Istenek és démonok királysága – Életre kelnek az ősi Mezopotámia műtárgyai a Múzeum+ esten!
A Szépművészeti Múzeum november 20-án szerdán, 18 órától este 10-ig hosszított nyitvatartással várja az érdeklődőket a nagysikerű Múzeum+ esten, mely során a látogatók közelebbről is megismerhetik az európai civilizáció bölcsőjét, az ókori Mezopotámiát.
Kapcsolódjon ki munka után a múzeum elragadó tereiben, ahol lenyűgöző táncelőadások, izgalmas tárlatvezetések, kerekasztal-beszélgetés, kézműves workshop, jazz szalon és ízletes falatok várják a látogatókat!
A múzeumi este fókuszában, az Istenek és démonok királysága. Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című új időszaki tárlat áll. Az egyedülálló kiállítás Magyarországon először nyújt átfogó képet az ókori Mezopotámia anyagi és szellemi kultúrájáról. A kiállítás több, mint 150 műtárgyát jelentős európai közgyűjtemények kölcsönözték a kiállításra, melyek közül néhány művet korábban még sosem adtak kölcsön. A látogatók testközelből tekinthetik meg a babilóni felvonulási utat és az Istár-kaput díszítő, sárkányt és oroszlánt ábrázoló lélegzetelállító mázastégla-díszeket, híres domborműveket, a démonvilág alakjait megjelenítő bronz, kő és terrakotta szobrokat, amuletteket, valamint asszír és babilóni királyokat ábrázoló alkotásokat. A korszak egyik legjellemzőbb tárgytípusán, a különféle ásványokból és kőzetekből készült pecséthengerek miniatűr ábrázolásain a mezopotámiai istenvilág elevenedik meg. A tárgyi és képi források mellett a látogatók megismerhetik az akkád nyelvű ékírásos forrásokat, többek között a Babilóni teremtéseposz I. tábláját és a Bibliából is ismert asszír és babilóni királyok történeti szövegeit.
A Múzeum+ MEZOPOTÁMIA résztvevői meghallgathatnak egy izgalmas, kiállításhoz kapcsolódó kerekasztal-beszélgetést a Schickedanz-teremben, mely során a látogatók betekintést nyerhetnek az ókori Mezopotámia örökségébe, a mai civilizációnk bölcsőjét képező kultúra rejtelmeibe, valamint megismerhetik a letűnt asszír és babilóni birodalmak istenvilágát, a babilóni teremtéstörténetet. Továbbá lesz szó a kiállítás létrejöttéről, ásatásokról, mitikus helyek felfedezéséről és az asszirológia tudományáról is, illetve ennek hatásáról korunk vizuális kultúrájára. A beszélgetésben részt vesznek a kiállítás kurátorai, Niederreiter Zoltán és Dulainé Roboz Erika, valamint Bácskay András történész és Kulisz Diána, az Egyiptomi Gyűjtemény munkatársa. A beszélgetést Zsuppán András újságíró moderálja.
Az múzeumi este során különleges élmények várnak a táncművészet szerelmeseire is. A Román Csarnokban Batarita Mélykék című táncrituáléját láthatják, mely az édesvizű óceán urának, a bölcsesség és a művészetek istenének, a vezető istenhármas tagjának, Enkinek tesz felajánlást. Az istenség megszólítását követően sajátos erejükkel felruházva megelevenednek Enki jelképei, a madár, a vízfolyás és a kecske, hogy behálózzák a teret. Ezt követően Gergye Krisztián projekt-társulatának Áldozathozatal című – a Mezopotámia-tárlat monumentális domborműveit életre keltő – varázslatos performanszát is megtekinthetik.
A Múzeum időszaki- és állandó kiállítótereiben tematikus tárlatvezetések várják a látogatókat. A Mezopotámia kiállításban a résztvevők Szűcs Bernadett, Mertus Ágnes és Goda Zsófia előadásaiban ismerhetik az ősi kultúra különleges műtárgyait, az ókori Mezopotámia isten- és démonvilágát, valamint az asszír királyok városát. A párhuzamosan zajló A portré otthona, az otthon portréja című grafikai kiállításban, Cser Judit tart tárlatvezetést, a biedermeier korszak gondolkodásmódját és életérzését bemutatva. Képzeletünk játékai és félelmeink megtestesülései címmel Záray Szilvia tart tárlatvezetést a Régi Képtár, Európai művészet 1600-1700 között című állandó kiállítóterében.
Az alkotni vágyók, A sárkánykígyó oltalmában című kreatív workshopon vehetnek részt Marina Eszter vezetésével a Reneszánsz Csarnokban. Inspirálódjon a babilóni Istár-kapu, valamint a hozzá vezető Felvonulási út lenyűgöző mázastégla ábrázolásaiból, és készítse el saját darabját!
A Jazz Szalon varázslatos dallamairól idén is a Fine Arts Jazz Group gondoskodik, akik már sokadszorra színesítik a Szépművészeti Múzeum programjait. A zenekarhoz és a műsorhoz minden alkalommal más meghívott előadóművész csatlakozik, ez alkalommal Vörös Nikolett énekes lesz az együttes vendége. Az örökzöld számokat különböző jazz stílusban játszó együttes tagjai: Skerlecz Gábor – harsona, Juhász Attila – zongora, Lutz János – bőgő, Cseh Balázs – dob. Produkciójuknak a Márvány Csarnok ad otthont, ahol az este során a Fine Arts Bistro konyhájából ízletes tapas- és borvariációk közül válogathatnak kedvükre a látogatók.
A múzeum a speciális igényű érdeklődőket is szeretettel várja programjaira. A látássérült résztvevők meghallgathatják az Eksztázis a festészetben – El Greco látomásai című előadást, Cser Judit vezetésével, a siket és nagyothalló látogatók számára pedig Záray Szilvia tart tárlatvezetést Képzeletünk játékai és félelmeink megtestesülései címmel.
További részletek a program weboldalán!