A méhpempő jótékony hatásai
A méhpempő egy nagyon értékes superfood, ami nem csupán az immunrendszert erősíti, de a fáradtságot is leküzdi, továbbá a bőrre is jótékony hatással van. Az alábbi cikkből még többet tudhatsz meg a méhpempő csodaerejéről.
Mi a méhpempő?
A méhpemő a méhek garatmirigyének váladéka. Egy fehéres-sárgás színű, tejszerű, zselés állagú, szúrós szagú, savanyú folyadék. Elsősorban a méhkirálynő tápláléka, de a kis méhek is ezt eszik életük első napjaiban. Fontos megemlíteni, hogy helytelen tárolás esetén gyorsan elveszíti bioaktív hatását.
A méhpempő főbb összetevői:
- 60-70% víz
- 11-25% cukor (fruktóz, glükóz, szacharóz)
- 9-18% fehérjék és aminosavak
- 2-8% különféle zsírok
- 1-6% 10-hidroxi-2-dekénsav (ennek a mennyisége befolyással van a termék minőségére)
- Vitaminok, főleg a B-csoportba tartozókA méhpempő hatásai:
Előszeretettel fogyasztunk mézet, amikor náthásak vagyunk, hiszen képes enyhíteni a panaszainkat. A méhpempőnek szintén számos olyan jótékony hatása van, amiből hasznot húzhatsz:
- Erősíti az immunrendszert
- Csökkenti a fáradtságot
- Antibakteriális
- Támogatja az anyagcserét
- Aktivizálja az öngyógyító erőnekt
- Segít a krónikus emésztési zavarokon
- Támogatja a szívet
- Serkenti a vérkeringést
- Szebbé varázsolja a bőrt
- Enyhíti az élelmiszerintoleranciák (laktóz- vagy glükózintolerancia) súlyosságát
- Csökkenti a változókori panaszokatKonkrét tudományos vizsgálatok nem igazán foglalkoztak ezzel a témával, az a pár tanulmány pedig, ami készült, főleg állatokon végzett kísérleteken alapul. A két legfontosabb tanulmány a témában az alábbi:
Egy japán tanulmány 6 hónapon keresztül vizsgálta, hogy milyen hatással van az emberekre a méhpempő. A kutatásban résztvevők jobban meg tudták emészteni a glükózt, jobban vágott az eszük, és javult a vérkeringésük
Egy müncheni tumorközpont arról számolt be, hogy a méhpempő csökkentette a kemoterápia közbeni, illetve utáni panaszokat, például a szájnyálkahártya gyulladását és a vesék károsodását.
A szépségiparban főleg az öregedésgátló hatása miatt közkedvelt a méhpempő. Ápolótermékek összetevőjeként természetes módon feszesíti a bőrt, így fiatalosabb kinézetet kölcsönöz. Fontos azonban megemlíteni, hogy ez a hatás nem bizonyított.
Mikor ne használd?
Amennyiben érzékeny a bőröd, és gyakran allergiás reakciók jelennek meg rajta, akkor inkább mellőzd a méhpempő használatát. Az asztmások, atópiások, várandósok és szoptató anyukák kifejezetten veszélyeztetettek, illetve a méhekre allergiások számára sem javasolt az alkalmazása.