Mire figyelj utasbiztosítás kötésekor, ha különleges úti célra indulsz?
2024-12-30  /  Szerző:   /   Ajánló

Ma már egyre többen tehetik meg azt, hogy a hideg őszi és téli időszak egy részét vagy jó esetben egészét egy napsütéses helyen töltsék. Sokszor csak egy hétről van szó, máskor 2-3 hónapról, de minden esetben van egy fontos teendő, mielőtt útnak indulunk. Egy különleges utazáshoz mindenképpen kiegészítő utasbiztosításra lesz szükség, hiszen egy egyszerű tengerparti nyaraláshoz kötöttel nem fogjuk beérni.

Hogy miért? Mutatjuk.

Népszerű egzotikus utak

A magyarok körében egyre népszerűbbek az egzotikus utazások. A távoli országok sokakat csábítanak olyan helyekre, amelyek teljes mértékben eltérnek az itthon megszokottól. Az őszi szünetben és a téli vakáció idején általában olyan helyekre megyünk, mint Ázsia, Afrika bizonyos részei, de nem ritka az sem, ha valaki az amerikai kontinensre utazik. Minden esetben kötelező időben gondoskodni az egészségünkről. Szerencsére az online utasbiztosítás kötés nem egy bonyolult folyamat. Sőt, egyes helyeken össze is hasonlíthatjuk az árakat és a szolgáltatásokat, így tényleg a legjobb opciót tudjuk kiválasztani. Utasbiztosítás nélkül azonban nem érdemes belevágni egy tengerentúli útba, hiszen számos kockázatot rejtenek magukban és itt nem csak a balesetekről van szó.

Egy tapasztalt utazó tisztában van vele, hogy külföldön nem csak az autó üthet el bennünket vagy törhet el a kezünk, lábunk. Még extrém sportot sem kell űzni ahhoz, hogy olyan helyzetbe kerüljünk, ami az egész utunkra hatással van. Sokszor még egy szúnyogcsípés is elegendő ahhoz, hogy hetekre kórházba kerüljünk. Ázsiában különösen nagy a veszélye, ahogy a gyomor problémáknak is, ami lehet víztől vagy akár ételtől is.

Sokféle egészségügyi kockázattal kell tehát számolni, de ez nagyban függ attól, hogy mi az úticélunk. Egy maláriával, dengue-lázzal, napégéssel, fertőzéssel, de még egy kígyómarással is bárki gazdagodhat, a külföldi ellátás ára pedig rendkívül magasra rúghat. Rendkívül fontosak a megelőző oltások, de ez sokszor édes kevés.

Mire számíthatunk?

Minden esetben érdemes utánanézni annak, hogy az adott desztinációban iható-e a csapvíz, mennyire szennyezettek az élelmiszerek. Ázsiában sok helyen nem szabad inni a csapvízből, enni is csak ellenőrzött helyeken, főleg a népszerű szigeteken. Európaiként hozzászoktunk ahhoz, hogy bárhol ihatunk, bármit ehetünk, hiszen a higiénia adott. Máshol nem biztos, hogy ez így van, ráadásul egy szennyezett víz elég komoly problémákat okozhat. Érdemes palackozott vizet fogyasztani és kerülni a jeges italokat.

Felébredő kalandvágy

Ha már távoli országban járunk, akkor képtelenség kihagyni az olyan remek lehetőségeket, mint az extrém sportok, a bungee jumping, a vadvízi evezés, a szörf vagy éppen a quad. De ezek mindegyike balesetveszélyt hordozhatnak magukban. Nem beszélve arról, hogy ahol sok a turista, ott garantáltan a bűnözés is megjelenik. Legyen az lopás vagy rablás, ha eltűnnek a cuccaink, akkor nagy gondba kerülhetünk. Mindig tartsunk magunknál készpénzt, de nem túl sokat és kerüljük a zsúfolt helyeket.

Amikor Európán belül utazunk, akkor már kisujjból kirázzuk azt, hogy mire kell figyelni. Nincs ez így a kontinensen kívül. Sokkal alaposabb felkészülésre van szükség. A fentiekből is látszik, hogy biztosítás nélkül nem szabad útnak indulni, hiszen számos olyan probléma merülhet fel, ami befolyásolja az anyagi helyzetünket vagy az egészségünket. A biztosítás viszont sok esetben leveszi a vállunkról a terheket. Célszerű olyat kötni, ami kiterjed extrém sportokra, illetve nézzük meg a kiegészítő szolgáltatásokat, hiszen lehetnek speciális igények. Egy videós esetében a felszerelésre sem árt külön biztosítást kötni, hiszen bármi történhet a csomaggal.

Egyre többen és egyre messzebb

Bár a COVID hatással volt az utazási kedvre, azóta egyre többen mennek egzotikus helyekre, ami vélhetően a jövőben sem lesz másképp. Az utasbiztosítások értékének növekedése alátámasztja azt, hogy bizony az elmúlt években jelentősen átalakultak az utazási szokások. Az egzotikus helyszínek esetében a biztosítók ugyanakkor magasabb biztosítási díjakkal számolnak, hiszen a kárösszeg is magasabb lehet.

A költségeket sokszor az is megemeli, hogy a nagyobb távolság miatt betegség esetén valószínűleg több időt kell töltenünk kórházban, mire újra haza tudunk utazni. Ennek hatására a kórházi díjak megemelkednek, nem beszélve a szállítási díjakról. Előfordulhat az is, hogy az egyes egzotikus szigeteken nem tudják ellátni a beteget, így mentőhelikopterre van szükség, hogy kezelni tudják a problémát. Ennek pedig rendkívül magas költségei lehetnek.