Mennyit szabad hízni várandósság alatt?
2023-07-21  /  Szerző:   /   Egyéb, Tudtad-e?

Az orvosi gyakorlat szerint a terhesség alatt ajánlott súlygyarapodás a nő terhesség előtti testtömegindexe (BMI) alapján változik és jellemzően a trimeszterek között oszlik meg.

Az iránymutatások szerint a terhesség alatt ajánlott súlygyarapodás kilogrammban kifejezve a nő terhesség előtti testtömegindexe (BMI) alapján változik. Itt vannak az általános ajánlások:

    Alulsúlyos kismama esetén (18,5 alatti BMI): 12,5-18 kilogramm.

    Normál testsúly esetén (BMI 18,5 és 24,9 között): 11,5-16 kilogramm

    Túlsúly esetén (BMI 25-29,9): 7-11,5 kilogramm

    Elhízott kismama esetén (BMI több mint 30): 5-9 kilogramm

E terhességgel járó súlygyarapodás jellemzően a trimeszterek között oszlik meg. Íme az általánosan javasolt felosztás:

Az első trimeszter (1-13. hét): a súlygyarapodás általában minimális. Sok nőnél ebben az időszakban alig vagy egyáltalán nem tapasztalható súlygyarapodás, és a testsúlyban bekövetkező bármilyen változás gyakran olyan tényezőknek köszönhető, mint a reggeli rosszullétek vagy az étvágy változásai. Az első trimeszterben az ajánlott súlygyarapodás átlagosan 0,5-2 kilogramm körül van.

Második trimeszter (14. és 27. hét között): a baba növekedése felgyorsul, és a súlygyarapodás jelentősebbé válik. Ebben a trimeszterben az ajánlott súlygyarapodás körülbelül 0,4 és 0,5 kilogramm között mozog hetente.

A második trimeszter végére a teljes súlygyarapodásnak körülbelül az egész terhességre ajánlott teljes súlygyarapodás felét kell elérnie.

Harmadik trimeszter (28-40. hét vagy a szülésig): a baba gyorsan növekszik, és az anya szervezete felkészül a szülésre. Ebben a trimeszterben az ajánlott súlygyarapodás valamivel magasabb, mint a második trimeszterben – körülbelül 0,4 és 0,6 kilogramm között lehet hetente.

(A terhesség végére a teljes súlygyarapodásnak meg kell egyeznie a korábban említett ajánlásokkal, a nő terhesség előtti BMI-je alapján.).

Fontos megjegyezni, hogy ezek általános irányelvek, és az egyéni körülmények befolyásolják a tényleges súlygyarapodást. A konkrét súlygyarapodás a várandós kismama terhesség előtti testsúlya, egészségi állapota és egyéb tényezők alapján változhatnak.

Mindenképpen konzultálj az orvosoddal és fogadd el a személyedre szabott tanácsait.