Csokitojás helyett ezt add a kisgyermeknek
Ahány nevelési stílus, annyiféle megközelítése lesz ennek a kérdésnek: hiszen, ha egy kisgyermek úgy nevelkedett, hogy az étrendjében nem nagyon kapnak helyet a cukros csokoládék, akkor nagyon meglepődne, ha egy kosárnyi édességet tojna neki a nyúl, míg az is igaz, hogy számolni kell azzal is, ha az oviban/ iskolában élménybeszámolót tartanak a húsvéti keresgélésről, akkor lehetséges, hogy egy kisgyermek hiányként éli meg azt, ha mindenki kapott csokitojást, csak ő nem…
Érdemes erről beszélgetni, hogy lehet-e ilyeneket enni (igen), és ha igen, milyen mennyiségben (inkább alkalomszerűen) …
Íme pár tipp, hogy mivel tudnánk a kisgyermekek kedvére tenni, egészségtudatos módon:
• Levélírás a Nyuszinak: kicsit lopva a Mikulás tradícióját, érdemes lehet itt is valamilyen formában „kiszedni” a gyerekből, hogy minek örülne a legjobban: kiderülhet, hogy nem is az édességek mozgatnák meg, hanem inkább egy új LEGO bábu, Barbie baba, építőkockák, homokozószett, vagy bármi egyéb játék. A levélírástól kezdve egy véletlennek beállított beszélgetés, vagy a húsvéti tradíciók átbeszélése... sokféleképpen fel lehet hozni ezt a témát.
• Élmények ajándékba:
Ha a kicsi nem tudta megfogalmazni a vágyait, akkor is gondolkodhatunk élményekben, még mielőtt a fél kilónyi csokitojást megvennénk: például apró borítékokba, vagy elhasznált kindertojásokba rejtett kis üzenetek/ események is szóba kerülhetnek, mint ajándékok: pl közös főzés, festés, játszótér, állatkert, Minipolis, Vasúttörténeti Park, közös várépítés.. a lehetőségek tárháza végtelen, és ha a kapott ajándékkal élni szeretne a gyermek, máris elindulhat az ötletelés, hogy mikor tudjátok azt megvalósítani!
• Saját kezűleg összeállított kis csomagok:
Aszalt gyümölcs olajos magvakkal, pár darab csokitojással, vagy esetleg a Nyuszi kiszimatolta, hogy melyik a gyerek kedvenc teljeskiőrkésű keksze? Esetleg egy doboz áfonya, és mellé pár darab marcipános nyuszitojás? .. Érdemes kicsit vegyíteni az egészségesebb alternatívákat azokkal a verziókkal, amiket csak ritkábban fogyasszon a gyermek.
+1 ötlet: „A Nyuszi üzenete”:
Ha csokitojást veszünk, próbáljuk meg úgy alakítani az eseményeket, hogy a gyerkőc ne egyszerre falja be az egészet, DE ne is az legyen, hogy tiltjuk/ jutalomként kapja meg a csokit a spenótfőzelék után, mert később ebből adódhatnak felnőttkori kompenzálások.
Ha a Nyuszi levelet hagy a csokitojás mellé, lehet, hogy a kisgyermek is „kincsként”/ funkcionálisan tekint inkább az édességre: „Ezt a csokitojást edzés után/ ebéd után, desszert gyanánt/ egy fogócskázás után edd meg, mert úgy sokkal jobb hatással lesz a szervezetedre”.. és itt még nem feltétlen kell azt tudnia a kicsinek, hogy mindez azért van, mert testedzés/ ebéd után optimálisabb a gyorsan felszívódó szénhidrátoknak a szervezetbe kerülése.. elég, ha mi tudjuk!?
Kellemes húsvéti készülődést mindenkinek!