Így lehet a biciklizés télen is nagy élmény
2025-02-18  /  Szerző:   /   Egyéb, Rúzs

Biciklizés télen? Miért ne?!

Sokan úgy vélik, hogy a biciklizés télen nem túl praktikus. Aggódnak a hideg időjárás és az ebből fakadó megfázás miatt, de a latyakos, csúszós utakat is gyakran hozzák fel kifogásként.

Ezzel szemben, a bringázás télen kifejezetten egészséges. Főként annak tudatában, hogy a hideg hónapokban kevesebbet mozgunk, ugyanakkor többet nassolunk és sütizünk, ezért ilyenkor bizony felugrik pár kiló.

Nem árt ilyenkor egy kicsit tekerni a hidegben. A fagyos útviszony sem lehet igazi kifogás, hiszen hazánkban már hosszú évek óta nem kell komolyabb hóeséssel számolni. Szóval a biciklizés télen is csak elhatározás kérdése.

Autózás és tömegközlekedés helyett…

Az is komoly érv a téli biciklizés mellett, hogy gyors és kiszámítható. Amikor autóval utazunk, hajlamosak vagyunk alulöltözni, hiszen úgyis háztól házig megyünk. Később persze nem találunk a közelben parkolóhelyet vagy kiszállunk tankolni és pár perc alatt felfázunk. Nem beszélve arról, hogy órákig ülhetünk a dugóban.

Télen a tömegközlekedés is kényelmetlen: jól ismerjük a jelenséget, hogy alaposan felöltözve állunk a megállóban, a járműveken pedig ránk olvad a kabát. Majd így kimelegedve leszállunk és ismét a hideg utcán vacogunk.

A biciklizés télen sokkal egészségesebb és gyakran gyorsabb is a fenti lehetőségeknél. Igaz ugyan, hogy hideg van és a menetszél tovább csökkenti a hőérzetünket, ám ez egy egyenletes, változatlan hőmérséklet, amire előre fel kell készülni.

A biciklizés hatása testre és lélekre már jól ismert. Kár lenne a hideg idő miatt lemondani arról a sok-sok jóról, amit ez a sport nyújt nekünk. Ne féljünk hát belevágni!

Mire figyeljünk a téli bringázás során?

A biciklizés hidegben is remek móka, ha tudatosan készülünk rá. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy egy melegebb ruha viselete önmagában már elég a téli biciklizéshez. A megfelelő öltözék valóban nagyon fontos, később részletesebben is foglalkozunk vele.

Van egy másik lényeges szempont, amivel a biciklizés télen biztonságosabbá tehető, mégpedig a közlekedési stílusunk. Ne csak a testünket állítsuk télire, de az agyunkat is! Ha télen pattanunk nyeregbe, a saját biztonságunk érdekében érdemes okosan közlekednünk és megfogadnunk az alábbi tanácsokat.

Tanácsok a téli közlekedéshez

Lehetőleg kerüljük el a vastagabb hóréteget, csúszós hófoltokat, jeges részeket. Az ilyen felületeken megcsúszhat a kerék, húz a bicikli, nagyobb a borulásveszély.

A biciklizés télen nagyobb féktávolságot követel tőlünk, hiszen a merevebb abroncsok és a hideg aszfalt miatt a fékút hosszabbá válik.

Tartsuk mindig biztosan, két kézzel a kormányt és figyeljünk az előttünk álló útszakaszra!

A kanyarokat érdemes óvatosabban, a nyáron megszokotthoz képest nagyobb ívben bevenni. A szűk kanyarvétel vagy hirtelen kormánymozdulat télen sokkal veszélyesebb.

Érdemes megfontolt módon, az átlagos tempónkhoz képest lassabban tekernünk.

Igyekezzünk minél könnyebb kerékpárral közlekedni! Egy megpakolt táska vagy egy nehéz kosár plusz súlyt jelent, ami hatással van a bicikli irányíthatóságára is.

Lehetőleg korábban induljunk útnak, mert télen az útviszonyok és az időjárás kevésbé kiszámítható.

Hideg időben, csúszós utakon használjuk a kerékpár hátsó fékjét. Amennyiben azt érezzük, hogy megcsúszik a kerék a fékezés során, engedjük vissza a fékkart.

Nézzük át a kerékpárt, zsírozzuk meg alaposan és a gumikat engedjük picit puhábbra a jobb tapadásért.

Hogyan öltözzünk?

Még nyáron is fontos a megfelelő bicajos ruházat, a hideg hónapokban pedig egyenesen kötelező megfelelő viseletet hordanunk. Most természetesen nem arról van szó, amikor átgurulunk a 200 méterre lakó ismerősünkhöz, mert olyan esetben az egyszerű utcai télikabátunk is megteszi.

