A Test Diadala. Michelangelo és a 16. századi itáliai rajzművészet tárlat a Szépművészeti Múzeumban
2019-06-17  /  Szerző:   /   Ajánló Magyarországon első alkalommal találkozhat Michelangelo remekműveivel a közönség a Szépművészeti Múzeum április 5-én, a 39. Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében nyíló kiállításán.  A test diadala. Michelangelo és a 16. századi itáliai rajzművészet című tárlat a reneszánsz mester és kortársai nyolcvan művét mutatja be. Michelangelo csaknem harminc, a világ legrangosabb gyűjteményeiből, többek között a londoni British Museumból, a firenzei Uffiziből, a Casa Buonarrotiból, a párizsi Louvre-ból, a bécsi Albertinából és a haarlemi Teylers Museumból kölcsönzött alaktanulmánya érkezett a múzeumba. A budapesti kiállításon látható először az a rajz, amelyet nemrégiben fedeztek fel egy külföldi magángyűjteményben s a tizenéves Michelangelo legkorábbi ismert rajzaként azonosítottak.



A Szépművészeti Múzeum Leonardo da Vinci kamaratárlatát követően az itáliai reneszánsz másik géniusza, Michelangelo rajzművészetének szentel kiállítást. Az elsősorban szobrászként, festőként és építészként ismert Michelangelo egyben a 16. század legnagyszerűbb rajzolója is volt. Kortársaihoz hasonlóan műveit ő is papíron készítette elő, így rajzain keresztül bepillantást nyerhetünk remekműveinek alkotói folyamatába is.



A reneszánsz művészeket elsősorban az emberi test ábrázolása érdekelte; Michelangelo művészetének középpontjában a férfiakt állt. A Sixtus-kápolna boltozatán megfestett erőtől duzzadó, dinamikus pózokban megragadott aktjai generációk számára jelentettek inspirációs forrást. Ezért a tárlat fókuszában Michelangelo 29 alaktanulmánya áll: az első ötleteit megőrző, gyorsan papírra vetett skiccektől a művek kivitelezését közvetlenül megelőző, aprólékosabban kidolgozott, befejezett rajzokig. A kiállításon a látogató a mester hírnevét megalapozó legendás műveihez – mások mellett a Sixtus-kápolna mennyezetképeihez, a Medici-síremlékekhez, az elveszett Lédához és az Utolsó ítélethez – készült rajzain keresztül képet alkothat Michelangelo kiapadhatatlan alkotóerejéről és páratlan géniuszáról.

Michelangelo egyedülállóan hosszú, több mint hét évtizedes pályája során az őt körülvevő világ és a művészet is folyamatosan változott. Ezért rajzművészetét a 15–16. század állandóan átalakuló művészeti közegében legtehetségesebb kortársai és riválisai – mások mellett Leonardo da Vinci, Raffaello, Luca Signorelli, Jacopo Pontormo, Agnolo Bronzino, Francesco Salviati és Rosso Fiorentino – remekműveivel együtt követjük nyomon. A mester virtuóz rajztudásán túl így a kiállítás arról is képet ad, milyen sokféleképpen épültek be Michelangelo újításai a korszak művészetébe. A kiállított művek szisztematikus, szigorú időrendet követő áttekintése helyett a tárlat teret enged a szabadabb, gyakran a puszta vizuális párhuzamok által inspirált asszociációknak, meghagyva ezáltal a látogatónak a felfedezés örömét.

A kiállításhoz angol és magyar nyelven egyaránt megjelenő, gazdagon illusztrált katalógus is készült, mely Michelangelót a 15–16. század sokoldalú művészeti közegében mutatja be.

A kiállítás 2019. április 6. – június 30. között tekinthető meg a Szépművészeti Múzeumban.