4 tipp a fejbőr egészségének megőrzéséhez
2022-05-10  /  Szerző:   /   Egyéb, Rúzs

Van, hogy a hajunk nem hajlandó fényesebbé válni, bármit is csinálunk vele. Ilyenkor sem a tökéletesen kiválasztott sampon, sem a leghatékonyabb ápolókúra sem képes segíteni rajta. Ragadjuk meg a problémát a gyökereinél: az egészséges hajhoz egészséges fejbőrre van szükség.

 

4 tipp a fejbőr egészségének megőrzéséhez

1. Tartsd távol tőle a meleget

Amilyen gyakran csak lehet, hagyd a hajszárítót, a hajsütővasat vagy a hajvasalót a fiókban, mert ezek mind szárítják a fejbőrt. Hajmosáskor a túl forró víz is elvonja tőle a nedvességet, valamint az ápoló lipideket. Általános szabály: „Próbálj minél ritkábban hajat mosni. A túl gyakori hajmosás dehidratálja, valamint kibillenti a fejbőrt a fiziológiai egyensúlyából, aminek látható és érezhető jelei is lehetnek” – állítja Verena Beck bécsi bőrgyógyász. Ha gyorsan zsírosodik a hajunk, akkor egy szárazsamponnal is gyorsan és hatékonyan javíthatunk a helyzeten. „A szárazsampon használatánál fontos: miután ráfújtad, mindig jól keféld át a hajad, és válassz hajbarát összetevőket tartalmazó terméket” – tanácsolja a bőrgyógyász.

Ahogy melegszik az idő, úgy válik egyre fontosabbá a fejfedő viselése. A nap károsíthatja a fejbőrt, még akkor is, ha dús haj borítja. A világos bőr- és hajszínnel, valamint a világos hajrészekkel rendelkezők fejbőrének különösen nagy szüksége van az UV-védelemre – mindenki másénak pedig legalább a választéknál. Ezért érdemes a strandtáskába egy UV-szűrős hajápoló terméket is bedobni. De a legbiztosabb védelmet a nem zsírozó fényvédőspray-k nyújtják, amik jelentősen magasabb faktorszámú szűrővel rendelkeznek.

2. Hajkefélés helyesen

Természetesen a jó hajkefe is elengedhetetlen kelléke a megfelelő ápolásnak. Egy kiváló minőségű kefével nemcsak kifésülhetjük a hajunkat, hanem a fejbőrünket is kényeztethetjük. Dr. Beck természetes sörtéjű kefék használatát javasolja. A hajkefélésnél minden húzásnál a fejbőrödet is finoman masszírozd meg vele. Ezzel egyenletesen eloszlatod a hajszálakon a faggyút. A faggyú természetes balzsamként hat, csillogóvá teszi a hajat, a masszírozás pedig serkenti a fejbőr vérkeringését.

Fontos: A keféket és a fésűket rendszeresen tisztítsd meg samponnal, és szabadítsd meg a hajszálaktól, a korpától és a formázótermékek maradványaitól.

3. Táplálkozz okosan

Az egyoldalú táplálkozás is lehet negatív hatással a fejbőrre, a már meglévő problémát pedig súlyosbíthatja. Például egy radikális diéta hatását még három hónappal később is érezhetjük a fejbőrünkön és a hajunkon. Aki nem eszik húst, annak ügyelnie kell arra, hogy minden szükséges tápanyaghoz hozzájuttassa a szervezetét, különös gondot fordítva a B12-vitamin pótlására. Aki sokat utazik, vagy akinek időhiány miatt nem mindig sikerül példamutatóan táplálkoznia, annak cinket, rezet, szelént és biotint tartalmazó táplálékkiegészítők szedése javasolt a haj- és fejbőrproblémák kialakulásának megelőzése érdekében.

4. A nagymama háziszere

Az almaecet egy igazi mindenes a háztartásban, ahogy a szépségápolásban is: segít helyreállítani a fejbőr normál pH-értékét, és ezáltal a bőrszárazság miatt kialakuló hámlás is megelőzhető vele. Ugyanakkor csökkenti a viszketést, valamint fertőtlenítő hatása miatt könnyedén elbánik a gombával és a baktériumokkal. Ezenkívül késleltethetjük vele a fejbőr visszazsírosodását. Így készül a csodakeverék: keverj össze két evőkanál almaecetet egy liter tiszta vízzel, és hajmosás után masszírozd a hajadba. Ezt követően öblítsd ki belőle. Ezt a lépést akár ki is hagyhatod, mert a savanyú szag száradás közben elillan. A bőrgyógyász a más ápoló hatású élelmiszerek alkalmazását is ajánlja: például a jótékony hatású sörkúra vagy egy tápláló tojásos hajpakolás is csodát tehet a hajjal és a fejbőrrel.

A külső hatások és az egyoldalú táplálkozás mellett a hormonális változások, valamint a krónikus és pszichés stressz is kihathat a fejbőr és haj állapotára.

Néhány apró trükkel is sokat javíthatsz a helyzeten, azonban hirtelen fellépő vagy régóta fennálló és fájdalmas tünetek esetén feltétlenül szükséges konzultálni egy bőrgyógyász szakemberrel.

Forrás: Activebeauty