4 jel, hogy a párod nárcisztikus
2018-08-15  /  Szerző:   /   Párkapcsolat A nárcizmusnak több típusa létezik (melyet egy korábbi cikkünkben már bemutattunk), és sajnos a társadalmunk is egyre inkább kedvez az ilyen személyiségek kialakulásának. Ráadásul nem is olyan könnyű felismerni a nárcisztikus személyt, mint ahogyan sokan gondolják. Vannak azonban olyan apró jelek, tulajdonságok, amikből mégis észreveheted.

A nárcisztikus személy maszkja egy bájos, gyengéd, érzelmes, karizmatikus, diplomatikus, szerető és melegszívű ember látszatát kelti, a szerepét pedig olyan jól megjátssza, hogy az emberek a legtöbb esetben nem ismerik fel a valós természetét, ami valójában egy olyan embert takar, aki képtelen az empátiára, és nem érdekli a körülötte élők sorsa és érzései.

A nárcisztikus személy áldozatai egy ördögi körbe csöppennek, amiből már nagyon nehéz kikeveredni, hiszen egyfelől értékelik és kedvelik a nárcisztikus személy kedves, meleg és szerető természetét, amit kifelé sugároz, másfelől pedig nem értik, hogy a nárcisztikus személy viselkedése néha miért pont mindezeknek az ellenkezője: manipulatív és bizonytalan. Végül pedig az áldozat mindig saját magát hibáztatja a rosszul alakult helyzetekért, figyelmen kívül hagyva a nárcisztikus személy valódi természetét.

Alábbi cikkünkben leírjuk, hogy négy jel alapján, hogyan ismerhető fel egy nárcisztikus személyiségzavarban szenvedő személy, melyet Nancy Carbone terapeuta az alábbiak szerint fogalmazott meg.

1. Nem következetes romantika

Kezdetben egy nárcisztikus személy sok olyan szép gesztust fog tenni, amivel elkápráztat és meglep, utána pedig kedves üzenetekkel, hívásokkal és lenyűgöző ajándékokkal fog elhalmozni. Ezt a jelenséget általában „szerelem-bombázásnak” hívják, melyet Dale Archer úgy fogalmaz meg, mint egyfajta stratégiát arra, hogy függővé válj a nárcisztikus embertől. A különbség egy valóban szerelmes ember és a nárcisztikus személy között az, hogy a valóban szerelmes ember amiatt törődik veled, mert boldoggá szeretne tenni, a nárcisztikus személy pedig mindig a saját boldogságát keresi a párkapcsolatban is, és csak addig mutatja az empatikus, szép arcát a másik személy felé, amíg ő jól érzi magát a párkapcsolatban.

2. Pszichológiai és érzelmi visszaélés manipuláció által

Dr. Stephanie Sarkis a Psychology Today magazinban elmagyarázta, hogy az érzelmi és pszichológiai abúzus ebben az esetben olyan manipulációs forma, amely nagyon nehezen ismerhető fel, hiszen az a szándéka, hogy megkérdőjelezze a valós dolgok létezését. A nárcisztikus személy azért fog karizmatikusnak, szerethetőnek és magabiztosnak tűnni, mert ezzel a viselkedésével saját maga szükségleteit fogja kielégíteni. A nárcisztikus személy néha úgy fog viselkedni, mint aki néha vonzódik hozzád, néha pedig úgy, mintha nem lenne szüksége rád. Néha küldeni fog, hogy találkozz a barátaiddal is, máskor pedig kérlelni fog, hogy maradj vele. Nehéz kiigazodni rajta, nemde?

3. A határok átlépése

Akkor, amikor valaki folyamatosan figyelmen kívül hagyja a párja szükségleteit és átlépi az egészséges párkapcsolathoz szükséges határokat, ezzel azt éri el, hogy meggyengíti a bizalmat és a párkapcsolatba vetett biztonság érzését. Ráadásul, ha egy nárcisztikus személynek elmondod, hogy mit hibázott vagy megjegyzést teszel egy olyan viselkedésére, amit helytelennek tartasz, akkor automatikusan rád fogja terelni a hibát, saját magát pedig áldozatként fogja feltűntetni, anélkül, hogy felvállalná a felelősséget a tetteiért. A gesztusok súlyosságától függetlenül, senkinek sem szabad megengedned azt, hogy ilyen módon játsszon veled, az időddel, a szükségleteiddel és értékeiddel.

4. Áldozattá válás és harag

Randi Kruger személyiségzavaros viselkedések tanulmányozásában jártas specialista elmagyarázta, hogy a nárcisztikus személyek mindig arra várnak, hogy az ők szükségleteiket helyezd az első helyre. Ha ez nem történik meg, rögtön megharagudnak, mert ők az azonnali kielégülésre vágynak és extrém módon egoisták. Ha véletlenül felhívod a figyelmüket erre a rossz viselkedésükre, akkor a beszélgetés végén lehet, hogy még te fogsz bocsánatot kérni azért, amiért el merted mondani nekik mindezt, hiszen a nárcisztikus személyek minden egyes mondatodra úgy fognak reagálni, mintha ők lennének a legnagyobb áldozatok az egész szituációban. A nárcisztikus személyek nagyon ritkán vállalják fel a felelősséget a cselekedeteikért vagy a kimondott szavaikért. Ez a viselkedés ugyancsak az empátia hiányából fakad és abból, hogy képtelenek elfogadni azt, hogy a körülöttük lévő személyek szükségletei is éppolyan fontosak, mint a sajátjaik.