Bőrápolás savakkal: a legfontosabb tudnivalók
2022-01-27  /  Szerző:   /   Egyéb, Rúzs

Vége a dörzsölésnek: az AHA, a C-vitamin és társai megreformálják a peeling piacot. Miként ápoljuk a bőrünket a savakkal – és hogy hatnak ezek anyagok a bőrünkre?

Eltávolítják az elhalt bőrdarabkákat, alaposan megtisztítják a bőrt, fokozzák a vérkeringést, valamint támogatják a sejtképződést: a bőrradírok. Mostanáig elsősorban golyócskákat vagy szemcséket tartalmazó termékek formájában voltak kaphatók. Az érzékeny bőrnek azonban nem igazán tesz jót az erőteljes mechanikai stimuláció. Lehet, hogy meglepően hangzik: a savas peelingek kíméletesebbek a bőrhöz, mint a mechanikai dörzsanyagokat tartalmazók.

 

Otthon hogyan alkalmazzam a savakat?

A savas peelingek nagy része szérum formájában kapható. Ezeket a készítményeket esténként, az arctisztítás után kell felvinni, majd a hatóidő letelte után le kell mosni. Ha a termék csupán csekély mennyiségű savat tartalmaz, akkor akár egész éjszakára is a bőrödön hagyhatod. Viszont feltétlenül olvasd végig a használati útmutatót! A termék savkoncentrációjától és a bőr érzékenységétől függően bizonyos peelingeket csupán hetente, másikakat akár naponta is használhatsz. Fontos: a bőrt lassan szoktasd hozzá az új készítményekhez. Ezt követően a bőröd – mint minden peeling után – hálás lesz a kiadós ápolásért, például hidratáló szérumokkal és krémekkel való táplálásért. Általános szabály: ha savakkal ápolod a bőröd, ne feledkezz meg a napvédelemről sem!

Így hatnak a bőrre a savak:

1. Hialuronsav a hidratált bőrért

A hialuron a kötőszövetünk egyik fontos alkotóeleme, és a testünk önmaga állítja elő. A hialuron termelődése azonban a kor előrehaladtával csökken. A külsőleg felvitt hialuronsav mélyen a bőr rétegeibe hatol, és serkenti a test saját hialuron-termelését. Ezenkívül feltölti a ráncocskákat, és a feszessebbé teszi a bőrt. Használatának köszönhetően a bőr jelentősen hidratáltabbnak, kipárnázottabbnak és frissebbnek hat. Ezért a hialuronsavat szívesen használják öregedésgátló készítmények hatóanyagaként. Viszont különösen a száraz és aknéra hajlamos bőr – melynek olajmentes ápolásra van szüksége – profitál sokat az anyag szomjoltó hatásából.

2. Retinol a feszes bőrért

A retinol serkenti a bőr kollagéntermelését, valamint gátolja a bőr kollagén támasztószerkezetének lebontásáért felelős enzimeket. Ezáltal erősebbé teszi azt, és jelentősen simítja a ráncokat. Nem csoda, hogy anti-aging hatóanyagként is ismert. (Egyébként a ráncmegelőzés is rendkívül fontos, már 20 éves kortól ajánlott foglalkozni vele!). A magas retinoltartalmú termékeket azonban csupán heti kétszer szabad alkalmazni. Gyakrabban használva jelentős mértékben elkezdheti hámlasztani a bőrt. Mint a legtöbb savat, a retinolt is este ajánlott alkalmazni. Így hatékonyan regenerálódhat a bőrünk alvás közben.

 

3. Gyümölcssavak (AHA) a ragyogásért

Az AHA az alfa-hidroxi savak rövidítése. Az AHA-savak elsősorban a sápadt arcbőrrel képesek csodát tenni. Segítenek a bőrnek abban, hogy még több nedvességet legyen képes eltárolni. Ezáltal az simább és frissebb hatásúvá válik. A legismertebb gyümölcssav a glikolsav. Leoldja az elhalt hámsejteket, és gyorsítja a sejtmegújulást. Az érzékeny bőrűeknek azonban óvatosnak kell lenniük a gyümölcssavas peelingek alkalmazásával. Ezért a legjobb, ha a szakemberekre bízzuk a munkát.

4. Szalicilsav (BHA) a tiszta bőrért

A szalicilsav a béta-hidroxi savak csoportjába tartozik, és elsősorban a pattanások és a mitesszerek ellensége. Megtisztítja a pórusokat a felesleges faggyútól, antibakteriális hatóanyagainak köszönhetően pedig segíti a gyulladt pattanások gyógyulását. Rendszeresen alkalmazva puhábbá és egyenletesebbé teszi a bőrfelszínt. Mivel azonban a sav a bőrt gyorsan kiszáríthatja, csak pontszerűen, kizárólag az kezelendő területre ajánlott felvinni. A szalicilsav kiválóan alkalmas az olajos és kevert bőr ápolására.

5. C-vitamin (aszkorbinsav) az egyenletes bőrfelszínért

A C-vitamin egy igazi multitalentum. Több más vitaminhoz hasonlóan az aszkorbinsav sem csak belsőleg alkalmazva jótékony hatású. Semlegesíti a szabadgyököket, és védi a sejteket az öregedéstől. Gyengéd hámlasztó hatásának köszönhetően sugárzóvá teszi bőrt. Elsősorban azonban bőrképkiegyenlítő és pattanásgyógyító hatása miatt kedvelt. Melanintermelődést gátló hatása segít a pattanás- és pigmentfoltok eltüntetésében vagy halványításában. A C-vitamin mindenféle bőrtípuson használható.

Forrás: Activebeauty