5 magyar csillagvizsgáló, amit érdemes látogatni
Éjszakai égi kalandokat, távcsöves megfigyeléseket, érdekes űrtörténeteket, különleges távcsöveket és remek kikapcsolódást kínálnak a hazai obszervatóriumok.
Csillagokat nézni életkortól függetlenül mindenki szeret. Már a kisgyerekek is szívesen lesik az esti égboltot, majd a kamaszkor legromantikusabb pillanataiban ott vannak a csillagfényes éjszakai andalgások, aztán jön a tudományos érdeklődés, hogy mi miért és hogyan vándorol az égen. Egy üstökös, a csillaghullás és látványos égi jelenség sokakat csal ki a csendes, távoli, városi fényektől mentes helyekre.
És bizonyára akadnak jó páran, akiket vonz a misztikus űr látványa, az érdekes történetek, a váratlan felfedezések, és kíváncsiak lennének a speciális távcsövekkel elérhető űrcsodákra. Íme néhány hazai csillagvizsgáló, ahol különleges élményben lehet részetek.
Magyarországon átlagosan 80-120 derült éjszaka van egy évben.
Csillagvizsgálók általában a fényektől távol, magaslatokon találhatók. Nálunk például Budapesten, Győrben, Szegeden, Debrecenben, a Mátrában vagy Veszprémben találhattok szabadon látogatható csillagvizsgálókat.
Az obszervatórium, azaz a csillagvizsgáló, vagy ahogy régen hívták, a csillagda első számú feladata az égbolt megfigyelése, tudományos vizsgálódása, kutatása.
A múlt
Még ma sem tisztázott, de sokak szerint a Stonehenge is csillagászati célokat szolgált, így egyik legkorábbi ilyen építmény lehet. 988-ban Sirazban már a bolygók mozgásának tanulmányozására készült egy obszervatórium. 1260-ban Dzsingisz kán unokájának, aki kora híres csillagásza volt, építettek egy csillagvizsgálót.
Az első európai csillagvizsgáló 1576-ban épült fel Koppenhága közelében. Ezt követte Párizsban 1667-ben, majd Greenwichben 1676-ban egy-egy új intézmény.
1. Polaris csillagvizsgáló - Óbuda
A csillagvizsgálóban esti távcsöves bemutatókat tartanak. Jó tudni, hogy csak gyenge fények vannak a kupolában, ezért figyelni kell, főleg a gyerekeknek a balesetveszély miatt.
A programban távcsövekkel megmutatják az éppen látható égi látnivalókat és elmesélik, hogy melyik miért érdekes. Megismerhetitek a csillagképeket is, és a hozzájuk kapcsolódó legendákat. Természetesen gyakran vannak rendkívüli csillagos események, aki szerencsés, ilyenben is része lehet.
Az éjszakai csillaglesre tiszta időben érdemes elmenni. Az öltözékkel a szabadban lévő hőmérsékletre készüljetek.
A csillagvizsgálóban szakkörök is működnek, és rendszeresen tartanak programokat, előadásokat is.
Távcsöves bemutató (derült idő esetén): kedd, csütörtök, szombat 18:00-22:00 között.
2. Piszkéstetői obszervatórium
Az intézménybe csoportokat várnak, március 1. és október 31. között, előzetes időpont egyeztetés alapján. A program 1-1,5 órás. Megismerhetitek az obszervatórium feladatait és a távcsöveket. Az itt folyó tudományos munka miatt éjszakai égbolt figyelést nem szerveznek.
A csillagvizsgáló a 944 méter magas Piszkés-tetőn található. Ez a Mátra-hegység ötödik legmagasabb csúcsa. A több mint fél évszázados Piszkéstetõi Obszervatórium a legnagyobb és legjobban felszerelt magyar csillagászati megfigyelőhely. Itt van az ország legnagyobb távcsöve, a legjobb felbontást nyújtó RCC-távcső, és a felfedezésekről híressé vált Schmidt-teleszkóp, és két kisebb távcső is.
