassolnivalókat, mint a csokoládé vagy a chips. Ha ezek helyett inkább zöldséget vagy gyümölcsöt eszünk, akkor sokat teszünk a zsigeri zsír kialakulása ellen.

3. A tányérunkat zöldségekkel és gyümölcsökkel pakoljuk tele, hiszen ezekben relatíve kevés a kalória, azonban magas a rosttartalmuk, és jól eltelítenek.

4. Kerüljük a magas kalóriatartalmú üdítőket és alkoholos italokat. Ezek helyett inkább igyunk vizet vagy ízesítetlen teákat. Néha ihatunk vízzel higított gyümölcsleveket is. Ha már unjuk a víz ízét, akkor ízesítsük például mentával, citrommal, uborkával, bogyós gyümölcsökkel vagy gyömbérrel.

5. Mozogjunk rendszeresen – azaz hetente többször. A szakemberek szerint hetente minimum 150 percet ajánlott sporttal tölteni, például kerékpározással, sétával vagy úszással. Ha ezeknél intenzívebb mozgásformát választunk, akkor elegendő a heti 75 perc. Ezen kívül építsük be a hátköznapjainkba is a mozgást. Ez alatt azt értjük, hogy a lift helyett válasszuk a lépcsőt, és ne kocsival menjünk a közeli boltba vagy a postára, inkább gyalog, esetleg biciklivel.

Forrás: Activebeauty