Miért és hogyan inhaláljunk?
2021-12-14  /  Szerző:   /   Egyéb, Tudtad-e?

Alig kapsz levegőt? Inhalálj! De milyen gyakran és milyen hosszú ideig? És vajon a sóval vagy az illóolajokkal való inhalálás tesz jobbat a légutaknak? Minden kérdésedre választ adunk.

A mély be- és kilégzés mindig jótékony hatású. Viszont a megfázásos időszakban a vízgőz és bizonyos adalékok – például só vagy illóolajok – kombinációja csodákra képes. Christian Quint fül-orr-gégész és foniáter szakorvos elmagyarázza, hogy miért és miként tesz jót az inhalálás az egészségünknek.

 

Miért inhaláljunk?

Az inhalálás az egyik legősibb házi gyógymód megfázásra, és még ma is alkalmazzák. A vízcseppecskék belégzésekor a legapróbb, porlaszott részecskék a légutak mélyebb részeibe is bejutnak.

Az inhaláló vízbe tehetünk sót vagy illóolajokat is, ezek segítenek újra szabaddá tenni a légutakat, és serkentik a vérkeringést. „Az inhalálás sokat segíthet a légúti fertőzések – tehát nátha, arcüreggyulladás és hörghurut – kezelésében” – mondja Quint szakértő.

Hogyan inhaláljunk?

Az inhalálásnak többféle módja létezik, ezért nincs általános szabály a helyes alkalmazásra. „A legfontosabb kérdés az, hogy mely légutat akarjuk elérni” – mondja a fül-orr-gégész szakorvos.

Felső légutak: „Aki az orrát és a garatját szeretné kezelni, annak egy forró vizes lábas fölé hajolva ajánlott inhalálnia” – mondja Dr. Quint. Viszont vigyázat: ez a metódus óvatosságot igényel a forrázásveszély miatt, különösen gyerekek esetében!

Alsó légutak: „Aki a hörgőket vagy más alsó légutat szeretne elérni, annak egy ultrahangos vagy kompresszoros inhalációs készüléket ajánlott használnia. A krónikus légúti betegségekben szenvedő páciensek többsége inhalációs aeroszolt használ, ami egészen finom cseppméretű vízpermetet képes előállítani” – mondja az orvos.

 

Mivel inhaláljunk: mely adalékanyagok segítenek nátha vagy megfázás esetén?

Só, kamilla vagy teafaolaj? Mit tegyünk az inhaláló vízbe?  A szakértő azt mondja: „A legegyszerűbb, legbiztonságosabb és valószínűleg leghatékonyabb módszer a fiziológiás sóoldattal történő inhalálás. Ha orrdugulást szeretnénk kezelni a gőzöléssel, akkor enyhén hipertóniás sóoldatot is készíthetünk, méghozzá úgy, hogy a fiziológiás változathoz képest több sót teszünk ugyanannyi vízbe.”

„A légúti fertőzések kamillával vagy kakukkfűvel végzett inhalációval kitűnően kezelhetők” – mondja Quint szakértő. „Ugyancsak jótékony hatású, ha egy csepp teafaolajat is teszünk az inhaláló vízbe. Mindenesetre kicsi gyerekek és asztmások kezelésénél csak óvatosan szabad adagolni az illóolajokat, és alkalmazásuk előtt mindenképpen konzultáljunk egy orvossal.”

Hogy inhalálj nátha esetén?

Forralj 500 ml-1 l vizet legalább két percen keresztül, hogy ezzel elpusztítsd a vízben lévő mikroorganizmusok nagy részét.

Ezt követően tégy literenként 9 gramm konyhasót vagy tengersót a vízbe, és keverd addig, amíg a só teljesen fel nem oldódik benne.

A forró vízzel teli lábast tedd egy hőálló alátétre.

Inhalálás közben mindig a szádon szívd be a levegőt, és az orrodon fújd ki. Különben az ellenkező hatást éred el: a forró gőztől az orrnyálkahártyád még jobban megduzzadhat.

20 percig folytasd, majd mosd meg az arcod langyos vízzel.

Forrás: Activebeauty