Házi kedvenceink gyakori genetikai betegségei
2023-04-23  /  Szerző:   /   Egyéb, Rúzs

Két kutya, két cica és egy mindkét fajra jellemző genetikai eredetű betegségre hívjuk fel a figyelmet, melyek a legtöbbször előfordulnak. Az is kiderül, milyen fajtáknál alakulhat ki a leggyakrabban.

Csípő diszplázia

A kutyák csípőízületét érintő betegség főleg a nagyobb testű ebek esetében fordul elő. Ezek a német juhász, a labrador retriever és a rottweiler.

Lényeg, hogy az ízületi vápa és ízületi fej nem fejlődik ki megfelelően, ezért a combcsontfej nem elég feszesen illeszkedik a medence ízületi vápájába, hanem ide-oda mozog. Fájdalmat, ízületi merevséget, járásproblémákat okoz az érintett kutyáknál.

Habár nincs igazán kúrája, kontrollálható fájdalom kezeléssel és a súlyos esetek műthetők.

Macska alsó húgyúti betegsége

Gyakori genetikai betegség, mely a húgyhólyag és a húgycső gyulladásával jár és vizelési nehézségben, vérvizelésben, gyakori vizelésben nyilvánul meg. Nemcsak genetika okozhatja, de étrendi, környezeti faktorok is kiválhatják.

Fájdalomcsillapítás, gyógyszeres terápia és megfelelő étrend bevezetése gyógyíthatja.

Von Willebrand-betegség

A genetikai eredetű kórság főleg kutyákban fordul elő. A dobermanok, a golden retrieverek és az uszkárok hajlamosabbak erre a véralvadási zavarra. Lényege, hogy a véralvadási faktor hibája miatt az eb már kis sérüléstől is súlyosan vérezhet. Sajnos belső vérzés (gyomor vagy bélvérzés) is előfordulhat, ami kifejezetten életet fenyegető állapot.

A kórság terápiája az egészséges kutyától származó vér transzfúziója.

Policisztás vesebetegség

A genetikai rendellenesség macskákban fordul elő. A vesén kialakuló ciszták veseelégtelenséget okozhatnak idővel.

Leggyakrabban a perzsák vagy a perzsákkal keresztezett egyedek hajlamosak rá.

A macska jellemzően folyamatosan szomjas, sokat pisil és fogyásnak indul.

Habár nincs igazán terápiája, gyógyszerrel, megfelelő diétával és rendszeres állatorvosi ellenőrzéssel karban tartható a kórság.

Progresszív retina atrófia

A retina atrófia, a PRA, a szem ideghártyájának (retinájának) úgynevezett degeneratív, öröklődő betegsége, amely előbb vagy utóbb vaksághoz vezet. Kutyákban és macskákban is előfordul. Az elsőként leírt veleszületett szembetegségek közé tartozik. A miniatűr uszkárokban nagyobb a betegség előfordulása, illetve az angol és amerikai cocker spániel, a labrador retriever, gordon szetter, skót juhászkutya is hajlamos rá.

Gyógyítani nem tudják, de antioxidánsok adásától a folyamat lassulása várható.