Hogyan teremtheted meg egy boldog mozaikcsalád alapjait?
2020-09-25  /  Szerző:   /   Egyéb, Párkapcsolat

Fantasztikus dolog rátalálni az igazira. De ez nem mindenkinek jön össze elsőre. Sokan korán családot alapítanak, azonban az évek során kiderül, hogy mégsem illenek össze. Viszont az élet egy válás után sem áll meg, és előfordulhat, hogy a pár mindkét tagjának már gyerekei vannak. Ilyenkor merül fel a kérdés: hogyan lehet két családból egyet kovácsolni. Egyáltalán lehetséges?

Egy vegyes család alapja a kölcsönös megértés, a türelem, és persze a jó szervezés. Fontos, hogy minden szülő próbálja minimálisra csökkenteni a konfliktusokat, ezáltal a biztonságos és szerető környezetet fenntartani a gyerek számára.

Fogalmazzátok meg a közös célokat!

Mielőtt belevágnátok egy közös életbe, fontos, hogy meghatározzátok a céljaitokat. Vannak „logisztikai” kérdések, mint, hogy hol fogtok lakni, maradhatnak-e ugyanabban az iskolában a gyerekek, vagy miként oldjátok meg a másik szülő láthatási jogait. Sajnos ilyenkor gyakori, hogy a két szülő ellentétes céljai miatt a gyerekek kerülnek lehetetlen helyzetbe és túlságosan nagy nyomás alá. Egy közös család legfontosabb célja az kell legyen, hogy ők továbbra is egy szerető környezetben élhessenek, biztonságban, és nyugodt körülmények között.

Ha az alapvető pontokban sikerült dönteni, akkor kidolgozhattok egy amolyan „akciótervet” a megvalósításra, amelynek során a lehető legnagyobb mértékben figyelembe veszitek az egyéni érdekeket.

Ezt is olvasd el! - Hogyan randizz újra egy válás után? – 12 szakértő tipp

Hogyan fogjatok hozzá?

A két család eltérő véleményekkel és szokásokkal érkezik a közös házba, amelyek könnyen összeütközésbe kerülhetnek. Előfordulhat, hogy az új pároddal őrülten szerelmesek vagytok egymásba, de hamar kiderül, hogy gyökeresen másként vélekedik a gyereknevelésről, mint Te. Ez csak tovább fokozza az amúgy sem kicsi konfliktusfaktort. Ezért amennyire csak lehet, fokozatosan kell „összeilleszteni” a két családot. Apró lépésekkel, esetleg nagyobb időráhagyásokkal (például megvárhatjátok, hogy a legnagyobb gyerek elvégezze a középiskolát). Mindig a gyerekek érdekeit tegyétek az első helyre, minden más ilyen esetekben csak másodlagos lehet.

Néhány jó tanács

Ha már túlestél egy fájdalmas és kimerítő váláson, akkor nyilván a legkevésbé sem szeretnéd újra átélni, és csak a legjobbat szeretnéd a gyerekeidnek is. Az alábbi 5 tanács segíthet egy erős és szerető családot létrehozni, és fenntartani:

1. Szervezz olyan alkalmakat, ahol a Te és a párod gyerekei találkozhatnak, ismerkedhetnek, mindezt egy semleges külső helyszínen. Ezek a közös programok is legyenek fokozatosak, cseppet sem erőltetettek, legyen idejük óvatosan közeledni egymáshoz, mert a kötődés nem alakul ki egyik pillanatról a másikra.

2. Amikor minden gyerek készen áll, akkor ezeket a találkozásokat tegyétek át egyikőtök otthonába. Továbbra se legyen kényszer, csak kérés feléjük.

3. Nyugtassátok meg a gyerekeket, hogy összeköltözés után is ugyanúgy ők lesznek az elsőszámúak, és továbbra is az ő biztonságuk lesz számotokra a legfontosabb.

4. Ne várjátok el, hogy a gyerekek az új párotokra szülőként tekintsen. Ha összeházasodtok, akkor ezek a merőben új mostoha kapcsolatok idővel maguktól is kialakulnak és rendeződnek. Előfordulhat, hogy valamely gyerek az elején többet akar lenni a másik szülőjével, mert ez a családi váltás túl sok neki egyszerre. Ilyenkor csak a türelem és az idő lehet a gyógyír.

5. Soha ne hagyd, hogy az exed szabja meg, milyennek kellene lennie az új családodnak, csak azért, mert közös gyerekeitek vannak.

Szerencsére minden ember korlátlan szeretetre képes, ezért bár valószínűleg mindennél jobban szereted a gyerekeidet, attól még a szívedben marad hely másoknak is. Egy új, „mozaikcsalád” megteremtése nem lehetetlen, csak kellő odafigyelést, türelmet és időt igényel. De egy boldog élet mindenképpen megér ennyi áldozatot.