Egy egészségtelen párkapcsolat 4 legfőbb ismérve
2020-08-27  /  Szerző:   /   Egyéb, Párkapcsolat

Ha az egészségtelen párkapcsolatok legfontosabb jellemzőit szeretnénk meghatározni, akkor előbb tudnunk kell, hogyan is néz ki egy kiegyensúlyozott és boldog szerelmi kapcsolat.

Egy egészséges párkapcsolatban a két fél egymást erősíti, és pozitívan befolyásolják kettejük életét. Ilyenkor két ember együtt dolgozik a közös céljaikért, és hasonló értékrenden osztoznak. Mindketten ugyanolyan fontosak és nélkülözhetetlenek a kapcsolatban, ugyanakkor nem veszítik el a saját személyiségüket, és egyéni érdeklődésüket sem. A boldog kapcsolatban a közös és az egyéni tényezők ezen kombinációja hozza létre az egyensúlyt.

Egy egészségtelen viszonyban ez a szinergia hiányzik. Ha az egyik fél valamilyen személyiségzavarral küzd (függőség, önzőség, nárcisztikus hajlamok), az óhatatlanul középpontba kerül, míg a párja szerepe a másik szolgálatára korlátozódik.

Számtalan jel figyelmeztethet, ha ilyen kapcsolatba kerültél, amelyeket fontos, hogy időben észlelj!

Eltúlzott intenzitás

A függő, vagy nárcisztikus emberek rendkívül megnyerő és kedves személyiségnek mutatkoznak a kapcsolat kezdeti fázisában. Próbálják levenni a lábáról a partnerüket, hogy gyorsan elnyerjék a teljes elkötelezettségét. Ezt a viselkedést gyakran félreérti a párjuk, és úgy véli, hogy egy nagyon szenvedélyes és érzelmes társra bukkant, míg a másik valódi személyisége rejtve marad.

Érzelmi manipuláció

Az érzelmi befolyásolás során a partnered folyamatosan arról próbál meggyőzni, hogy nem jól látod, vagy érzed a dolgokat. Szinte átmossa az agyadat, elveszíted a józan ítélőképességedet, és teljesen vakká tesz a nyilvánvaló hazugságokra. Végül odáig jutsz, hogy már nem bízol magadban, és a saját szemednek sem hiszel.

Ezt is olvasd el! - Az érzelmi manipuláció 8 jele - gaslighting

Elszigeteltség és függőség

Egy személyiségzavarokkal küzdő ember azt próbálja elérni, hogy a partnere egyre inkább elszigetelődjön a külvilágtól, és minél jobban függjön tőle. Ez lehet érzelmi, mentális, vagy éppen anyagi támogatás. Az is gyakori, hogy a nárcisztikus ember megakadályozza a párja egyéni sikereit, hogy még inkább neki legyen kiszolgáltatva. Ha úgy érzed, hogy a párod próbál elszigetelni a külvilágtól, és elszakítani a barátaidtól, családodtól, akkor az nagyon nincs rendjén.

Bűntudat

Szintén gyakori, hogy egy nárcisztikus, vagy egyéb problémákkal küzdő ember bűntudatot próbál ébreszteni a párjában, csak azért, hogy maga mellett tartsa. Ha a partnere megemlíti a szakítást, akkor fenyegetőzni kezd, hogy megöli magát, elveszi a gyerekeket, a közös háziállatot, vagy a barátai előtt lejáratja. Ráadásul az egész kialakult helyzetért és boldogtalanságért a párját hibáztatja. Ő nem vállal felelősséget semmiért, csak az áldozat szerepében tetszeleg.

Nem könnyű, de egy ilyen kapcsolatot nem szabad tovább folytatni, semmilyen körülmények között sem. Legyél magadhoz őszinte, és ha a fenti jelek egyikét is észleled, akkor próbálj minél gyorsabban tovább lépni, a tét a saját biztonságod és boldogságod.