Tudnivalók az orbáncfűről, a bőr és a lélek gyógynövényéről
2021-08-25  /  Szerző:   /   Egyéb, Tudtad-e?

Erdő- és útszéleken, patakpartokon, erdei tisztásokon vagy száraz réteken találkozhatunk vele: a közönséges orbáncfű – latinul hypericum perforatum – egy hazai vadnövény, mely a nyári napforduló körüli napokban kezd sárgán virágozni. Paracelsus svájci orvos és kutató írásaiban is találunk feljegyzéseket a gyógynövény hatásmódjáról, aki kedvenc növényét a kinézete alapján „perforata”-nak nevezte el. A leveleit a fény felé tartva ugyanis sok áttetsző, lyukra emlékeztető pontot láthatunk.

Ezek azonban valójában apró, átlátszó mirigyek, a növény gyanta- és illóolajraktárai. A mirigypontok sötét színüket a hipericin nevű, pirosas színanyagnak köszönhetik. Az emberi idegrendszerre is ez a hatóanyag van hatással, ugyanis helyreállítja az agyban lévő hírvivőanyagok egyensúlyát. Ám az orbáncfű még ennél is sokkal többre képes.

 

Tudnivalók az orbáncfűről

A „növényvilág napkirályát” nemcsak depresszió kezelésére használják. Anja Fischer okleveles gyógynövényszakértő elmondja, mi teszi olyan különlegessé az antidepresszáns hatású növényt, és miként alkalmazzák.

Milyen egészségügyi hatásai vannak az orbáncfűnek?

Az orbáncfű kedélyjavító hatással bír, így nagy segítség komoly megterhelés, stressz és nyugtalanság, valamint enyhe, illetve mérsékelt depresszió esetén. „Már a középkori Hildegard von Bingen gyógynövénygyógyász is az idegek árnikájának nevezte” – mondja Anja Fischer.

Hogyan alkalmazzuk az orbáncfüvet?

A szakértő szerint a gyógynövény tea, tinktúra, kenőcs vagy orbáncfű tartalmú készítmények formájában is használható. Kedélyjavító hatása mellett többek között lábadozás, étvágytalanság, vérkeringési zavarok, idegesség okozta szívpanaszok, gyomor- és bélgörcsök, irritált bélszindróma vagy hasmenés kezelésére használják.

A bimbóiból és a virágaiból készítik az úgynevezett vörösolajat, mely fájdalomcsillapító, melegítő és izomlazító hatású. Sebkezelőszerként már Paracelsus idejében is használták, és még ma is alkalmazzák vágási és horzsolási sebek, zúzódás, ficam, enyhe égési sérülések, reumatikus fájdalmak, idegbecsípődés vagy ízületi gyulladás kezelésére, ugyanis bőrápoló, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású.

Mik az orbáncfű hatóanyagai?

Az orbáncfű többek között hiperforint, hipericint, flavonoidokat, cserzőanyagokat és illóolajokat tartalmaz. A hiperforin kedélyjavító, antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt különösen fontos anyag. A hipericin adja az orbáncfű vöröses színét, és a gyulladáscsökkentő flavonoidokkal együttműködve fejti ki antidepresszáns hatását. Cserzőanyagai segítik a sebgyógyulást. Illóolajai közérzetjavító és nyugtató hatással bírnak.

Mire kell feltétlenül ügyelni a növény alkalmazásánál?

Mivel az orbáncfű kölcsönhatásba léphet más szerekkel, valamint bizonyos esetekben ellenjavalt lehet a használata, tanácsos a pontos adagolásról vagy alkalmazásról orvossal vagy gyógyszerésszel konzultálni. „Egy hosszabb kúra esetén sem árt az óvatosság” – mondja Anja Fischer.

Az orbáncfű aktivizálja az anyagcserét, és segíti a máj működését, tehát támogatja a testidegen anyagok kiválasztását. „Ezért az orbáncfű tartalmú készítmények más, velük egyidejűleg szedett gyógyszerek hatását erősíthetik vagy akár gyengíthetik is.”

Az orbáncfűkészítmények kölcsönhatásba léphetnek például a fogamzásgátló tablettákkal, ami csökkenheti hatásukat. Ha kisebb mennyiségben alkalmazzuk, akkor nem kell számolni kölcsönhatással.

Még mit érdemes tudnunk az orbáncfűről?

Az orbáncfű fototoxikus hatású. Ez nagyobb mennyiségben alkalmazva természetes és mesterséges UV-fény hatására fotoallergiás reakciót, például kipirosodást, viszketést, bőrszárazságot, hámlást, ödémát, vagy akár hólyagképződést is előidézhet. Az érzékenység mértéke a bőrtípustól függ. A kenőcsöket és tinktúrákat ezért inkább csak éjszaka javallott alkalmazni. 

Forrás: Activebeauty