Önreflexió anyaként: 8 lépés, hogy visszatalálj önmagadhoz
2021-05-23  /  Szerző:   /   Egyéb, Rúzs

Miközben folyamatosan a család és munka összeegyeztetésén fáradoznak, az anyukák gyakran a legfontosabbról feledkeznek meg: önmagukról. Önreflexióval és az alábbi gyakorlatokkal visszaállíthatod a megbomlott egyensúlyt.

Anyának lenni minden, csak nem egyszerű. Az otthoni teendők, a gyerekek, a róluk való gondoskodás és a munka között valahol még a saját szükségleteknek is helyet kellene szorítani. Hogyan lehet ezt megvalósítani, ha egy-, kettő- vagy háromgyermekes anyaként az az érzésed, hogy a nap 24 órája alig elég valamire? Nehéz ügy, egy dolog mégis biztos: ha az édesanya kellőképp figyel önmagára, abból a gyermekek is profitálnak.

Hogyan segíthet az anyukáknak az önreflexió és néhány konkrét gyakorlat újra helyreállítani a belső egyensúlyukat? Eva Penz családtanácsadó értékes tippeket oszt meg velünk – ő magát az anyák segítőjének nevezi, Jesper Juul módszereit alkalmazó pszichoszociális családtanácsadó, valamint több mint tíz éve családokkal és gyermekekkel foglalkozik.

 

Önreflexió: Mikor van itt az ideje változtatni?

„Az első 1-1,5 évben teljesen normális, ha a gyermek körül forog minden, és az édesanya az ő szükségleteik mögé helyezi a sajátjait” – mondja a családtanácsadó. Sok édesanya viszont nem tud túljutni ezen az időszakon.

A szakértő egy egyszerű teszt elvégzését javasolja: „Tedd fel magadnak a kérdést: mi fontos nekem? Mi lelkesített az utóbbi időben? Mi tesz engem boldoggá vagy szomorúvá? Ha ezekre csak olyan válaszokat tudsz adni, amik a gyermekeddel kapcsolatosak, az egyértelmű jele annak, hogy nincs egyensúlyban az életed.” Az olyan testi jelek, mint a tartós ingerültség vagy az extrém fáradtság is azt jelzik, hogy itt az ideje változtatni.

Vizsgáld meg a gondolati mintáidat

„Az első lépés: tudatosítsd őket! Ugyanis sok minden a tudattalanban játszódik le. Légy önkritikus, és kérdezd meg őszintén magadtól: miért akarok mindig mindenkinek megfelelni? Miért akarok állandóan mindenkinek a rendelkezésére állni?” – mondja a szakember.

A nehéz ebben, hogy a válaszadáshoz sok bátorság kell. Mert az gyakran így hangzik: jó érzés fontosnak érezni magamat. Már gyerekkoromban is azt láttam, hogy csak az önfeláldozó anyuka a jó anyuka. Vagy: nem vagyok elég jó, jobban kell igyekeznem.

A gyerekkorunkban belénk vésődött gondolatok erősen hatnak ránk. A jó hír: ha ezeket sikerül felszínre hoznod, akkor változni fog az álláspontod. Ezen sokat kell dolgozni, viszont mindenféleképpen érdemes belefektetni az energiát. Mert ha mi, anyák jól vagyunk, akkor van esély arra, hogy a gyermek is jól legyen.

 

Önreflexió: 8 lépés a belső egyensúlyért

Hozz döntéseket

Elolvashatsz ezer és ezer okos cikket – amíg nem születik meg a döntés, addig semmi sem fog változni. Tehát hozd meg őket! Például így: mától több időt és teret teremtek magamnak.

Emlékeztesd magad

A mindennapos zűrzavarban gyakran megfeledkezünk a döntéseinkről. Ezért fontos, hogy újra és újra emlékeztessük magunkat rájuk. Minden nap többször idézd fel magadban, hogy mit fogadtál meg – így az a gondolat a tudatodból átkerül a tudattalanodba. És ott is a helye! Egy vision board (álomtábla), egy fókuszfüzet vagy egy üzenet a fürdőszobatükrön segíthet neked ebben.

Tervezz

Az elhatározás után a megvalósítás következik. Hiszen magától nem fog megteremtődni az, amire vágysz. Ülj le, és készíts egy tervet. Mikor és mennyi énidőt szeretnél magadnak? Mely feladatokat lehetne leegyszerűsíteni? Mikor tudná valaki más hazahozni a gyermekedet? Sok lehetőség van az időnyerésre. Élj velük!

Légy szigorú a belső hangoddal

Ha szót kér a belső hangod, és olyan régi frázisokkal traktál, mint a „Nem vagy jó anya, mert foglalkozol magaddal is”, akkor válaszold neki ezt: Köszönöm szépen az információt – és most fogd be a szád, és hagyj békén. Ha ezt minden egyes ilyen alkalommal elismétled, akkor ez az attitűd átvándorol a tudattalanodba. Tehát folytasd csak!

Használd okosan az idődet

Az időt, ami a rendelkezésedre áll, okosan kell használni – mindegy, hogy percekről vagy órákról van szó. Tekints az énidőre szellemi táplálékként, tehát kérjük, hogy a szabadidődben tedd félre a telefont. Olvass, sétálj vagy találkozz a barátaiddal. Te tudod a legjobban, hogy mire van szükséged ahhoz, hogy feltöltődj.

A stresszhormonszint csökkentése

Amilyen egyszerűnek hangzik, olyan sokat ad: mozogj minden nap legalább 20 percet. Nem kell nagyon megerőltető dolgokra gondolni, egy dimanikus séta is elég. Ha a vérkeringés felgyorsul, akkor a test lebontja a stresszhormonokat, a kortizolt és az adrenalint, és ennek köszönhetően nyugodtabbá és kiegyensúlyozottabbá válhatsz. Próbáld ki!

Bánj szeretetteljesen önmagaddal

Minden szülő a legjobbat kívánja a gyermekének. Épp ezért Te se bíráld magad folyamatosan, és az állandó bűntudattól is vegyél búcsút. Bánj magaddal úgy, ahogy egy jó barátnőddel bánsz, és mond magadnak azokban pillanatokban, amikor kétségeid támadnak: „Úgy vagyok jó, ahogy vagyok! Jól csinálom.” A pozitív beszélgetések önmagaddal rendkívül jótékony hatásúak.

Lépj kapcsolatba magaddal

Minden nap szakíts 10 percet az önmagaddal való kapcsolat építésére. Kezdd el aktívan átvizsgálni magadat testrészről testrészre haladva. Kérdezd meg magadtól: milyen a torkom? Hogy van a hasam? A lábaim? Ez nem meditáció, hanem befelé tekintés. Ezzel a gyakorlattal megtanulod újra aktívan érzékelni magad és a szükségleteidet.

Forrás: Activebeauty