Megvannak az ország tortái
A Magyar Cukrász Ipartestület ismét meghirdette a „Magyarország Tortája”, valamint az Egy Csepp Figyelem Alapítvánnyal karöltve a „Magyarország Cukormentes Tortája” versenyt is augusztus 20-i nemzeti ünnepünk, államalapító Szent István ünnepe, Magyarország szimbolikus születésnapja köszöntésére.
Magyarország Tortája
Az idei versenyt „szuperélelmiszer” témakörben hirdette meg a cukrász szakmai szervezet, hogy a gazdag beltartalmi értékekkel rendelkező magyar alapanyagokra hívják fel a figyelmet. Olyan új, kreatív torták nevezését várták, melyek jellegzetes, meghatározó ízeit az alábbi alapanyagkosarakban felsorolt, hazai „szuperélelmiszernek” számító alapanyagok alkotják, és amelyekből minimum kettő alapanyagot fel kellett használni a nevezett tortáknál:
bogyós gyümölcsök: áfonya, fekete ribizli, csipkebogyó, szeder,
gabonák, magvak: kendermag, lenmag, tönköly, köles,
zöldségek: cékla, sütőtök, sárgarépa, édesburgonya,
olajos magok: dió, mandula, tökmag, mogyoró.
Felhasználásra javasolt alapanyagok voltak továbbá a: homoktövis, berkenye, kökény, méz, mák, egres, szamóca, málna, aszalt szilva, kékszőlő, étcsokoládé, zab.
A verseny nyertese Kovács Alfréd váci cukrász alkotása, a „Mákvirág” fantázianevű torta, mely így a Magyarország Tortája címet viselheti.
A tortában megjelenik a fehér csokoládé krém lágy textúrája mellett a fanyar feketeribizli ízvilága, amit a mandulalisztes mákos piskóták és a fekete szezámmag grillázs ropogós élménye gazdagít.
Magyarország Cukormentes Tortája
A versenyre nevezett tortákhoz - melyet az Egy Csepp Figyelem Alapítvány és a Magyar Cukrász Ipartestület együtt hirdet meg minden évben -, a cukrászok elsősorban a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által jóváhagyott alapanyaglistát használták.
A Magyarország Cukormentes Tortája címet Novák Ádám és Csonka László, a szegedi Reök cukrászai hozzáadott cukor nélkül készült alkotása a „Zöld Málna" nyerte.
A torta piros, mint a málna, zöld, mint a pisztácia, elegáns, mint a rózsa: a győztesek habkönnyű kreációjukban a színekkel játszanak. A zöld pisztáciamousse kellemesen édes ízét az élénkpiros málna-zselé savassága egészíti ki, és a rózsavíz teszi még különlegesebbé. A pisztácia roppan a fehércsokoládéval és megjelenik a piskótában is liszt formájában. A tortát fényes, rózsavizes málnazselé és szárított rózsaszirmok koronázzák. Egy szelet energiatartalma 232,4 kcal, míg szénhidrátértéke 10,5 g, vagyis a cukorbetegek számára is jó választás lehet.
Magyarország Tortáit augusztus 19-től lehet megkóstolni a Magyar Ízek Utcájában, a Várkert Bazárban, és országszerte több száz cukrászdában. A tortákat árusító cukrászdák listája augusztus 17-től lesz elérhető a Magyar Cukrász Ipartestület honlapján.