Amikor mást látsz a neten, mint amit a valóságban kapsz - Catfishing
2023-02-15  /  Szerző:   /   Egyéb, Randi

Sajnos nem újkeletű fogalom az online közösségi világ fejlődésével párhuzamosan megszülető jelenség a Catfishing. A szószerinti fordításban „harcsázást” jelentő elnevezést arra használjuk, amikor valaki egy hamis személyazonosságot hoz létre egy közösségi oldalon, hogy ezzel kívánatosabbnak és vonzóbbnak tűnjön a potenciális áldozatai számára.

Mi a céljuk ezzel?

A szakértők szerint annak, hogy bizonyos emberek másnak tettetik magukat, mint akik, számtalan oka lehet. Legtöbbször a következő 3 típusba sorolhatók.

Anyagi megfontolás

Sajnos gyakran a pénz áll mindennek a hátterében. Ezek a szélhámosok kifejezetten olyan áldozatokra vadásznak, akik könnyen manipulálhatók és rávehetők bármire, főleg arra, hogy mondvacsinált okokkal pénzt és egyéb drága ajándékokat küldjenek a csalónak. Ez utóbbiak jellemzően romantikus vonzalmat tettetnek áldozatuk iránt, még a profil oldalukat is úgy alakítják, hogy minél inkább felkeltse az áldozatuk figyelmét, és egyezzen az érdeklődési körük. Annyira élethűen képesek játszani, hogy a szenvedő fél csak akkor realizálja a bűncselekményt, amikor már túl késő, és megtörtént baj (például leürítették a bankszámláját).

Félelem

Egy korábbi kutatás eredményeiből világosan kiderült, hogy ezek a csalók sok esetben azért ejtenek csapdába másokat, mert félnek a magánytól. Egy hamis személyazonosság, egy érdekes, sikeres személyiség szerepének felöltésével egyfajta menekülőutat keresnek a saját sivár valóságukból, és egy olyan életben találják magukat, ahol sokkal több lehetőségük nyílik ismerkedésre. Szintén jó eszköz egy ilyen álarc azoknak az embereknek, akik szeretnének kitörni jelenlegi, alacsonyabb társadalmi rangjukból vagy ha olyan társadalmi csoporthoz tartoznak, amelyet negatív előítéletek és hátrányos megkülönböztetés jellemez a külvilág részéről. Egy hamis profillal bekerülhetnek egy olyan körbe, ahová mindig tartozni szerettek volna.

Ez is érdekelhet! - Veszélyes randi trendek - 1. rész

Önértékelési zavarok

Ezek az emberek többnyire nem elégedettek valamely külső vagy belső tulajdonságukkal, esetleg úgy általában nincsenek kibékülve a testi adottságaikkal, és ennek kompenzálásaként alkotnak egy szerintük ideális egyént. Gyakran lelopják egy sikeres modell fotóit, esetleg egy komplett személyiséget is lemásolnak, mert azt gondolják, hogy csak így fogják őket mások figyelemre méltatni. Sajnos ezeket az önértékelési zavarokat nagyban felerősítik a modern kori közösségi média tendenciái, amelyben mindenki csak a tökéletes pillanatokat posztolja önmagáról, ezzel azt a hamis illúziót keltve, hogy az egész élete is álomszerű. Ezt látva mások a saját valóságukat sokkal sivárabbnak találják, és irigyekké válhatnak.

 

Mit tehetsz, ha egy ilyen csaló hálójába kerültél?

Cikkünk folytatásából megtudhatod!