Megnyílt a Nádasdy-kastély - a szerelempalota
2021-08-11  /  Szerző:   /   Egyéb, Rúzs

Egy nagy szerelem történetét, egy lélegzetelállító, fából faragott könyvtárat, az Ősök Csarnokát, főúri szalonokat és egy hangulatos angolparkot tár fel többek között a felújított Nádasdy-kastély, amely az ország egyik gyöngyszeme lesz.

"A Nádasdyak mindig a szívükre hallgattak" – nyilatkozta nemrég az utolsó, Magyarországon élő Nádasdy-leszármazott, a 81 éves Borbála, aki hatéves koráig gyakran játszott unokatestvéreivel a Budapesttől alig egy órányira lévő, nádasdladányi kastélyban. A háború előtt igazi békebeli, főúri, vendégszerető lak volt ez a Tudor-stílusban (angol és skót kastélyok mintájára), "katalógusból" rendelt ékszerdoboz. A "katalógus" Joseph Nash angol festő és litográfus „The Mansions of England in The Olden Times” (Anglia régi kastélyai) című műve volt, ez alapján dolgozott a tervező. A falakat ma is körüllengi a romantika, talán azért, mert ez valóban egy szerelemkastély. Nádasdy Ferenc gróf és Zichy Ilona akkoriban kuriózumnak számító, őszinte szerelmi házassága ihlette az ifjú párt egy minden kényelemmel ellátott, romantikus fészek megépíttetésére.

Ám a szenvedélynek tragédia lett a vége. Alig öt év boldog házasság után az akkor 24 éves Ilona kolerában meghalt. A kastély 1873-mas alapkőletételénél még ott volt, de lakni már nem tudott benne. Férje soha nem házasodott újra, a kastélyt örök szentélyként őrizte, közös hálószobájukat lezáratta, a falakat felesége képeivel ékesítette.

Az Linzbauer István építész tervezte épület teljesen csak az 1880-as évek elején készült el. Linzbauer korai halála után a tervezést Hauszmann Alajos vette át, az ő nevéhez fűződnek a kastély legszebb termeinek belső munkái is. A romantikus külső egy akkoriban "csúcstechnológiával" felszerelt belsőt takart: a legmodernebb technikákat alkalmazták. Ilyen volt például a légfűtéses rendszer, amivel a földszinti helyiségeket fűtötték az alagsori kazánokból. Az óratoronyban egy hatalmas víztározó biztosította a vezetékes vizet, ezért a kastélyban mindenhol volt vízöblítéses angolvécé. 1910-ben már bevezették a villanyvilágítást. A kommunikációt a család tagjai, a vendégek és a személyzet között beszélőcső-rendszerrel oldották meg.

A háború előtt a kastélyt Nádasdy Ferenc gróf és családja lakta. Nagy élet volt itt: vendégségek, főúri ebédek, bálok, kerti ünnepségek, vadászatok, esküvők és sportesemények követték egymást. A háború mindennek véget vetett. Ferenc a fronton elesett, a családot pedig '45 után kilakoltatták. Többségük végül külföldre ment, még ma is élnek Nádasdyak világszerte. A kastélyban volt óvoda, mozi, háziorvosi rendelő, textilgyár, egy ideig a rendőrség és a honvédség is használta, de évtizedekig hagyták lepusztulni. A 90-es évektől bizonyos részeit már látogathatták, de a teljes felújítás 2018-ban, a Nemzeti Kastélyprogram keretében indult el.

Most pedig valóban teljes pompájában, korhűen, mégis modernizálva (a kastély egyúttal interaktív múzeum is, 21. századi vizuális eszközökkel, kávézóval, játszószobával) nyílik meg a látogatók előtt. Az eredeti festmények nagy része visszakerült, de a bútorok, kandallók, csillárok közül kevés maradt fenn, így ezeknek a pontos mását, vagy hasonló korú párját láthatjuk. A látványosságok közül kiemelkedik az Ősök Csarnoka (a Nádasdyak a 13. századig vezetik vissza a családfájukat), ahová visszakerültek a restaurált festmények (pl. Benczúr Gyula képe az építtető házaspárról, Nádasdy Ferencről és Zichy Ilonáról), valamint a káprázatos, faburkolatú, emeletes könyvtár.

Érdekesség, hogy a kastély a felújítás előtt népszerű filmforgatási helyszín volt. Itt forgatták a Hanussen, A gyertyák csonkig égnek, sőt az Underworld című hollywoodi produkció egyes jeleneteit is.

Forrás: Szeretlekmagyarorszag.hu