Frida Kahlo évekig csalta férjét a magyar fotográfussal
2023-07-10  /  Szerző:   /   Egyéb, Szerelem

Frida Kahlo a 20. század Mexikójának ikonikus alakja: híres festőművész, akinek lázadó természete és sajátos gondolkodása nemcsak a művészettörténetben hagyott maga után hatalmas nyomot: házassága mellett több női és férfi szeretője is volt, többek között egy magyar származású fotográfus is, akivel szerelmi viszonyuk közel egy évtizedig kitartott.

Kérdőjelek Frida Kahlo származása körül

Maga Frida Kahlo terjesztette azt magáról, hogy az apai ági nagyszülei Németországban letelepedett magyar zsidók voltak, pedig ez nem volt igaz. Későbbi családfakutatások során a Gaby Franger és Rainer Huhle Fridas Vater című kötetben bebizonyították, hogy Frida édesapjának a felmenői német protestáns származásúak voltak, tehát se nem zsidók, se nem magyarok, ám a festőművésznő életét meghatározta ez a tudat, bár lehet, hogy ebben közrejátszott közel 10 évig tartó szerelmi viszonya Muray Miklós fotográfus és olimpiai kardvívóval.

Egy évtizedes szerelmi viszony

Mandl Miklós vagy Muray Miklós (Nicholas Muray) Szegeden született 1892-ben. 12 éves korától már képzőművészeti gimnáziumba járt Budapesten, mindig is foglalkoztatta a fotográfia. Később Németországban a müncheni főiskolán is ezzel foglalkozott, majd Berlinben is, egészen addig, míg 1913-ban, az első világháború elől menekülve New Yorkba nem emigrált, mindössze 25 dollárral a zsebében. Ott egy színes nyomdában kapott állást, a fotózás háttérbe szorult, de csak átmenetileg.

Végül 24 éves korában tudta megnyitni saját fotóstúdióját Greenwich Village-ben. Műtermében rengetegen megfordultak: színészek, táncosok, mozisztárok, festők és írók is. A Harper’s Bazaar számára készített portrékat havi rendszerességgel, New York szinte összes hírességét lefotózta, később pedig más neves magazinokban is megjelentek portréi, ilyen például a Vogue, vagy a The New York Times. Mindeközben pedig a sportokban is jeleskedett: az USA színeiben karvívóként részt vett az 1928-as és 1932-es olimpián, több érmet is nyert válogatottként.

Muray Miklós és Frida Kahlo 1931-ben találkozott egymással először a fotós első mexikói útja során. Muray ekkor már az amerikai színesfotózás úttörőjének számított. Ez az utazás jelentette a két művész közötti 10 éves szenvedélyes románc kezdetét: Muray ekkor vált el második feleségétől, míg Kahlo nem sokkal ezelőtt házasodott össze Diego Riverával, a híres mexikói festővel. Kahlo ekkor írt minimális magyar tudásával, egy szótár segítségével szerelmes levelet neki egy édességek felszolgálására használt szalvétára:

"Nick,

Szeretlek úgy,

mint egy angyalt.

Gyöngy virag vagy drágám.

Soha nem foglak téged el felejteni soha, soha.

Remélem hogy soha est te el nem fogod felejteni."

Szerelmi viszonyuk alatt hol Mexikóban, hol pedig New Yorkban találkoztak egymással, amelyek során Muray közelről megörökítette Kahlót a műtermében és otthonában, barátaival és férjével, Diego Riverával összefonódva, jellegzetes ruhakölteményekbe burkolózva, és a lángoló, őszinte önarcképek festése közben is, amelyek később meghatározták művészi örökségét. Muray közel 90 képet készített a festőnőről 1937 és 1948 között, többet, mint bárki másról.

Szakítás

A kapcsolat túlélte mind Muray harmadik házasságát, mind Kahlo válását és újraházasodását Riverával 1940-ben - csak ezután egy évvel, 1941-ben szakítottak végleg egymással. Míg Muraynak komoly szándékai voltak és el akarta venni Fridát, addig Kahlo csak szeretőnek, és nem férjnek akarta őt. Ennek fájdalmas tudatában végül Muray hagyta el őt, és vette el negyedik feleségét, Peggy Murayt. Mindezek ellenére ő és Kahlo jó barátok maradtak egy életen át, egészen a Frida Kahlo haláláig.