Ez a három módszer a legveszélyesebb, ha fogyókúrázol
2024-01-18  /  Szerző:   /   Egyéb, Tudtad-e?

A gyors fogyási eredmények hajhászása örök téma, bár szerencsére egyre többen ismerik fel, hogy a hatékony súlyvesztés az nem azonnali-drasztikus módszerek által érhetőek el.

Sőt mi több, utóbbiaknak súlyos egészségkárosodás is lehet a vége, ha meggondolatlanul vág bele valaki ezekbe.

Nézzük, melyik a 3 leggyakoribb, mégis sok veszélyt rejtő fogyókúrás módszer:

1.) Koplalás

Ha valaki teljesen megvonja magától az ételt annak érdekében, hogy rövid időn belül sokat fogyjon, akkor igaz, hogy a mérleg kevesebbet fog mutatni, de ez jórészt víz- és izomvesztés árán jön létre.

Felléphet vitamin- és ásványi anyaghiány, depresszió, szorongás, ájulás, szédülés, nagy mértékű izomvesztés, szervi károsodás (főleg vese, máj). Sokszor fellép a jojo-effektus, hiszen a „normális étrendre” visszatéréskor a szervezet hajlamos több zsírt raktározni, mint előtte.

Hosszabb ideig tartó koplalás esetén számolni kell még az immunrendszer gyengülésével, és hormonális egyensúly felborulásával is, ami nőknél sok esetben termékenységi problémák képében jelentkezhet.

2.) Szélsőséges diéták

Ha olyan diétát folytat valaki, ahol vagy valamelyik makrotápanyag (szénhidrát/ fehérje/ zsír), vagy a felhasználható ételek listája csökken nagy mértékben, akkor számolni kell az esetleges hiánybetegségek kialakulásával.

Sok esetben a szénhidrát kerül tiltólistára, de van olyan diéta is, ami a zsírok, vagy a fehérjék mennyiségét korlátozza le. Ne lepődjünk meg, ha a diéták egyes „képviselői” hangzatos ígéretekkel és tudományosnak beállított magyarázatokkal szolgálnak arra vonatkozóan, hogy miért is kell megvonni a fent említett makrotápanyagokat / ételeket, de ezek indokolatlanok és veszélyesek is lehetnek, (például egy magas a koleszterinszint mellett alkalmazott ketogén diéta.)

Fontos kiemelnem, hogy vannak olyan betegségek/ egészségügyi kihívások, amikor nagyon is INDOKOLT lehet az adott makrotápanyag/ élelmiszercsoport lekorlátozása, de ez csak is szakember javaslatára történhet, előzetes állapotfelmérés után!

3.) Hashajtók és vízhajtók használata

Az ilyen készítmények alkalmazása nagy mennyiségű salakanyagot és vizet ürít a szervezetből, aminek következtében természetesen kevesebbet fog mutatni a mérleg nyelve, de sajnos ilyenkor jóformán csak vízzel lesz kevesebb az illető, amire egyébként nagy szüksége van a szervezetnek a helyes működéshez.

A fenti készítmények rendszeres szedése az elektrolit háztartás zavarait okozzák, amik kiszáradáshoz, izomgörcsökhöz és akár súlyosabb szívproblémákhoz is vezethetnek.

Emellett függőség is kialakulhat irányukba, ami sajnos sokszor étkezési zavarok (anorexia, bulimia) kialakulását segíti elő, vagy pont, hogy azokat táplálja.