Ezzel az 5 tippel elkerülheted a lábfeltörést
Most, hogy beköszöntött a hűvösebb időjárás, végre újra itt a csizmák és a bakancsok ideje - minél vastagabb, annál jobb. Egy baj van csak: az erősebb anyagból készült csizmák már az első viseléskor ki tudják dörzsölni és fel tudják törni a lábadat, még akkor is, ha a megfelelő méretet és modellt választottad. Hacsak...
Hoztunk néhány tippet, amelyek segítségével el tudod kerülni ezt a fájdalmas jelenséget.
1. Gyúrás
Sok csizma rendkívül kemény bőrből készül, amely hasonlít a mi bőrünkhöz: rostos kollagénrétegekből áll. A bőrnek van egyfajta rugalmassága is. A betörési folyamat során a rostokat alakítjuk, ezért azok idővel alkalmazkodni tudnak a lábunkhoz. Hogy a sarkadat megkíméld és felgyorsítsd ezt a folyamatot, a kezedet is használhatod a formázáshoz: az általában merev sarokrész masszírozással és nyomkodással lágyabbá válik - tanácsolja a schweizer-illustrierte.ch.
2. Teniszzokni
Az új csizmát érdemes otthon felhúzni, mielőtt először viselnéd. Ez lehet azokon a napokon, amikor home office-ban dolgozol, vagy amikor sorozatot nézel. A lábunknak ugyanis időre van szüksége, hogy hozzászokjon az új csizmához, és a legjobb, ha ez először mozdulatlan állapotban történik. Ami fontos, hogy ilyenkor húzz vastag zoknit, mert az finoman kifeszíti a bőrt, elősegítve a tágulását. Ha a csizma nyomni kezd, vedd le, és másnap ismételd meg az egész folyamatot.
3. Váltócipő
Amint magabiztosnak érzed magad az új lábbelidben, tegyél vele néhány kört a háztömb körül. Az első hosszabb viseléshez érdemes tartalék cipőt vinni magaddal, így az új csizmát azonnal le tudod cserélni, amint nyomni kezd, elkerülve ezzel a vízhólyagok kialakulását.
Jó tudni: A helytelen fűzés szintén elősegítheti a nyomáspontok kialakulását. Ha ez a helyzet, érdemes különböző fűzőket kipróbálnod, hogy a lábad könnyebben hozzászokjon az új lábbelihez.
4. Hólyagtapaszok
Még a hólyagok megjelenése előtt érdemes megelőzésképpen megfelelő tapaszokat használni. Ha a felpróbáláskor érzel egy fájó pontot, akkor már előre felrakhatsz rá egy ragtapaszt - így a hólyagoknak esélyük sincs. Alternatívaként a súrlódás elkerülése érdekében vazelint is kenhetsz a nyomáspontra.
5. Speciális spray
Vannak olyan termékek, amelyek segítenek a csizma tágításában. Ha ilyen spray-vel permetezed be a lábbelidet, az átnedvesedik, és így lágyul. Húzz teniszzoknit, búj bele a csizmába, és sétálj benne otthon. Ezenkívül egy cipőfeszítő is segíthet a tágulásban. Ezt körülbelül 24 órára érdemes beletenned a csizmába.
6. Cipész
Ha semmi más nem segít, keress fel egy jó szakembert. A suszterek tudják, hogy milyen trükkökkel lehet hajlítani és nyújtani a csizmát, és enyhíteni képesek a cipő esetleges nyomáspontjait. A jó cipészeknek van egy speciális gépe is, amellyel ki tudják nyújtani a csizmánkat... És ami még fontosabb: a régi, már használt csizmákat is helyre tudják állítani, hogy második életet adjanak nekik.