Hogyan lépj túl a kulturális különbözőségen egy párkapcsolatban
2019-10-24  /  Szerző:   /   Szerelem Egy ember kulturális háttere rengeteg dolgot foglal magába: hiedelmeket, viselkedési mintákat, értékrendet, szabályokat. Ráadásul egy adott kultúrán belül is számtalan csoportba tartozhatunk, nemzetiségi, vallási, politikai és sok egyéb tényező alapján.

Amikor két ember találkozik, ezek a rendkívül összetett értékrendszerek is szembesülnek, és egy párkapcsolatban valamilyen szinten közös nevezőre kell jutni velük.

Mit kell tenned, és hogyan lehet ezt elérni anélkül, hogy bármely fél fájdalmat okozna a másiknak? Erre adunk most néhány tanácsot.

1. Ismerd meg!

Az egyik legfontosabb, hogy már a kapcsolat első pillanatától próbáld meg a lehető legjobban megismerni a partnered kulturális hátterét. Tölts sok időt a családja körében, vegyél részt a tradicionális ünnepeiken, kóstold meg az ételeiket. Persze nem kell az ő szokásaikat egytől-egyig átemelned a saját életedbe, de már önmagában a szándék, hogy szeretnéd közelebbről megismerni az ő életüket, kifejezi a szerelmedet és a tiszteletedet a másik felé.

2. Tiszteld!

Fogadd el, hogy különbözőek vagytok, és valószínűleg mindig is lesznek olyan konfliktus helyzetek, amelyek ebből következnek. Ilyenkor mindig próbáld megérteni a másik nézőpontját, ahelyett, hogy azonnal ítélkeznél.

3. Keresd a közös pontokat!

Bár fontos, hogy tekintettel legyél a különbözőségre, mégis hasznos, ha megkeresed azokat az alapvető egyezéseket, amelyek mindkettőtök életében fellelhetők. Bárhonnan is jön két ember, attól még vélekedhet hasonlóan bizonyos dolgokról, mint a például a család, a kemény munka vagy a hosszabb távú életcélok.

Ezt is olvasd el! 9 jel, hogy tökéletesen összeillesz a pároddal

4. Tartsd szem előtt a számodra fontos dolgokat!

Amellett, hogy próbálod megérteni, és elfogadni a párod kulturális hátterét, nem szabad, hogy azt érezd, ehhez fel kell adnod a sajátodat. Egy ilyen kapcsolatban mindkét félnek készen kell állni a kompromisszumokra, és egyiküknek sem szabad a sajátját ráerőltetni a másikra.

5. Ne hagyd, hogy az előítéleteid irányítsanak!

Minden embernek van egy kialakult belső véleménye egy-egy társadalmi csoportról. Ezek a negatív, vagy pozitív előítéletek viszont nem mindig fedik a valóságot. Hiszen nincs két egyforma ember egy közösségben sem. Próbáld inkább kiismerni minél jobban a saját partnered, mielőtt véleményt alkotnál róla.

6. Légy türelmes!

Minden párkapcsolatban idő kell, és sok türelem, amíg a két fél élete összecsiszolódik. Egy interkulturális kapcsolatban ez talán még több erőfeszítést igényel. Bár a világ sokat lazult, és egyre elfogadóbb, sajnos az is előfordul, hogy egy család esetleg nehezen fogadja el, ha a gyermekük egy másik közösséghez tartozó partnerrel kezd kapcsolatot.

7. Tervezz előre!

A kulturális különbözőségek talán leginkább akkor kerülnek előtérbe, ha egy eltérő hátterű pár komolyabbra fordítaná a kapcsolatát, és csak ekkor jönnek rá, hogy mennyire másként gondolkodnak a házasságról és a családalapításról. Ezért is fontos, hogy minél hamarabb tisztázzátok, és egyeztessétek mindkettőtök jövőbeli terveit. Ha ugyanis már ekkor sem tudtok közös nevezőre jutni, akkor valószínűleg a kapcsolat sem lesz hosszú életű.

par