Lehet-e enni a futás előtt?!
2023-11-20  /  Szerző:   /   Egyéb, Tudtad-e?

Futók körében az egyik legmegosztóbb kérdés az, hogy kell-e enni futás előtt vagy sem? Pedig erre nincs egyetemleges válasz, mert pár tényezőt azért figyelembe kell venni ennek eldöntéséhez:

- Hogyan bírod az éhgyomros edzéseket?

- Hogyan bírod, ha már van a gyomrodban pár falat?

- Milyen távra mész?

- Mikor van az edzésed?

- Van-e egészségügyi problémád, ami árnyalhatja ezt a kérdést?

(Utóbbi esetben mindenképp érdemes az orvos/ dietetikus véleményét is kikérni!)

Vegyük azt az alapesetet, ami a legtöbb fejtörést okozza: reggel, éhgyomorra 5-7 km.

Ha neked az a tapasztalatod, hogy éhgyomorra a legjobb, mert nem vagy éhes, nem szédülsz meg közben, és szuperül tudsz koncentrálni a futásra, mert nem „zavar” a gyomrodban semmi, akkor itt a válasz: az éhgyomorra való reggeli futást neked találták ki.

DE ha már induláskor éhes vagy, esetleg edzés közben tapasztaltál már olyat, hogy megszédülsz/ lever a víz/ egy pillanatra elmegy a hallásod-látásod, akkor neked érdemes lenne enned legalább pár falat banánt/ kekszet indulás előtt 20-30 perccel. Biztonsági tartalékként pár szem szőlőcukor vagy olvadó drazsé szerű gumicukor is legyen nálad.

Igen, ezekben az időpontokban (futás előtt – közben – után) nyugodtan jöhetnek a gyorsan felszívódó szénhidrátok, mert ilyenkor pont az a lényeg, hogy az adott étel szinte azonnal adjon energiát, gyorsan tegye rendbe a vércukorszintet.

A válasz tehát az, hogy nincs egyértelmű válasz: ki kell tapasztalni. Egyik sem jobb, mint a másik, kivéve azt az esetet, ha valaki kifejezetten zsírégetésre szeretné használni a reggeli futást: ekkor (viszonylag) alacsony pulzuson érdemes kocogni/ futni, méghozzá éhgyomorra, min. 40 percet, ugyanis ekkor van lehetősége a szervezetnek a zsírraktárokhoz nyúlnia.

Ami viszont MINDEN futás előtt-közben-után fontos, az a hidratálás, méghozzá vízzel.

Hosszabb távok esetén jöhet futás közben a sótabletta, és a szénhidráttal való frissítés, de ez majd egy másik cikk témája lesz.

Étkezés után ne feledkezzünk meg a fehérjebevitelről és a szénhidrátpótlásról! A legtöbb futó esetében ez általában -kényelmi okokból- egy banános fehérjeturmix, de természetesen a párolt csirkemellfilé és a tészta is egy jó kombináció a számtalan lehetőségből.