Méhcsípésnél ne ess pánikba!
A nyári hónapokban gyakran találkozunk méhekkel, és bár ezek a rovarok általában békések, előfordulhat, hogy védekezésből csípnek.
A méhcsípés ugyan legtöbbször ártalmatlan, de a helytelen kezelés súlyosbíthatja a tüneteket. Katarína Liptáková, az Agel Zvolen kórház sürgősségi osztályának főnővére.
Amennyiben a méh fullánkja benne marad a bőrben, azt mielőbb el kell távolítani – de nem csipesszel! A szakértő hangsúlyozza: a csipesszel történő eltávolítás közben könnyen belenyomhatjuk a méregzsák tartalmát a szervezetbe, ami fokozza a gyulladásos reakciót. Helyette használjunk egy lapos tárgyat, például egy hitelkártya szélét, és kaparó mozdulattal távolítsuk el a fullánkot. Ezzel megakadályozhatjuk, hogy még több méreg jusson a bőr alá.
Utókezelés és enyhe tünetek kezelése otthon
A csípés helyét érdemes azonnal szappanos vízzel lemosni, majd hideg borogatást alkalmazni. Ez segít csillapítani a duzzanatot és a fájdalmat. A viszketés vagy enyhe égető érzés ellen gyulladáscsökkentő, viszketéscsillapító krémek vagy antihisztaminok alkalmazhatók, amelyek recept nélkül is beszerezhetők. A tünetek általában néhány napon belül elmúlnak.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Súlyosabb allergiás reakció – például légszomj, arc-, ajak- vagy torokduzzanat, szédülés, szapora szívverés vagy eszméletvesztés – esetén azonnal orvosi segítség szükséges! Ilyen esetekben életmentő lehet a gyors beavatkozás. Akkor is érdemes szakemberhez fordulni, ha a fullánk eltávolítása nem sikerül, vagy a tünetek nem enyhülnek.
Eltérő eljárás kullancs esetén
Fontos különbséget tenni: míg méhcsípésnél kaparással távolítjuk el a fullánkot, a kullancsot csipesszel vagy speciális kampóval kell kiszedni. A bőrhöz minél közelebb fogjuk meg, és egyenletes, merőleges mozdulattal húzzuk ki. Ezt követően fertőtlenítsük a területet, és figyeljük néhány napig, hogy nem jelentkeznek-e fertőzéses tünetek.
A megfelelő elsősegély és utógondozás nemcsak a tünetek enyhítését segíti, hanem komoly szövődményeket is megelőzhet.