Télen is környezettudatosan
2021-12-23  /  Szerző:   /   Egyéb, Tudtad-e?

A hideg évszakban is sokat tehetünk a környezetért. Ezzel a néhány tippel kímélhetjük, és még pénzt is spórolhatunk.

Beköszöntött az az évszak, amikor simogató melegségre és fényre van szükségünk ahhoz, hogy át tudjuk vészelni a sötét, ködös időszakokat. Ahogy egyre hidegebb lesz odakint, úgy nő az energiafelhasználás, és a környezettudatosságra irányuló fogadalmaink úgy merülnek egyre inkább feledésbe. Mosás után a ruhák a szárítógépbe kerülnek, a kályhánál melegszünk meg a friss levegőn tett séta után, és újra autóval járunk munkába, mert a mínuszokban nem esik jól a buszmegállóban várakozni. Pedig már apró lépésekkel is jelentősen csökkenthetjük a napi CO2-lábnyomunkat anélkül, hogy megfagynánk, vagy sötétben kellene üldögélnünk. A fenntarthatóságra az asztalnál is ügyelhetünk. Ha a zabkásához házilag készített kompótot adunk az importált déligyümölcsök helyett, akkor sem fog csalódást okozni a végeredmény. A hazai gyümölcsöket, például az almát vagy a körtét jól lehet a pincében vagy a hűtőszekrény zöldségtároló rekeszében – a fajtákat egymástól jól elkülönítve – tárolni (az almában lévő etilén felgyorsítja más gyümölcsfélék érését). Ha friss gyümölcs nem áll rendelkezésre, aszalt gyümölcsök látnak el minket vitaminokkal és energiával.

Amennyiben szervezetünk friss zöldre vágyik, fűszernövényeket, például metélőhagymát és zsázsát, valamint salátát ültethetünk az ablakpárkányra, hogy már kora tavasszal szüretelhessük őket. Addig az eltett zöldségek segítenek ki minket, ezek remekül illenek a húsmentes fogásokhoz is. Regionális termékek vásárlásánál ügyeljünk arra, hogy újrahasznosítható vagy többször használható csomagolásút vásároljunk, hogy ezzel is hozzájáruljunk környezetünk megóvásához. Ezenkívül most van itt az ideje annak, hogy leolvasszuk a fagyasztónkat, mert az élelmiszerek a hidegben nem olvadnak fel olyan gyorsan, így lesz időnk pakolászni.

A kertünkben is törekedjünk továbbra is a környezettudatosságra. Ha lefagy az út, szórósó helyett használjunk fűrészport vagy hamut. Ez ugyanis még a kis állattappancsokat se bántja. A madarakat úgy etethetjük környezettudatosan, ha madáretetőkbe tesszük nekik az eleséget. „Rendkívül sok áramot tudunk azzal megspórolni, ha lemondunk a világító téli dekorációról – magyarázza Alexandra Bauer, a Die Umweltberatung tanácsadó ügynökség energiaszakértője. – Ha valaki mégis ragaszkodik hozzá, az legalább időkapcsolót használjon.” A bejáratnál a szükséges fényt a legjobb, ha mozgásérzékelő lámpák adják, ezek készenléti üzemmódban kevés áramot fogyasztanak. „Alapvetően ezek a házon belül is kiválóan használhatók, például a sötét folyosókon, ahol meglehetősen gyakran felejtjük égve a villanyt.” Ha a kellemes, nem túl hideg téli estéket a teraszon szeretnénk eltölteni, hősugárzó használata helyett burkolózzunk puha, meleg plédekbe. Azok alatt összebújva egymást is melegíthetjük.

 

Hogy csökkentheted az áramfogyasztást a háztartásban?

A legnagyobb áramspórolási potenciál a hűtésben és a fagyasztásban rejlik. Ha a hűtőszekrényt 6 fokra, a fagyasztót pedig -18 fokra hűtjük le, akkor nem használunk a szükségesnél több energiát. Ez a hőmérséklet bőven elegendő az élelmiszereknek. Ezenkívül tisztában kell lennünk azzal, hogy a jó energiaosztályú okos konyhai készülékek, valamint általánosságban az okosotthon-rendszerek sok áramot fogyasztanak, ha nem megfelelően használjuk őket – nem megfeledkezve a gyártásuk és az „okos” kommunikáció energiaszükségletéről. Új eszközök beszerzése előtt végig kell gondolni, hogy egy gyümölcsprést, kenyérsütő gépet vagy párolót valóban rendszeresen használni fogunk-e. Az ajánlás így szól: csak olyan készülékeket vásároljunk, amikre valóban szükségünk van s amiket használni fogunk – ezzel rengeteg „szürke energiát” takaríthatunk meg, amit a gyártásra és a szállításra fordítanak.

 

Mire ügyelj a fűtés kapcsán?

A koronavírus miatt különösen fontossá vált a rendszeres szellőztetés. A fűtőtestek általában az ablakok alatt találhatók. Hogy intenzív szellőztetésnél ne pazaroljunk el annyi energiát, annak idejére kapcsoljuk le az érintett helyiségben a fűtést. Esetleg helyiséghőmérséklet-szabályozó rendszereket is installálhatunk, melyek automatikusan lekapcsolják a fűtést, ha kinyitjuk az ablakot, és utána újra aktiválják azt. Ha azon csak a szabályozószelepet kell időnként kicserélni, akkor megéri beruházni rá – és természetesen fontos, hogy nem szabadna letakarni a fűtőtesteket. Ezzel ugyan szinte mindenki tisztában van, mégis sokan szárítják rajtuk a ruhákat. Így a fűtőtestek akár 30%-kal is több energiát fogyasztanak – pedig a ruhák a radiátortól fél méterre is ugyanolyan jól száradnának.

Forrás: Activebeauty