Minden, amit tudni érdemes a szúnyogriasztó szerekről
2020-08-21  /  Szerző:   /   Egyéb, Rúzs

Ha támadnak a szúnyogok, gyakran különböző riasztószereket hívunk segítségül. Védekezhetünk ellenük elektromos riasztó rendszerekkel és különböző spray-kkel is. Na, de melyik a legjobb választás?

Nyáron különösen aktívak ezek a kellemetlen rovarok, bár a klímaváltozás miatt már nem csak kizárólag ebben az évszakban találkozhatunk velük. A szúnyogok még a tél elején teszik le petéiket, amik akár a -20 Celsius-fokos hőmérsékletet is átvészelik, majd nyáron támadásba lendülnek.

A leggyakrabban használt termékek a szúnyogriasztó spray-k, gélek, otthon pedig az elektromos áramba helyezhető készülékek és a szúnyogok számára kellemetlen füstöt kibocsátó fáklyák. A spray-k általában valamilyen, a szúnyogok számára taszító összetevőt tartalmaznak, aminek a szaga nem öli meg a rovarokat, de elüldözi őket. A legtöbb ilyen fújható terméket bőrünkre is felvihetjük, amin így egy láthatatlan védőréteg képződik, ami távol tartja a szúnyogokat. Nem csak kellemetlen szagot árasztunk így számukra, de a saját természetes illatunkat is elnyomjuk, ami azért fontos, mert a szúnyogok kedvelik az izzadással járó testszagokat.

A spray-k mellett elérhetők elektromos berendezések is. Ezek kis lapocskákkal működnek, melyek akár 8-12 órán át is képesek távol tartani a szúnyogokat. Hátrányuk, hogy az arra érzékenyeknél irritálhatják a nyálkahártyát, illetve mivel áramforrás szükséges hozzá, kültéren nem alkalmazható.

Tények és tévhitek a szúnyogriasztással kapcsolatban

A szúnyogok szeretik az édes vért

Hamis, a szúnyogok inkább a „zsíros” vért kedvelik, kutatók szerint ezért a magas koleszterinnel rendelkező embereket több támadás éri.

A szúnyogokat vonzza a fény

Ez az állítás sem teljesen igaz, és rosszul tesszük, ha sötétséggel védekezünk a szúnyogok ellen. A szúnyogok nem látnak jól, ezért az orrukat követik, nem pedig a fényt. Érzik a parfümünket és a bőrön lévő verejtéket, ez pedig vonzza őket. Emellett megvizsgálják a levegő szén-dioxid-tartalmát, így tudják meg, hol található potenciális áldozat.

A meleg jót tesz a szúnyogcsípésnek

Igaz! Minél hamarabb fedezzük fel a csípést, annál hatékonyabban tudunk segíteni rajta hővel. Kaphatók már elektromos kis készülékek, melyek hő kibocsátásával enyhítenek a viszketésen.Vagy használhatunk egy kanalat is erre a célra. Tegyük azt rövid időre 50 Celsius-fokos vízbe, majd tartsuk kb. 6 másodpercig a csípett felületen. Ez alatt lebomlik a rovarméregből a viszketést előidéző enzim.

Aki alkoholt fogyaszt, az nagyobb veszélyben van

Ez az állítás már csak azért is igaz, mert alkoholfogyasztás mellett jobban izzadunk, amiről pedig már tudjuk, hogy igazi csalogató a szúnyogok számára. Emellett az alkoholtól kitágulnak a vérerek, ami szintén vonzó lehet. Vicces tény, hogy ha egy szúnyog megcsíp egy embert, akinek a véralkoholszintje 0,1 ezred nagyságú, akkor a szúnyog is bódult állapotba kerül. A szúnyogriasztó szerek általában 0,5 ezred arányú alkoholt tartalmaznak.

A szúnyogok nem szeretik a szelet

Igaz! Erős szélben a szúnyogokat egyszerűen elfújja a szél, így félnek tőle. Az esőt viszont jól viselik. Ha egy esőcsepp teljesen el is találja őket, rövid időn belül megszáradnak, és újra képesek repülni.

A szúnyogriasztók egész napos védelmet nyújtanak

Sajnos ez nem igaz. Egy átlagos riasztószer kb. 5-6 órán keresztül tartja távol a szúnyogokat. Ha azonban nagyon izzadunk, helytelenül használjuk a spray-t, vagy nem vízálló spray-vel fürdünk, ez az időtartam csökken.

Így használjuk helyesen a szúnyogriasztó spray-t: A napvédelem után csak 20 perccel alkalmazzuk, mivel a fényvédő hatás megszüntetheti a szúnyogvédő hatását. A rovarriasztókat egyenletesen permetezzük a nem védett bőrfelületre és a ruházatra, fontos viszont, hogy a ruha alá ne kerüljön. Közvetlenül az arcra ne fújjuk, hanem először mindig a kezünkre. A hatóidő lejárta után permetezzük újra magunkra a szúnyog spray-t, strandolós napokon pedig vízálló rovarriasztót használjunk.

Csak a vegyszeres szúnyogriasztók hatékonyak

Hamis! A mesterséges összetevők mellett egy ideje létezik növényi alapú szúnyogriasztó anyag is. Ez a PMD hatóanyaggal (p-mentán-3,8-diol). Ezt a citrom-eukaliptuszfa illóolajából nyerik ki, és nemcsak a szúnyogokat, de a kullancsokat is távol tartja tőlünk.

 

Mit alkalmazhatunk gyermekek és terhes nők számára?

DEET: az egyik legelterjedtebb hatóanyag a dietil-toluamid ( DEET). Használatakor ügyeljünk rá, hogy ne érintkezzen közvetlenül a nyálkahártyával, mert irritációt okozhat. Ezért az ilyen típusú szerek nem ajánlottak a terhesség és szoptatás alatt, illetve 3 év alatti gyermekeknél sem.

Icaridin: hasonlóan hosszú ideig és jól működik – csakúgy, mint a DEET –, de bőrünk jobban tolerálja. Két éven aluli kisgyermekeknél tilos az icaridin-tartalmú készítmények használata, azonban a terhes és szoptató nők számára ez nem jelent veszélyt.

PMD: a növényi alapú hatóanyagok – mint például a DEET és az icaridin – alkalmazásakor különleges illatot árasztunk, ami érdektelenné tesz minket a rovarok számára. A PMD nevű hatóanyag hatása és irritációja összehasonlítható az icaridinéval. Mivel a PMD viszonylag új a piacon, eddig csak néhány toxikológiai vizsgálatot végeztek vele, ezért nem szabad három évnél fiatalabb gyermekeknél alkalmazni.

Zsírsavak: a telített zsírsavak – például a kókuszzsírsav, a kaprinsav és a laurinsav – szintén alkalmasak a szúnyogriasztásra. A PMD-hez hasonlóan a laurinsav a kullancsok ellen is hat. Összességében a zsírsavak hatásának időtartama rövidebb, mint a többi rovarriasztóé, ám ezek a bőr számára a legjobban tolerálhatók. Ezen túl ez az egyetlen hatóanyag, mely a kisgyermekek és csecsemők bőrére is alkalmazható.

Forrás: Activebeauty