Mennyire egészségtelen a mobilozás?
2023-06-18  /  Szerző:   /   Egyéb, Tudtad-e?

Tiktok vagy az Instagram - nem is gondolnád, mennyi időt eltöltesz ezeknek az alkalmazásoknak a böngészésével nap mint nap. Azt viszont mindannyian hevesen tagadjuk, hogy szinte függők vagyunk a mobiltelefonoktól. Német tudósok most azt vizsgálták, hogy mennyi időre kellene letennünk az okostelefonunkat, hogy boldogabbak és egészségesebbek legyünk. Az eredmény meglepő.

Ha a képernyőhasználatról van szó, mindannyiunknak magunkba kell néznünk. Nem csak lefekvés előtt nagy a kísértés, hogy elmerüljünk az Instagram világában. Becslések szerint egy átlagos felnőtt naponta körülbelül három órát tölt az okostelefonján. A közösségi média, a rengeteg alkalmazás és a friss hírek folyamatosan szórakoztatnak és függésben tartanak minket. Nem csoda, hogy állandóan a kezünkben van ez az okoskütyünk.

Mindannyian tudjuk, hogy ez hosszú távon egészségtelen. Számos tanulmány a mobiltelefont okolja olyan egészségügyi problémákért is, mint a nyakfájás, a szorongás, a depresszió, a koncentrációs és alvászavarok. Nem is beszélve a zavart önbecsülésről. Ezért a tudósok nemcsak a túl sok fogyasztás lehetséges következményeit vizsgálják, hanem azt is, hogy vajon jobban járnánk-e okostelefonok nélkül - számol be róla a schweizer-illustrierte.ch.

A bochumi Ruhr Egyetem kutatói most választ adtak. Tanulmányukhoz 619 okostelefon-használót (átlagéletkoruk 20-30 év) elemeztek. Az eredmény megdöbbentő: ahhoz, hogy javuljon az életminőségünk, elég, ha naponta egy órára félretesszük a mobiltelefont. Ha minimálisra csökkentjük a napi képernyőidőnket - a napi egy óra bevallottan megvalósítható -, nemcsak boldogabbak leszünk, hanem automatikusan egészségesebb életet is élünk, mert több időnk marad más tevékenységekre. Minden csak elhatározás kérdése!

4 tipp a kevesebb képernyőidőhöz

Push-üzenetek: Ne akarsz lemaradni semmiről? Ne izgulj, nem is fogsz! Semmi nem történik, ha kikapcsolod a frissítéseket, és naponta egyszer ránézel a kedvenc portálodra.

Üzenetek: Senki sem fog megharagudni, ha nem válaszolsz azonnal egy üzenetre vagy egy magánjellegű e-mailre. Ehelyett jelölj ki egy időpontot (például reggel, délben vagy este), és ekkor válaszolj egyben az összes üzenetre.

20-20-as szabály: Hogy a szemed is pihenjen, Jeffrey Anshel amerikai optikus kitalálta a 20-20-as szabályt.

A módszer azon az elképzelésen alapul, hogy minden 20 perc képernyő előtt töltött idő után 20 másodpercig bámulj figyelmesen egy tőled körülbelül hat méterre lévő tárgyat.

Ily módon a látószervednek adsz egy kis pihenőt a képernyő előtti munka közben.

Sportolás görgetés helyett: Reggel az első dolgod az legyen, hogy magaddal foglalkozz, és ne a mobiltelefonodat nézegesd. Mit szólnál néhány fitneszgyakorlathoz, például a napüdvözlethez, hogy beindulj? Utána jutalomként igyál egy jó kávét, és kezdd a napot kipihenten.