Babka, az ünnepi töltött kalács
A babka egy kelet-európai gyökerekkel bíró gazdag és édes, vajas kelt tésztával készülő kalács, ami leggyakrabban húsvétra készül - létezik mákos, diós, fahéjas, sőt mostanság már csokis változata is. Isteni!
A babka szó eredetileg a nagymama - bábuska - becézett formája, és úgy tartják, hogy a csavart töltött tészta hullámai emlékeztetnek a nagymamák vastag szoknyáinak fodraihoz. Ez a gazdag töltött kalács elsőként a zsidó konyhákban készült, de olyan finom és mutatós, hogy a keresztény orosz, lengyel, ukrán családok is átvették ünnepi fogásnak - mint nálunk például a flódnit -, és Amerikában is ismert és nagyon kedvelt sütemény lett, köszönhetően a hagyományaikat és receptjeiket őrző betelepült kelet-európaiaknak, igaz, leginkább csokis vagy mogyorókrémes változatban népszerű a tengerentúlon.
Mivel a babka nem egy gyors kaland, hiszen kétszer kell keleszteni a tésztát, hogy a gazdag töltelékkel kellően meg tudjon emelkedni, és könnyű, foszlós legyen, ezért igazi ünnepi, időt igénylő sütemény, de az elkészítése nem bonyolult. Ami a formázását illeti, készülhet hosszúkás formában, de koszorúnak is, így talán még ünnepibb, ha kellően hosszú rudakat sodrunk a tésztából.
Most mákos töltelékkel készült, mézes és narancsos, isteni, de természetesen ízlés szerint más is kerülhet bele - ki mit szeret!
Mákos babka
Hozzávalók:
43 dkg liszt
2 dkg friss élesztő
5 dkg cukor
2 dl langyos tej
5 dkg olvasztott vaj
csipet só
A töltelékhez:
25 dkg darált mák
1 narancs
10 dkg cukor
5 dkg méz
1 kávéskanál őrölt fahéj
Valamint:
1 tojás a kenéshez
Elkészítés:
1. Az élesztőt a langyos tejbe morsoljuk, hozzáadjuk a cukrot, elkeverjük, és 10 percet pihentetjük. A lisztet egy keverőtálba tesszük, elkeverjük a sóval, majd hozzáöntjük a felfutott élesztőt és az olvasztott, de nem forró vajat, és elektromos robotgéppel rugalmas, lágy kalácstésztává dagasztjuk. Kézzel kicsit átdolgozzuk, majd tálba tesszük, letakarjuk, és langyos helyen 1 órát kelesztjük.
2. Közben elkészítjük a tölteléket: A narancs héját lereszeljük, levét kinyomjuk, egy kis edényben a cukorral tűzre tesszük. Amikor forr, a tűzről lehúzva hozzáadjuk a mákot, a mézet és az őrölt fahéjat, alaposan összekeverjük, félretesszük.
3. A megkelt tésztát lisztezett munkafelületen egy kicsit átdolgozzuk, kígyóvá formázzuk, és egy hosszabb, keskenyebb tésztalappá nyújtjuk, majd egyenletesen megkenjük a mákos töltelékkel, és egy josszú kígyóvá feltekerjük. Éles késsel hosszában végig félbevágjuk, majd a két fél rudat összefonjuk, egy sütőpapírral fedett tepsire tesszük, koszorúvá formázzuk, a végeket összenyomkodjuk. Langyos helyen még 30 percet kelesztjük.
4. A sütőt 180 fokra előmelegítjük, közben a megkelt babkát lekenjük egy felvert tojással, majd a sütőbe betoljuk, és légkeverés mellett 30 perc alatt megsütjük.
Forrás: Cookta