Milyen hatóanyag mivel kombinálható a szép bőr érdekében?
2022-06-11  /  Szerző:   /   Egyéb, Rúzs

Ha nincs megfelelő mennyiségű és minőségű információd, az esztelen halmozással nagyon sok bőrproblémát okozhatunk magunknak. Tudnunk kell a helyes hatóanyag-kombinációkat, ezek alkalmazási sorrendjét.

Amikor a bőrt túltáplálálod különféle hatóanyagokkal, az ugyanolyan káros lehet, mint az, ha nem a megfelelő termékeket használod a bőrödön. Emiatt kell, hogy tudd a bőrtípusodat és a fő problémát, amit orvosolnod kell.

Kezdésként ki kell alakítanod egy bőrápolási rutint, amiben szerepelnie kell az arclemosásnak, a tonizálásnak és a hidratálásnak. Ezután kombinálhatod az extrább hatóanyagokkal, ami lehet akár egy C-vitaminos és/vagy retinolos szérum. A bőrtípusod megállapításában és a bőrápolási rutin kialakításában kozmetikus is a segítségedre lehet.

Egyesével próbálgasd és vezesd be a rutinodba a különböző hatóanyagokat, hiszen a bőr irritáltá válhat, ha egyszerre próbálsz ki több új dolgot is. Egy-egy hatóanyagnak nagyjából egy hónapra van szüksége ahhoz, hogy kiderüljön, nem káros-e a bőrödre nézve. A retinol és retinol származékok esetében ez akár fél év is lehet.

Azért is fontos, hogy mit mivel kombinálsz, mert vannak hatóanyagok, amik irritálóak, bőrkárosító hatásúak lehetnek, ha együtt használod őket, ám a kémiai jellegük miatt akár hatástalaníthatják is egymást.

Nézzük, mik az egymással nem kombinálható hatóanyagok!

Fizikai + kémiai hámlasztók

Nem jó ötlet kémiai hámlasztókat (AHA, BHA stb. savak) használni a szemcsés peeling után, mivel ezek túlságosan irritálhatják és túlhámosíthatják a bőrt. A húzódás, égés, bőrpír és fokozott irritáció bőrgyulladást okozhat, ami pigmentációval és foltosodással járhat.

Kémiai hámlasztók + C-vitamin

A túlhámlás veszélye miatt sem tanácsos együtt használni őket, mivel a C-vitamin is lehorzsolja a bőrfelszínt. Másrészt egyes savak megváltoztathatják a C-vitamin pH-értékét, és így destabilizálhatják, hatástalanná téve azt. Ezért ajánlatos este kémiai hámlasztókat, reggel pedig C-vitaminos szérumunkat használni.

Retinol + AHA savak; Retinol + benzoyl peroxide

A retinol és az AHA-savak (pl. glikolsav, tejsav, gyümölcssavak) együttesen egy rutinban túl erősek lehetnek: irritációt, bőrpírt, hámlást okozhatnak. Másrészt a retinol és a pattanások kezelésében népszerű benzoil-peroxid kioltja egymást, mivel utóbbi oxidálja a retinolt. De együtt is túlzottan száríthatnak és irritálhatnak.

Niacinamide + C-vitamin; Niacinamide + kémiai hámlasztók

A niacinamid (B3-vitamin) és a C-vitamin együttesen irritációt okozhat, vagy akár hatástalaníthatják is egymást. Használd a niacinamidot este, a C-vitamint pedig reggel. Ugyanígy célszerű a savakat is különválasztani a niacinamidtól: egyszer ezt, máskor azt használd.

Réz peptid, SOD, EUK + kémiai hámlasztók

A réz peptid (réz tripeptid-1), a SOD (szuperoxid-dizmutáz), az antioxidáns EUK szintén savérzékenyek, ezért nem ajánlott együtt használni őket.

 

Bőrproblémához igazítva

Száraz, fakó, élettelen bőr

Az alapos arctisztítás és a rendszeres hámlasztás nagyon fontos és kissé alulértékelt ebben a bőrállapotban. Gyakran előfordul, hogy a száraz bőrű emberek hajlamosak a túlhidratálásra, ami a megfelelő arctisztítás és hámlasztás hiányában még fakóbbá és szárazabbá válik, mivel a bőr megtévesztő, anyagcseréje lelassul, csökken az új sejtek, köztük a természetes hidratáló faktor (NMF) termelése. Ennek következtében az epidermisz szőrsejtjei nem tudnak leválni, ami tovább rontja a bőr hidratálását és megújulását. A száraz bőrűek számára az olajos vagy balzsamos arclemosók az ideálisak, a szappanokat és a lúgos arctejeket kerülni kell, ahogyan az alkoholtartalmú tonikokat is. A hámlasztók közül a legjobb, ha a tejsavat, a glikolsavat és a PHA-t részesítjük előnyben.

Pigmentfoltos bőr

Az otthoni hámlasztók esetében a legjobb, ha az erősebb, 1% feletti koncentrációjú AHA-savakat használod, és nagyon fontos, hogy naponta használj magas faktorszámú fényvédőt. A C-vitamin és az arbutin szintén jó választás a foltok halványítására. Pattanások okozta pigmentfoltok esetén az azelainsav-készítmények jó választásnak bizonyulnak. Sajnos azonban a nagyon pigmentfoltos bőr esetében ezek az otthoni gyógymódok gyakran elégtelennek bizonyulnak, különösen idősebb korban, és szükség lehet IPL-re vagy orvosi mélyhámlasztásra. Mindig jobb, ha a megelőzésre koncentrálsz, és komolyan veszed a napvédelmet, hiszen tudod, hogy az UV-sugárzás hatására a pigmentfoltok megjelenhetnek és sötétedhetnek.

Idősödő, ráncos bőr

Mivel a napozás a ráncok 80 százalékáért felelős, a fényvédő a legfontosabb öregedésgátló “hatóanyag”. Ezután következik a ma ismert leghatékonyabb ránctalanító hatóanyag, a retinsav, a retinol és származékai, bőrtípustól függően: ezek irritáció szempontjából eltérőek. Szintén nagyszerű összetevők a peptidek, különösen a botoxot utánzó peptidek, a C-vitamin, az antioxidánsok és az AHA-savak, amelyek szintén serkentik a kollagéntermelést.

Felnőttkori pattanások

A pattanásos bőr esetében a legfontosabb alaplépések a megfelelő tisztítás gyengéd, SLS-mentes, savas pH-jú termékkel, a faggyútermelés normalizálása és a hidratálás. Emellett fontos a gyulladáscsökkentés, amelyre számos kiváló hatóanyag létezik. Ezek közé tartozik a kakukkfű-, rozmaring- és élesztőkivonat, a zöld tea vagy a niacinamid és az azelainsav. A hámlasztók közül a BHA, vagyis a szalicilsav a leginkább ajánlott, de érdemes kombinálni glikolsavval vagy laktobionsavval is. Nagyon fontos, hogy kerüld a komedogén (potenciálisan pórusösszehúzó) anyagokat. Ezek közé tartozik a kókusz-, napraforgó- és lenmagolaj, a kakaóvaj, a sheavaj vagy a paraffin. És legyél nagyon óvatos a népszerű benzoil-peroxiddal, amely rendkívül szárító és irritáló hatású.

Forrás: Életmódcentrum