Miért olyan fájdalmas a szerelem?
2023-02-24  /  Szerző:   /   Egyéb, Párkapcsolat

A szerelembe esésnek vannak hullámvölgyei – szó szerint. Amikor szerelmesek vagyunk, szerelmes dalokat hallgatunk, motiváltnak érezzük magunkat új dolgok megtételére és kipróbálására, és úgy érezzük erősek vagyunk és miénk a világ. De amikor szakításon megyünk keresztül, vagy elveszítünk valakit akit szeretünk, mély fájdalmat érzünk magunkban.

De miért érzünk fájdalmat (bár ez nem fizikai fájdalom), amikor szívfájdalmat élünk át, vagy elveszítjük a szeretet érzését? A fájdalom valóban a szívünkben jelentkezik – innen ered a „megtört szív” kifejezés – vagy csak az elménkben?

Vessünk egy pillantást, mi történik az agyunkkal, amikor megtapasztaljuk, miért fáj annyira a szerelem.

AGYUNK A VISSZAVONÁST TAPASZTALJA

Amikor szerelmi érzéseket tapasztalunk, agyunk hormonokat szabadít fel, amelyeket „kémiailag kellemesnek” talál az agy jutalomközpontjában. Tehát amikor szakítást élünk át, vagy elveszítünk valakit, akit szeretünk, teljesen természetes, hogy az ellenkezőjét érezzük.

Vegyük például azt a tényt, hogy egyes tudósok a szerelmet a függőséggel hasonlítják össze – amikor valaki kokain- vagy heroinfüggővé válik, örömét tapasztalja az agyban felszabaduló vegyi anyagok miatt. Amikor a forrást eltávolítják, az agy visszahúzódást tapasztal, ebből fakad a fájdalom érzése, amikor már nem szabadítja fel azokat a hormonokat, amelyek az eufória érzetét keltik.

ELVESZÍTJÜK A KÖTŐDÉS ÉRZÉKÉT

Amikor szerelmesek leszünk, az agyunk elkezd kötődni ahhoz a témához, amelyet kémiailag kellemesnek találunk. A hormonok felszabadulása szervezetünkben sokféle érzést kelthet, az eufóriától az élvezeten át a kötődésig. Ezért hallunk gyakran a szerelem különböző típusairól vagy fázisairól: szenvedélyes szerelemről, szexuális vonzalomról vagy vágyról, valamint mély, elkötelezett szerelemről.

A szerelem hihetetlenül fájdalmas lehet, különösen akkor, ha az agyad beleköt a mélységes, elkötelezett szerelembe, amelyet egy hosszú távú kapcsolat vagy házasság során tapasztalhatsz. Eltávolítja ezt a köteléket vagy függőséget, amelyet az agyad azon vegyi anyagok felszabadulására késztet, amelyek visszahúzódáshoz vezetnek, és ebből fakad a fájdalom, amikor egy kapcsolat véget ér, vagy elveszítesz valakit, akit szeretsz.

A SZERETET VALÓBAN FÁJ

Egyes kutatók azt tanulmányozták, hogy a szerelem szó szerint miért fáj a szociális és a fizikai fájdalom közötti összefüggések vizsgálatával.

Az agyunkban lévő aktív területek idegképeinek tanulmányozása során, amikor a fizikai fájdalom feldolgozásra kerül, a kutatók azt tapasztalták, hogy jelentős átfedés van ugyanazokkal a régiókkal, amelyek érintettek a szociális gyötrelemben. Ez azt jelenti, hogy a szerelem valójában hasonló módon fáj, mint ahogyan fizikai fájdalmat élünk át, amikor mondjuk csontot törünk, vagy a lábszárunkat nekiütjük a bútornak. A kettő azonban különbözik abban az értelemben, hogy míg egy zúzódás vagy fizikai fájdalom idővel elmúlik, addig a szerelem elvesztésének érzése megmaradhat, ezért sok idő elteltével is fájhat.

MEGTÖRT SZÍVEK

Az igazság az, hogy a megtört szívek valódiak. Gyakran halljuk ezt az állapotot „megtört szív-szindrómának” emlegetve, és olvastunk véletlennek tűnő esetekről, vagy láttunk olyan drámai epizódokat a televízióban, amikor egy beteg meghalt összetört szív miatt. De orvosilag a problémát „stressz-kardiomiopátiaként” ismerik, és bár ritka szívbetegség, halálos kimenetelű, amelyet akut érzelmi szorongás okoz. Ez nem jelenti azt, hogy a fájdalom sosem fog elmúlni, vagy,hogy nem fogod tudni újra megtapasztalni a szerelmet.