Ha rendszeres a biciklizés télen, kerékpárral járunk munkába vagy edzés gyanánt nagyobb távokat is megteszünk, akkor feltétlenül áldoznunk kell az öltözékre.

A legtöbb ruhánk általában pamutból vagy más olyan anyagból készül, ami a hétköznapok során kényelmes viselet, ám ezek nem tudják elvezetni a verítéket, vagyis megtartják a vizet.

Egy ilyen öltözetben az intenzív tekerés során hamar megizzadunk, majd a ránk tapadó ruha még inkább hűti a testünket a hidegben. A végeredmény egy kiadós nátha, ízületeink károsodása, rosszabb esetben tüdőgyulladás. Ez senkinek sem hiányzik, szóval válasszunk helyette speciális, réteges kerékpáros ruhát!

Jó néhány olyan pont van a testünkön, amit védeni kell a téli bringázás során:

Fej és arcüreg

Nyak és váll

Csukló és ujjak

Derék és medence

Térd és boka

Lábujjak

Téli kerékpáros ruházat rétegei

Hiába van 0 fok körül vagy alatta a hőmérséklet, a biciklizés télen is kimelegedéssel jár. Amennyiben megfelelően választjuk meg az öltözékünk rétegeit, ez nem okozhat gondot. Minden rétegnek megvan a saját szerepe, ráadásul egymás hatékonyságát is fokozzák. Nézzük meg ezeket a rétegeket!

Alsó réteg

A rétegek szerepe hasonló a téli futásnál használt ruházathoz. Mivel a veríték a bőrünkön keresztül távozik a szervezetünkből, így a legalsó rétegnek elsősorban ennek a nedvességnek az elvezetése a feladata. A bőrünkkel közvetlenül érintkező, speciális szövésű alsóruházat ezt a szerepét tökéletesen ellátja, így a testünk száraz marad.

Hölgyek esetén jelentősége van a megfelelő biciklis vagy sportmelltartónak is, ami a hétköznapi modellek szivacsos anyagával szemben szintén kiválóan elvezeti a nedvességet és tökéletesen kényelmes intenzív tekerés közben is.

Felső réteg

Amíg az alsóruházat feladata a nedvesség elvezetése, addig a felső réteg legfontosabb szerepe, hogy a külső időjárás viszontagságaitól óvjon minket.

Nem érdemes ezen spórolni. Szerezzünk be mindenképpen jó minőségű, lélegző, szél- és vízálló technikai ruházatot. Egy kötött pulóveren úgy átfúj a szél, hogy belekékülünk, ellenben egy prémium felsőruházatban a biciklizés télen is élmény marad.

Kiegészítők

A legérzékenyebb általában a fejünk, nyakunk, lábunk és kezünk, így ezeket a testrészeket fokozottan védjük!

Jó megoldás leragasztani a fejvédő sisak szellőzőnyílásait. A bukósisak alá vegyünk sapkát is, ami eltakarja a fülünket és a homlokunkat.

A kezünket kerékpáros vagy síkesztyűvel védjük a hidegtől! Ne feledkezzünk meg a nyakmelegítőről sem, mert hálásak leszünk érte pár kilométer után.

Szintén nagyon fontos a biciklis téli maszk. Ha sétáltunk már hideg időben, akkor tapasztalhattunk, hogy mennyire kellemetlen, amikor fázni kezd az orrunk és a szánk. Kerékpáron ülve ez hatványozottan igaz. A biciklis téli maszk megóvja arcunkat és orrunkat, ugyanakkor nem akadályozza a könnyű légzést.

Rendkívül praktikus kiegészítő a téli bicikli üléshuzat vagy ülésmelegítő. Ezeket az üléshuzatokat általában vízhatlan alsó réteggel látják el, így nyirkos, deres ülésre is felhúzhatóak.

Téli biciklis cipő

A legvégére maradt a téli biciklis cipő, ami talán a legfontosabb felszerelés. Tapasztalatunk szerint, leginkább a lábunk és lábujjaink fáznak a téli biciklizés során.

Egy minőségi kerékpáros cipő, jó kamáslival kombinálva, megfelelő védelmet nyújt. Érdemes olyan modellt választanuk, aminek hosszabb a bokarésze, így könnyen ráhúzhatjuk a vízálló nadrágot. Szükség szerint használhatunk plusz túrazoknit és hőszigetelt talpbetétet is.

Érdemes megfogadunk a fenti tanácsokat, így a biciklizés télen is a mindennapi életünk része lehet!

 

Forrás