Tudd meg, miért éri meg naponta almaecetes vizet inni
2021-08-29  /  Szerző:   /   Egyéb, Tudtad-e?

Az almaecet fogyasztása csak egy trend lenne? Nem! Ez a savanyú lé méltó arra, hogy a házipatikád rendszeresen alkalmazott szere legyen. Mutatjuk, miért.

Már Hildegard von Bingen is értékes tápláléknak tartotta az almát, és előszeretettel alkalmazta például köszvény, ágyék- vagy lapockafájdalom kezelésére.

Az almából többek között rendkívül sokoldalúan felhasználható almaecet készül, mely a mosógépbe téve megakadályozza a vízkő lerakódását, és elpusztítja a baktériumokat, hajöblítőként ragyogóvá teszi a hajat, ecetes borogatás formájában pedig bevált lázcsillapító háziszer – és sokféle betegség kezelésében segít. Persze csak akkor, ha rendszeresen fogyasztjuk.



Nemcsak borogatásnak jó – Tudnivalók az almaecetről

Az alábbi anyagokat tartalmazza az almaecet:

Ecetsav

Az ecetsav az almaecet legfontosabb sava. Antibakteriális hatású, tehát elpusztítja a belekben vagy a bőrön található kórokozókat. Ráadásul az 5%-os savtartalom feletti ecetek vírusölő szernek is számítanak. „Az ecetsav emellett segít a vércukorszint szabályozásában és a koleszterinértékek csökkentésében is” – írja Sabersky.

Ecetágy

Az ecetágy az ecetsavas erjedés során képződik, és ballasztanyagokból áll, amik jótékony hatást gyakorolnak a belek működésére. Az ecetágy csak a szűretlen, hevítetlen ecetekben található meg, élő ecetbaktériumokat, valamint vasat tartalmaz, és erősen antioxidatív hatású. Ne rettentsen el a nyúlós, sűrű állag, mert ez az ecet legértékesebb összetevője.

Tejsav

A tejsav sakkban tartja a betegséget okozó baktériumokat. Segít fenntartani a bélflóra egyensúlyát, valamint a bél immunrendszerének egyik „főparancsnokaként” kitakarítja a káros baktériumokat a bélrendszerből.

Polifenolok

A polifenolok nemcsak az almaecetben találhatók meg, hanem minden gyümölcs- és zöldségféle tartalmazza őket. Antibakteriális, antioxidáns hatásúak, megkötik a szabadgyököket, és hosszabb jóllakottságérzetet biztosítanak, ugyanis az ecetsavakhoz hasonlóan lassítják a cukor vérben való felszívódását.

Az almaecet további hatóanyagai

Az almaecetnek sok további egészséges hatóanyaga van. Például a flavonoidok. Ez az anyag pozitív hatást gyakorol az érrendszerre és a szívműködésre, és segíti a véralvadást. A melanoidok segítenek kiüríteni a szervezetben felhalmozódott nehézfémeket, például a higanyt. A ligustrazin pedig serkenti a vérkeringést és vérnyomáscsökkentő hatású.

 

Almaecet: mikor és hogy fogyasszuk?

Ha almaecetet szeretnél fogyasztani az egészségi állapotod javítása érdekében, akkor szűretlen, nyers (tehát nem hevített) almacetet vásárolj. Keverj belőle 2 teáskanálnyit egy pohár vízbe. Az ecetes vizet reggelente fogyaszd el – éhgyomorra. „Így az ecetkultúrákat nem károsítják a gyomorsavak” – állítja a könyvíró.

Ha szeretnél, egy teáskanál mézet is tehetsz bele. Ettől kellemesebb lesz az ital íze, és a méz önmaga is jótékony hatást gyakorol a szervezetre (különösen egészséges a manuka méz), tehát csak még egészségesebbé teszi az almaecetes italt.

 

Almaecet fogyasztása: erre ügyelj

Vigyázat: az almaecetet sose idd önmagában! Az ecetben található savak károsíthatják a fogzománcot, erodálhatják a fogakat, és marhatják a nyelőcsövet. Ezért kizárólag hígítva szabad fogyasztani, és javallott azonnal, gyorsan lenyelni.

Ha hipoglikémiában, hipotóniában vagy hisztamin intolenciában szenvedsz, az almaecet alkalmazása előtt beszélj az orvosoddal.

A rendszeres almaecet fogyasztás…

... enyhén csökkentheti a testsúlyodat.

Az almaecet segíthet egészségesen fogyni. Mert az ecet szabályozza a vércukor, a koleszterin és a vérzsír szintjét.

... segít a cukorbetegség gyógyításában.

Aki étkezések előtt megiszik egy kevés ecetes vizet, az megtapasztalhatja az ecetsav vércukorszintre gyakorolt pozitív hatását. Neki köszönhetően kevésbé hirtelen ugrik meg a vércukorszint, ezért kevesebb inzulint kell termelnie a szervezetnek. És az éhségrohamok is elkerülhetők általa.

... segít a hasmenés, székrekedés és gyomorégés kezelésében.

Az ecetben található ecetsav, valamint a tejsavbaktériumok savas közeget teremtenek a belekben, melyben elpusztulnak a kórokozók, tehát alkalmas például hasmenés kezelésére. Az almaecet serkenti a savtermelést, és segíti az emésztést, így székrekedés ellen is bevethető. „Az ecetsav gyorsítja a gyomorürítést, így kevesebb étel marad a gyomorban, ezért a refluxos tüneteket is enyhítheti.”

... enyhítheti a megfázás tüneteit.

Az almaecet jó háziszer megfázásra – és nemcsak ecetes borogatás formájában. „Az ecetkészítőkről, akik folyamatosan belélegzik az ecet savanyú gőzét, tudjuk, hogy szinte teljesen elkerülik őket a légúti betegségek” – írja Sabersky. Mert ezek a gőzök serkentik a vérkeringést, így segítik a váladék felszakadását és a kórokozók kiürülését. Az ecetes vízzel való gargalizálás révén pedig elpusztulnak a torokban megtelepedett kórokozók.

... segít a fülfájás és fülfertőzések kezelésében.

Fülfertőzések esetén az almaecet szelíd antibiotikumként hat. „A sava leszámol a baktériumokkal és más, fülbetegségeket okozó mikroorganizmusokkal, aminek következtében gyorsabban gyógyulnak a gyulladások – ezt különböző vizsgálatok is bizonyítják” – írja Sabersky.

Forrás: Activebeauty