MS mester és kora - A Szépművészeti Múzeumban
2025-05-01  /  Szerző:   /   Ajánló


Ki rejtőzhet a monogram mögött? Évszázados rejtélyre derülhet fény a Szépművészeti Múzeum kiállításán


A magyarországi középkori művészet egyik legjelentősebb, de személyét illetően titokzatos alkotóját, az MS mesterként ismert művészt és korát mutatja be a Szépművészeti Múzeum nagyszabású kiállítása. A tárlat bemutatja a mester eddig ismert és újonnan beazonosított alkotásait és átfogó képet ad a művész alkotói környezetéről, a stílusát meghatározó művészeti régiókról, valamint a 15–16. század fordulójának magyar történelméről. A térlat javaslatot tesz a magyar művészettörténet egyik legizgalmasabb rejtélyének feloldására is, hogy vajon ki rejtőzhet az MS monogram mögött. A csaknem száz műalkotást, térképeket, maketteket, ötvösműveket, valamint korabeli dokumentumokat felvonultató kiállítás július végéig várja a látogatókat.

A téma legutóbbi áttekintésére és az ehhez kapcsolódó kiállításra közel harminc éve került sor. Az azóta eltett időszak több új elképzelése, kutatási eredménye és a technikai vizsgálatok új eredményeinek tükrében a mostani kiállítás újraértékeli az alkotó szerepét a magyarországi művészetben és az európai festészet és grafika kontextusában is. A kiállítást egy történészekből, művészettörténészekből és restaurátorokból álló csoport komplex kutatási projektje előzte meg, melynek fő célja a középkori mestert körülvevő művészeti miliő meghatározása volt.

 


Mindezen elemzések és vizsgálatok eredményeként a kiállítás tisztább képet ad MS mesterről. Egy sor új festményt és rajzot azonosít a művész vagy műhelye alkotásaként, amelyek révén mintegy háromszorosára nőtt az alkotóval kapcsolatba hozott művek száma. Ezen alkotások segítségével nyomon követhetjük MS mester tevékenységének helyszíneit: pályájának kezdetén, a 15. század utolsó éveiben valószínűleg Nürnbergben tartózkodott, ezt követően pedig Bécsben telepedett le, ahol tartós és sikeres karriert futott be.

A monografikus tárlat középpontjában MS mester legismertebb alkotása áll, a selmecbányai Szent Katalin-templom egykori főoltára (1506). A késő középkori művészet e monumentális remekművéből fennmaradt hét táblaképet a most nyíló tárlatot megelőzően még soha egyetlen alkalommal sem sikerült összegyűjteni.


Az MS mester és kora kiállítás kapcsán rendhagyó tárlatvezetéseken és számtalan kísérő programon is részt vehetsz. A részleteket itt találod!




További információk a kiállításról és jegyvásárlás a linkre kattintva elérhetők a Szépművészeti Múzeum oldalán!