Jelek, hogy egy Catfishing csaló áldozata lettél – ezt kell tenned!
2023-02-16  /  Szerző:   /   Egyéb, Randi

 

Cikkünk első részében részletesen bemutattuk, hogy milyen jelenségre utal a Catfishing elnevezés, és milyen indíttatás visz rá valakit ilyen csalárd viselkedésre.

Az angol, Catfishing elnevezéssel azt az emberi viselkedést illetjük, amikor valaki egy hamis profilt hoz létre egy közösségi vagy társkereső oldalon, hogy ezzel könnyebben felkelthesse potenciális áldozatai vonzalmát.

A témát tovább folytatva most azokat a jeleket vesszük sorra, amelyek gyanúra adhatnak okot számodra, hogy esetleg Te is egy csaló bűvkörébe kerültél, de arra is adunk ötleteket, hogy miként menekülhetsz el egy ilyen helyzetben.

Vészjelzések, amire figyelned kell!

1. Ha túl szép, hogy igaz legyen.

Nagyon kicsi rá az esély, hogy a srác, aki üzenetet írt Neked, és minden fotóján úgy néz ki, mintha épp egy divatmagazinból lépett volna ki és egy gyönyörű medence partján pózol egy trópusi szigeten, a valóságban is ilyen életet él. Persze ez egy sarkított példa, de számtalan olyan esettel találkozhatsz, ahol az illető egyszerűen mesébe illően, tökéletesen passzol hozzád, és nem találsz hibát. Sajnos nem árt az óvatosság.

Tipp: Tegyél fel neki néhány kérdést a munkájával kapcsolatban, vagy a fotókon megörökített élményeiről. Majd várj a reakciójára. Ha csak terel, esetleg támadásnak veszi, akkor nem biztos, hogy a valóságot látod ezen a profil oldalon.

2. Ha ellentmondásokba ütközöl.

A Google a barátod. Nem véletlenül halljuk ezt a tanácsot annyiszor. Egy ilyen helyzetben is jól jöhet az internetes segítség. Talán elsőre nem tűnik túlságosan etikusnak nyomozni egy idegen után, de egyrészt ki ne tette volna már meg, másrészt csak a saját védelmed érdekében csinálod. Ha ugyanis időben rábukkansz néhány ellentmondásos részletre, akkor megmentheted magad számtalan későbbi problémától, és az idődet sem vesztegeted olyanra, aki kicsit sem érdemli meg.

Tipp: Használd a Google képkereső funkcióját, amellyel az illető profil oldalára feltöltött fotóit ellenőrizheted, hogy véletlenül nem származnak-e valaki mástól, vagy épp egy stock fotó gyüjtőoldalról.

3. Ha túl sokat tud rólad.

Az egyik legelterjedtebb módszer, amellyel könnyedén képesek az ilyen emberek manipulálni áldozataikat, amikor a közösségi oldalakról összegyűjtenek róluk minden adatot, így alaposan kiismerik az érdeklődési körüket, és egy olyan profilt alkotnak, amelyet az áldozat biztosan szimpatikusnak talál majd.

Tipp: Nézz rá a közösségi felületeidre, tedd a legmagasabb fokúra az adatbiztonsági beállításaidat, és óvakodj túl sok információt megosztani az életedről, főként vadidegenek felé.

4. Ha túl gyorsan történik minden

Már a második randin szerelmet vall? Vagy már a legelején olyan szívességeket kér, amelyeket még a legjobb barátodnak sem biztos, hogy elsőre megtennél? Gondolkozz, mielőtt cselekednél!

Tipp: Vegyél egy mély lélegzetet, és utasítsd el a szerinted elhamarkodott kéréseket. Lépj eggyel vissza, és higgyél a belső hangodnak, hogy a jó dolgok lassan érnek be, semmit nem szabad elkapkodni.

5. Ha gyanús a közösségi oldala

Nem csupán a keresők, de a közösségi felületek is lebuktathatják a szélhámosokat. Nézd meg, hogy van-e az illetőnek profilja bármely közkedvelt social media oldalon, és ha találsz valamit, mennyire tűnik valósnak. Ha csak megtévesztésből hozott létre egyet, akkor azon nagy valószínűséggel csak egy-két semleges fotót fogsz látni, kevés kapcsolattal, esetleg kapcsolódással más fake oldalakhoz.

Tipp: Küldj üzentet néhány barátként megjelölt személynek, és várj, hogy kapsz-e bármilyen reakciót.

6. Ha halogatja a személyes találkozót.

Ebben az esetben a „jobb későn, mint soha” tanács nem lesz célravezető. Minél hamarabb eljuttok egy személyes randiig, annál hamarabb derülhet fény az igazságra. Ha valami oknál fogva (pl. távolságra hivatkozik) nem tudtok ténylegesen találkozni, akkor javasolhatsz egy videóhívást. Egy szélhámos jellemzően nem akar kamerát kapcsolni, és inkább tereli a témát.

Tipp: Személyes randevút mindig olyan helyszínre szervezz, ahol nem vagytok egyedül, és kellőképpen biztonságban érezheted magadat.

7. Ha a belső hangod tiltakozik.

Bármennyire is fejlett ma már a technika, a józan ész, és a belső intuíció még mindig alapvető fontosságú kell legyen az életünkben és a döntéseinkben. Már az első baljós jelnél, amit észlelsz, de jellemzően figyelmen kívül hagysz, meg kellene állnod egy pillanatra, és gondolkodni. Sosem szabad félvállról venned, ha valaki társaságában kényelmetlenül érzed magad, vagy rossz érzéseid támadnak.

Tipp: Ne félj feltenni kellemetlen kérdéseket, vagy vitát gerjesztve kiugratni a nyulat a bokorból.


Ez is érdekelhet! - Veszélyes randi trendek - 2. rész


Amikor online ismerkedsz…

Az egyedülálló emberek számára óriási lehetőséget kínál egy-egy internetes ismerkedő oldal, amely számtalan potenciális partnert rejt magában, és a lehető legegyszerűbbé teszi a társkeresést. Természetesen csalók mindenhol előfordulhatnak, ezért nem árt az óvatosság. A kölcsönös bizalmat meg kell alapozni, de csak olyan embernek higgy, akinél a legcsekélyebb vészjelzést nem észlelsz. A hamis profilok kiszűrésének pedig az egyik legjobb módja, ha olyan oldalra regisztrálsz, ahol egy jól működő ügyfélszolgálat segíti az adatlapok valódiságát ellenőrizni.