Mi az az edamame?
Ha szereted a japán konyhát, akkor biztosan találkoztál már az edamame-mal, ami tulajdonképpen nem más, mint a zsenge, még zöld szójabab. Íze szinte „semleges”, úgyhogy nagyon jól illik hozzá mindenféle fűszer és ízvilág.
Rendkívül tápláló, hiszen gazdag fehérjében, rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban, például folsavban, K-vitaminban, vasban, kalciumban és magnéziumban.
Ráadásul részt vehet a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentésében, mivel a benne található izoflavonok segíthetnek a koleszterinszint szabályozásában. Emellett a magas antioxidáns-tartalom miatt hozzájárulhat a sejtek egészségének megőrzéséhez, valamint a gyulladások csökkentéséhez.
Beszerzése általában a nagyobb élelmiszerboltok fagyasztott részlegén lehetséges, de webshopokon és ázsiai boltok kínálatában is találkozhatunk vele.
Elkészítése nagyon egyszerű: pár percre sós forró vízbe kell dobni. (ez igaz a fejtett, és még a hüvelyében lévő edamamera is.)
Készíthető belőle saláta, buddha tál, szendvicsfeltét (krém), ropogós előétel, vagy akár köret kiegészítés is.
Quinoás edamame saláta:
-60 g quinoa
-150 g edamame
-10 cm répa vékony szálakra vágva
-kis darab lilakáposzta vékony szálakra vágva
-fél db kaliforniai paprika felkockázva
-pár szál koriander
-1 marék földimogyoró
-só, bors, őrölt gyömbér
-1 ek. agave szirup
-1 ek szója szósz
-1 ek olaj
Elkészítés: a quinoát kétszeres mennyiségű vízben megfőzzük, a fejtett ebamame-ot pár percre forró vízbe dobjuk, majd leszűrjük, utána a földimogyoróval együtt forró serpenyőbe tesszük, és kevés olajon kicsit megpirítjuk őket. Jöhetnek rá a fűszerek: kevés só-bors, őrölt gyömbér (vállalkozó szelleműek chili pehellyel is megszórhatják).
Ez után egy mélyebb tálban egymásra (vagy egymás mellé) halmozzuk a többi hozzávalóval együtt, végül az agave szirupot összekeverjük a szója szósszal, és azzal adjuk meg a végső ízesítést.