A fülhallgatók veszélyei
A túl sokáig, túl hangosan használt fejhallgató komolyan árthat a gyerekeknek.
Első ránézésre a fejhallgatót viselő gyerekek és szüleik is elégedettek lehetnek – a gyerekek elvonulhatnak és kikapcsolódhatnak, a szülőknek pedig nem kell 40-szer egymás után meghallgatniuk gyerekük kedvenc dalát. Így mindkét fél idegeit meg lehet kímélni. De vajon valóban ennyire ártalmatlan ez a helyzet?
Hogyan hat a fej- vagy fülhallgató használata gyerekekre?
Susan Woolford és a Michigani Egyetem kutatói 1200 szülőpárt kérdeztek meg, akiknek 5 és 12 év közötti gyermekeik vannak. Az eredmények riasztóak: háromból két gyerek használ fej- vagy fülhallgatót, és ezek közül 40%-uk napi legalább két órán keresztül teszi ezt. Bár a szülők 57%-a igyekszik korlátozni az időt, amit gyerekeik fejhallgatóval töltenek, még mindig sokan nem veszik komolyan a veszélyeket.
A zajszennyezés káros hatásai
A zajszennyezés ronthatja a gyerekek alvását, iskolai teljesítményét, nyelvi fejlődését, stressz-szintjét és vérnyomását. Azok a gyerekek, akik folyamatosan zenét vagy meséket hallgatnak, elfelejtik, hogyan zárják ki a háttérzajt, és hogyan koncentráljanak egy beszélgetésre.
Mit tehetsz, hogy megvédd a gyereket?
1. Hangerő beállítása: A gyerekek számára készült fejhallgatóknak korlátozniuk kell a hangerőt. Ha a hangerő 85 decibel felett van, az halláskárosodást okozhat. Kisebb gyerekek esetében még a 85 decibel is túl sok lehet hosszú távon.
2. Kerüld a fülbe helyezhető készülékeket: Ezek közvetlenül a hallójáratba bocsátják ki a hangot, ami növeli a halláskárosodás kockázatát és gyulladást okozhat.
3. Szünetek és időkorlátok: Kérd meg a gyereket, hogy tartson szüneteket, vagy határozz meg konkrét időpontokat a fülhallgató használatára. Esetleg használj időzítőt, hogy biztosan ne viseljék túl sokáig.
4. Hangerő ellenőrzése: Mindig figyelj a hangerő szintjére. Ha a gyerekek zajos környezetben vannak, ne viseljenek fejhallgatót, mert a külső zaj arra csábíthatja őket, hogy túlzottan felhangosítsák a hangerőt.