Őszig virágzó levendulát szeretnél?
Egy jól metszett, megfelelő helyre ültetett növény hosszú éveken át virágozhat Fotó:
A levendula nemcsak gyönyörű, hanem illatos, strapabíró, de újra is virágzik – ha tudod, hogyan bánj vele. Sokan elkövetnek egy-egy apró hibát, ami miatt elmarad a második virágzás – te ne tartozz közéjük!
Ha azt szeretnéd, hogy ne csak júniusban, hanem ősszel is bőségesen virágozzon, van néhány szabály, amit muszáj betartanod. Lássuk, mit is kell tenned!
1. A helyszín kulcsfontosságú
A levendula mediterrán növény, vagyis a napos, szellős, meleg fekvést imádja. Olyan helyet válassz neki, ahol legalább napi 6-8 órán át éri a nap. A huzat nem árt neki, sőt segíti a szellőzést, így a gombás betegségek is ritkábbak lesznek.
2. A talaj legyen sovány és gyorsan száradó
Nem szereti a túl tápláló, zsíros földet. Ha kerti talajod agyagos vagy túl tápanyagdús, lazítsd fel homokkal, finom kaviccsal. A túl gazdag talaj sok levelet, de kevés virágot eredményez, és csökkenti a télállóságot is.
3. Vízből a kevesebb több
A levendula nem igényel sok vizet. Öntözd ritkán, de alaposan – inkább hagyd, hogy a talaj a két locsolás között kiszáradjon. A pangó víz a gyökérrothadás biztos receptje.
4. Metszés – a második virágzás kulcsa
A legtöbben itt véreznek el. Ahhoz, hogy őszig virágozzon, kétszer is metszened kell:
Tavasszal (március végétől április közepéig) erősebben vágd vissza: a tavalyi hajtások kétharmadát metszd le, de csak a zöld részeket!
Nyáron, az első virágzás után (általában július végén), csak a virágzó szárak és a zöld hajtások kb. harmadát vágd le. Ez új rügyek kialakulását ösztönzi – és ha szerencséd van, augusztus végére újra virágba borul a bokor.
5. Őszi „nyugiidő”
Szeptembertől hagyd békén a levendulát. A lombozat ilyenkor a növény védelmét szolgálja. Csak a száradó virágokat szedd le, ha szükséges.
6. Védd meg a téli fagyoktól
Bár a levendula bírja a hideget, a fiatalabb tövek és a cserépben élők érzékenyebbek. Ősszel takard le a földet mulccsal, a cserepes példányokat vidd védett, napos helyre, vagy burkold be jutával.
7. Extra tipp: tápoldatozás és fahamu
Ha szeretnéd, hogy növényed szebben virágozzon, havonta egyszer adhatsz neki kis mennyiségű káliumban gazdag szerves tápoldatot. Emellett kifejezetten jót tesz neki a fahamu is: enyhén lúgosítja a talajt, amit a levendula kifejezetten szeret – csak szórd meg vékonyan a töve körül.
+1: Szaporítsd, hogy még több legyen belőle!
Tavasszal vagy a nyári metszés után vághatsz 10 cm-es hajtásokat, és gyökereztetheted őket nedves homokban. Egy kis türelemmel új levenduláid lesznek, az anyanövény illatával és színével.
Ha ezeket betartod, nemcsak egy, hanem akár két virágzással is megjutalmaz a levendulád. Egy jól metszett, megfelelő helyre ültetett növény hosszú éveken át virágozhat – és minden lila virágszálért hálás lesz a lelked.