Mennyire lehetnek károsak az édesítőszerek?!
2023-07-02  /  Szerző:   /   Egyéb, Tudtad-e?

Nemrég igen szigorú ajánlás érkezett a WHO-tól a cukor, illetve a mesterséges édesítőszerek fogyasztásával kapcsolatban. Utánajártunk, mik ezek, és mennyi az annyi, ami még nem egészségtelen.

A WHO ajánlása szerint a napi kalóriabevitel legfeljebb 10 százaléka lehet hozzáadott cukor (ételekhez, italokhoz adott cukor, méz, a késztermékek cukortartalma), ez körülbelül 12 teáskanálnyi mennyiség.

Emellett néhány hete meglepően szigorúan fogalmazott az Egészségügyi Világszervezet a mesterséges édesítőszerekkel kapcsolatosan is.

Hangsúlyozta, hogy a fogyásban nem segítenek, viszont hosszú távú fogyasztásuk egészségkárosító hatással bírhat:

Hosszú távon fokozzák a kettes típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések és a halálozás kockázatát. Tápértékük nincsen, ezért alapvető tápanyagnak sem tekinthetjük őket.

A cukorbetegségben szenvedőkön kívül mindenkire vonatkoznak az ajánlások. A lényeg, hogy amennyiben nincs cukorbetegsége vagy más szénhidrát-anyagcserezavara – például inzulinrezisztenciája – valakinek, akkor az észszerű cukorfogyasztás része lehet a kiegyensúlyozott vegyes étrendnek.

Sokak szerint méreg a mesterséges édesítőszer. Igaz ez?

Nem, nem minden édesítőszer tekinthető mérgezőnek

– mondja a WHO. Az édesítőszerek biztonságossága az édesítőszer adott típusától és engedélyezett felhasználásától függ. Fontos, hogy az édesítőszerekkel és azok biztonságosságával kapcsolatos pontos információkért tudományos tanulmányokhoz forduljunk.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a különböző szabályozó hatóságok értékelték a különböző édesítőszereket, és megállapították a fogyasztásukra vonatkozó elfogadható napi beviteli szinteket.

Ezek a szervezetek kiterjedt tudományos kutatások és adatok alapján értékelik az édesítőszerek biztonságosságát.

Az alábbiakban néhány általánosan használt édesítőszert és azok WHO szerinti biztonsági értékelése:

Aszpartám: Az aszpartám egy alacsony kalóriatartalmú édesítőszer, amelyet széles körben használnak számos élelmiszerben és italban. Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA), az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) és a WHO szerint az aszpartám a megállapított elfogadható napi beviteli szinteken belül biztonságosnak tekinthető.

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA)

az aszpartám elfogadható napi beviteli értékét testsúlykilogrammonként 40 milligrammban határozta meg.

Például egy 70 kilogramm súlyú személy elfogadható napi bevitele 2800 milligramm lenne (70 kg x 40 mg/kg = 2800 mg).

Szukralóz: A szukralóz egy kalóriamentes édesítőszer, amelyet általában cukorhelyettesítőként használnak. Az olyan szabályozó szervek, mint az FDA, az EFSA és a WHO arra a következtetésre jutottak, hogy a szukralóz fogyasztása a jóváhagyott szinteken belül biztonságos.

Az FDA és az EFSA a szukralóz elfogadható napi bevitelét testsúlykilogrammonként 5 milligrammban határozta meg. A fenti példával élve, egy 70 kilogrammos személy elfogadható napi bevitele 350 milligramm (70 kg x 5 mg/kg = 350 mg).

Stevia: A sztevia egy növényi eredetű, kalóriamentes édesítőszer. Az FDA, az EFSA és a WHO értékelte a sztevia egyes tisztított formáit, és megállapította, hogy azok fogyasztása az ajánlott napi beviteli szinteken belül biztonságos.

Szacharin: A szacharin egy mesterséges édesítőszer, amelyet már évek óta használnak. Számos tanulmányt végeztek a biztonságosságáról. A szabályozó ügynökségek, köztük az FDA, az EFSA és a WHO megállapították, hogy a szacharin a meghatározott határértékeken belül biztonságosan fogyasztható.

Az FDA és az EFSA a szacharin elfogadható napi bevitelét testsúlykilogrammonként 5 milligrammban határozta meg. Ismét ugyanezt a példát használva, egy 70 kilogramm súlyú személy elfogadható napi bevitele 350 milligramm lenne (70 kg x 5 mg/kg = 350 mg).

De…!

Meg kell jegyezni, hogy az egyes édesítőszerekkel szemben egyéni érzékenység vagy allergia állhat fenn, és egyeseknél előfordulhatnak káros hatások.

Mint minden élelmiszer vagy összetevő esetében, itt is a mértékletesség a kulcs és mindig érdemes konzultálni egy egészségügyi szakemberrel, ha aggályaid vannak vagy különleges étrendi igények szerint kell táplálkoznod.