Az épületet 1958-ben kezdték el építeni. A helyválasztás nem volt véletlen, a fényszennyezés mentes, tiszta levegő a megfigyelésnek fontos feltétele volt. A közelben volt áram és a patakból víz is. Akkoriban még a környék nem épült be, és gyárak sem bocsátottak ki füstöt.
3. Uránia Csillagvizsgáló
Derült időben távcsöves bemutatókat tartanak kedd és csütörtök esténként. Egyéni és csoportos látogatókat is várnak az egy órás programra.
A csillagvizsgálóban előadásokat is tartanak. Kiderül például, hogy mit lehet megfigyelni az égen, mesélnek a bolygókról és a Naprendszerről. Sok minden megtudható a csillagok születéséről, az asztrofizikáról vagy például a földön kívüli élet kutatásáról.
A távcsöves bemutató előtt egy 3D-s filmet nézhettek meg az Univerzumról.uraniaurania2urania3
A Gellérthegy oldalában lévő Uránia Csillagvizsgáló a csillagászat népszerűsítésével foglalkozik. Az itt lévő, Heyde becenevű, 90 éves távcsőhöz hasonló csak Rio de Janeiróban található. 1981-ben ellopták a 20 cm-es objektívjét, amely 1985-ben került elő. A távcsővel a Holdat, a Szaturnuszt vagy a Jupitert érdemes pásztázni, de akár az Orion-köd is igen látványos.
4. Zselici Csillagpark
A Zselici Tájvédelmi Körzetben (Kaposvár és Pécs között) található Csillagparkban 1,5 órás csillagvizsgálós program keretében megnézhetitek például a Napot is.
A komplexumban sokféle látnivaló van. A csillagvizsgáló mellett 54 személyes planetárium, egy 25 méteres fakilátó, több túraösvény és információs pont található itt. Az éjszakai túráknak tanösvényt építettek ki.
Az épületben több kiállíts is van, ahol a környék élővilága is megismerhető. A csillagászati tárlaton a meteoritokról és a Hubble űrtávcsőről is mesélnek. A planetáriumban pedig a csillagokról, csillagképekről tudhattok meg sok érdekességet.
A sötétedés időpontjától függően éjszakai túrákat is szerveznek, amelyen a csillagos égboltot mutatják be a kupolából és a teraszról. Itt is fontos, hogy a kinti hőmérséklet szerint öltözzetek.
A Nemzetközi Csillagoségbolt Szövetség egy olyan világszervezet, amely feltérképezi azokat a helyeket, ahonnan zavaró fények nélkül élvezhető az éjszakai égboltot. 2009-ben Európában elsőként, a skóciai Galloway Forest Parkkal közösen a Zselici Tájvédelmi Körzet elnyerte a „Nemzetközi Csillagoségbolt-park” címet. Ekkor a világon csak 4 ilyen park volt, a másik kettő Észak-Amerikában.
5. Pannon csillagda
A Bakonybélen található csillagda állandó kiállításán a csillagászat és az űrkutatás történetét ismerhetitek meg. Lehet meteoritot simogatni, vagy a szkafanderes ruhával ismerkedni. Távcsövein nappal a napkitöréseket, éjjel a csillagos égboltot mutatják be.
A programok 1,5-2 órásak, a nappaliak nem időjárás függőek. Az éjszakai távcsöves bemutatókon a Holdat, a csillaghalmokat nézhetitek meg. Ha az idő ne megfelelő, akkor vetítéssel mutatják be az éjszakai égboltot. Este a külső időjáráshoz szükséges öltözni.
Az itteni planetárium Magyarország legmodernebb digitális planetáriuma. A 8 méter átmérőjű, félgömb alakú kupolára vetített kép felbontása kétszer akkora, mint a többi magyarországi planetáriumé. Ráadásul térhatású a hang és 3D-s képet vetítenek. Közép-Európában ez az első és egyetlen Ultra HD felbontású digitális planetárium.