7 vitamin a hosszabb és vastagabb hajkoronáért
2022-10-24  /  Szerző:   /   Egyéb, Rúzs

Az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia Egyesület szerint normális, ha naponta 50-100 hajszálat hullatunk. Ha azonban rendszeresen több hajhullást tapasztalsz, más tényezők is okozhatják. A hajhullás következménye lehet a genetika, az egészségügyi állapotok, a stressz és a vitaminhiány.

Az étrend döntő szerepet játszik az egészséges haj kialakításában. Ha súlyosan hiányoznak az olyan alapvető tápanyagok, mint az A-, C-, D-, E-vitamin, cink, fehérje, zsírsavak és biotin, az hajhulláshoz vezethet.

Megfelelő étrenddel vastagabb, egészségesebb hajad lehet. Olvass tovább, hogy megtudd, mely vitaminok a legjobbak a hajnövekedéshez.

Milyen vitaminok jók a hajnövekedéshez?

A vitaminok sok csodálatos dolgot tesznek a hajért: Megakadályozzák, hogy a szabad gyökök károsítsák, megakadályozzák a haj korai őszülését, és táplálják a növekedést serkentő tüszőket.

Íme a legjobb vitaminok a haj növekedéséhez és vastagságához.

Biotin

A B7-vitaminként is ismert biotin serkenti a keratin termelését, hogy növelje a tüszők növekedését. A biotinhiány általában ritka, a leggyakoribb a biotinidáz-hiánnyal diagnosztizáltaknál. Ez a vitamin számos élelmiszerben megtalálható, többek között a tojásban, húsban, halban, diófélékben, édesburgonyában és magvakban.

Az ajánlott bevitel felnőttek számára napi 30 mikrogramm.

A-vitamin

A hajsejtek a test leggyorsabban növekvő részei. Értelemszerűen az A-vitamin tökéletes üzemanyag a növekedéshez. Amikor a szervezet felszívja az A-vitamint, faggyút termel. Ez egy olajos anyag, amely hidratálja a fejbőrt, és egészségesen tartja azt és a hajhagymákat. Az A-vitamin hiánya hajhullást eredményezhet nálad.

Ha több A-vitamint szeretnél fogyasztani, akkor a béta-karotinban gazdag ételeket kell fogyasztanod, amelyekből A-vitamin lesz. A béta-karotinban gazdag ételek közé tartozik az édesburgonya, a sütőtök, a sárgarépa, a spenót és a kelkáposzta. Megtalálható továbbá a csukamájolajban, a tojásban, a joghurtban és a tejben.

Az ajánlott napi A-vitamin-bevitel férfiaknál 900 mcg, nőknél 700 mcg.

C-vitamin

Az oxidatív stressz az egyik legfőbb hajhullást okozó tényező. Ez akkor következik be, amikor a szabad gyökök és az antioxidánsok egyensúlya felborul a szervezetünkben, ami elektronegyensúlyhiányhoz vezethet, ami hajhullást eredményezhet.

A megoldás a C-vitamint tartalmazó élelmiszerek fogyasztása. A szervezeted rendelkezik antioxidánsokkal, amelyek a szabad gyökök hajkárosító hatását fékezik azáltal, hogy elektronjaikat kiegyensúlyozzák, amikor ezt teszed. A mérleg kiegyensúlyozása mellett a C-vitamin segíti a szervezetedet a kollagén termelésében (megakadályozza a haj idő előtti őszülését) és a vas felszívódásában, ami segítheti a haj növekedését. A dohányzás, az alkoholfogyasztás és a helytelen táplálkozás C-vitaminhiányhoz vezethet.

C-vitamin található a citrusfélékben, a paprikában, az eperben, a paradicsomban és a guajavában. Mivel a szervezeted nem termeli, ezeket be kell építened az étrendedbe, vagy C-vitamin-kiegészítőt kell fogyasztanod.

A C-vitamin napi bevitele felnőtt férfiak esetében legfeljebb 90 milligramm, felnőtt nők esetében pedig 75 milligramm. A túl sok C-vitamin bevitele gyomorégést, izomgörcsöket, fáradtságot, bőrpírt és esetleges vesekövet okozhat.

D-vitamin

A D-vitamin hiánya olyan hajhullási állapotokhoz vezethet, mint az alopecia, a női hajhullás és a túlzott hajhullás. Ezeket a hiányállapotokat inkább a 65 éves és idősebb embereknél találod meg.

A D-vitamin-bevitel növelése érdekében beiktathatsz az étrendedbe zsíros halat, csukamájolajat, dúsított élelmiszereket (gabonapelyhek, tojás, kenyér, joghurt) és gombát. Alternatív megoldásként elkaphatsz néhány déli napsugarat.

Felnőttek számára 600 NE D-vitamin az ajánlott adag. A túl sok D-vitamin szedése hányingert, fogyást, dezorientáltságot és szívritmuszavarokat okozhat.

E-vitamin

Az E-vitamin ugyanolyan antioxidáns hatású, mint a C-vitamin.  Ez azt jelenti, hogy a szabad gyökök elektronszintjének kiegyensúlyozásával képes megfékezni az oxidatív stresszt. Az E-vitamin hiányára érzékenyebbek közé tartoznak az olyan egészségügyi betegségekben szenvedők, mint a Crohn-kór vagy a cisztás fibrózis.

Az E-vitamin hatékony módszer a hajhullás kezelésére. Egy kis tanulmány kimutatta, hogy az E-vitamin-kiegészítőket nyolc hónapon keresztül szedő embereknél 34,5%-os növekedést tapasztaltak a hajnövekedésben. E-vitamin megtalálható a napraforgómagban, a spenótban, az avokádóban és a mandulában is.

Ha a pótlást tervezed, az ajánlott napi adag 15 milligramm.

Vas

A vas a szervezet vörösvértestjeiben található fehérje, a hemoglobin termelését segíti elő. Ezek a sejtek oxigént juttatnak el a testben található sejtekhez, segítve azok javítását és növekedését. A vashiány hajhulláshoz vezethet, amire a nők a legérzékenyebbek.

A vasat olyan élelmiszerekben találod meg, mint a tojás, a vörös hús, a lencse, a spenót, az osztriga és a kagyló. Ha orvosod ajánlja, szedhetsz vaspótlót is.

Az ajánlott napi vasbevitel 45 mg. Ne feledd, hogy a túl sok vas bevitele székrekedést, gyomorfájást és hányást okozhat.

Cink

A cink elősegíti a haj növekedését, és jól tartja a tüszőket körülvevő olajmirigyeket. Ha cinkhiányban szenvedsz, hajhullást tapasztalhatsz. A cinkhiányra leginkább hajlamosak a túlzott alkoholfogyasztók, a Crohn-betegek, a terhes vagy szoptató nők és a krónikus vesebetegek.

A cinket számos gyakori élelmiszerben, például marhahúsban, spenótban, búzacsírában, tökmagban, osztrigában és lencsében találhatjuk meg. A vas ajánlott napi adagja férfiaknál 11 mg, nőknél 8 mg. A túl sok szedés étvágytalanságot, görcsöket és fejfájást eredményezhet. Emellett csökkentheti a jó koleszterinszintet is.

Mennyi ideig tart a hajnövesztő vitaminok hatása?

A hajkiegészítők nem egyik napról a másikra történő megoldások. Hónapokba telhet, mire kis javulást fogsz észrevenni. Ne feledd, hogy a siker aránya függ a hajhullás okától, az étrendedtől, a genetikától és egyéb tényezőktől.

A lényeg

A vitaminok helyreállíthatják a sérült hajat, megakadályozhatják annak idő előtti öregedését, csökkenthetik a hajhullást, valamint javíthatják a növekedést és a volument. Azonban nem jelentenek egy az egyben megoldást. Ha hajhullásod stresszes környezetből, alapbetegségből vagy genetikából ered, konzultálj orvosoddal, mivel ő össze tud állítani egy célzott kezelési tervet, amely tartalmazhat vitaminokat is.

Az ebben a cikkben szereplő információk kizárólag oktatási és tájékoztatási célokat szolgálnak, és nem minősülnek egészségügyi vagy orvosi tanácsadásnak. Mindig fordulj orvoshoz vagy más szakképzett egészségügyi szolgáltatóhoz bármilyen egészségügyi állapottal vagy egészségügyi célkitűzéssel kapcsolatos kérdéssel kapcsolatban.